Informacje

28.02.2011 11:16 Kończy się okres wypowiedzeń

Koniec FSO
1200 osób bez pracy

SERWISY:

Legendarny zakład pracy kończy produkcję i zwalnia pracowników. Nie udało znaleźć się inwestora, który przejąłby zakład wraz z załogą. Co czeka 1200 osób?

To nie pierwszy raz, gdy FSO zwalnia ludzi. Ze znalezieniem nowej pracy nie jest łatwo. - Na 600 pracowników zwolnionych w zeszłym roku zaledwie 6 znalazło pracę za pośrednictwem urzędu pracy – mówi Marek Dyżakowski, związkowiec z FSO.

12 miesięcznych odpraw

Na jaką pomoc mogą liczyć pracownicy? - Ci, którzy przepracowali w firmie 30 lat, będą mogli dostać maksymalnie odprawę w wysokości 12 pensji - mówi Dyżakowski. Jednak większość pracowników nie może liczyć na tak dobre warunki. Dlatego specjalnie urzędnicy urzędu pracy odwiedzili dziś zakład przy ul. Jagiellońskiej.

- Każdego miesiąca w urzędzie pracy jest zgłaszanych do 2 tys. wolnych miejsc. Mamy nadzieję, że zwalniani pracownicy z naszą pomocą szybko znajdą pracę - Urszula Murawska, z urzędu pracy.

mjc/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • niestety polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2013 11:49 ~niestety polka

  z 600 osób 6 znalazło pracę za posrednictwem urzędu pracy . Bravo ! To tylko mówi o braku podstaw do istnienia tych urzędów . Rzesza bezproduktywnych pracowników dojąca nasze pieniadze . Czy w tym kraju istnieją wykształceni, inteligentni ludzie , którzy potrafią i chcą postawic go na nogi , a nie tylko prowadzić bezowocne pyskówki w tym partnerskim cyrku i nachapać się w trwajacej kadencji .

 • Wiktor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 10:25 ~Wiktor

  Podziękujcie związkowcom. Czesi teraz robią Skody dzięki VW. Na Słowacji idzie produkcja Kia i Hyundaia a także PSA Citroen, Peugeot i toyota aygo. A wy macie g... przez starych związkowych idiotów, co to myśleli tylko o własnej d...

 • yzrej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 08:16 ~yzrej

  Odnośnie VW
  Cytuję "Na początku lat 90. FSO podpisało tuzin listów intencyjnych z koncernami zagranicznymi. Negocjacji nie ułatwiała mało przejrzysta i niestabilna polityka rządów zmieniających się jak w kalejdoskopie - np. w pierwszej połowie 1991 r. niemal co dwa tygodnie zmieniano stawki ceł na samochody.

  Najwierniejszym partnerem FSO był General Motors. Wstępne porozumienie o współpracy z amerykańskim koncernem firma żerańska podpisała w maju 1992 r., a półtora roku później rząd premiera Waldemara Pawlaka zawarł umowę inwestycją z GM. W hali, w której kiedyś produkowano warszawy, amerykański koncern urządził montownię opli astra, ale FSO chciało współpracy na większą skalę, a GM zwlekał z decyzjami. Ofertę uruchomienia na Żeraniu produkcji nowych aut Amerykanie złożyli dopiero późną wiosną 1995 r. W tym czasie szefowie FSO negocjowali już kontrakt z koreańskim koncernem Daewoo, który obiecywał 1,1 mld dol. inwestycji w produkcję nowych aut i silników, ponad 20 tys. pracowników firmy - gwarancję pracy na trzy lata. I tę ofertę w sierpniu 1995 r. wybrało FSO, Koreańczycy wyłożyli 180 mln zł na odkupienie państwowych i pracowniczych akcji FSO. Wybudowali nowoczesną lakiernię, dostarczyli nowoczesne tłocznie. Daewoo weszło przebojem na polski rynek i pod koniec lat 90. zeszłego wieku sprzedawało w Polsce blisko 200 tys. aut rocznie." Koniec cytatu
  A. Kublik Gazeta Wyborcza
  http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,9174955,Wiraze_zeranskiej_firmy__Czapki_z_glow__z_FSO_wyjezdza.html?as=2&startsz=x
  Odnośnie firmy niemieckiej to zawsze była zainteresowana lokalizacją w Poznaniu a nie w Warszawie.

 • były FSO-wiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 01:56 ~były FSO-wiec

  Tak ćwoki z Solidarności przyczyniły się do upadku fabryki. Baliście się niemców i francuzów, wybór padł na koreańczyków. Myśleliście, że za ich pieniądze będziecie się ślizgać. A tu niespodzianka, Oni was wykiwali i jeszcze długów narobili. Ci co odchodzą powinni wam napluć w mordy, bo przez was nie mają pracy. Oszołomy z pod znaku NSZZ Solidarność.

 • bezr.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 01:54 ~bezr.

  Czym Polska różni się od cywilizowanych krajów?

  22 lata zarządzania doprowadziły FSO do stanu terminalnego i zgonu! Zarząd nie zrobił nic żeby wykorzystać kilka bardzo poważnych atutów firmy.

  Nie ma czegoś takiego jak polski biznes, jak polski produkt jak polska innowacyjność.Jeżeli zagraniczny kapitał nie macza w czymś palców przedsięwzięcie jest skazane na porażkę!

  Teraz rozpocznie się batalia o nieruchomości gruntowe gdyż nasz kraj niestety tylko to ma do zaoferowania.

 • takto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 22:22 ~takto

  No bo z tymi związkami to przesada jest- powinny być prawa pracownicze- ale ile kosztują związki same w sobie?

 • Ziednoczona Polska Wielu Narodów- Nowa młoda krew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 22:11 ~Ziednoczon…

  Powiniecie powiedzieć i to ważne!!!!!!!!!!! ze to przez związkowców padło FSO starych głupich co myśleli o sobie bo przez kilkanaście lat temu VW chciał kupić fabrykę ale postawił warunki ze zwolni polowę osób na start ale związkowcy wygrali a teraz fabryka najprawdopodobniej by nie upadła to związkowcy niszczą nasza gospodarkę co są przywiązani do własnych stołków widać po filmie jaki ich jest wiek tak wiele fabryk padło a jak by tak nie walczyli to by nasza gospodarka nie padła młode spojrzenie nie komunistyczne tylko wolno rynkowe zajmijcie się tym Dziennikarze!!!!!!
  Pozdrawiam

 • max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 22:07 ~max

  Fachowcy od siedmiu boleści...wystarczy przejechać się tramwajem 22 albo 18 w stronę Ronda Starzyńskiego ok 14-15 jak ci "fachowcy" kończą pracę. Odorem wódy można się uchlać.Wracają do domu po ciężkiej,wyczerpującej pracy....zarówno panie jak i panowie! Wiem, bo WIDZĘ!!!!

 • fso

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 20:59 ~fso

  I dobrze! Teraz tylko trzeba uważać, żeby tych pazernych związkowców nie przyjąć gdzieś indziej, bo znów do ruiny doprowadzą.

 • nweld

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2011 20:53 ~nweld

  będzie ładne osiedle mieszkaniowe,kupa ludzi znajdzie zatrudnienie.Lepsze to niż "pseudosolidarność" wybrzydzali na vw,szukali gwarancji,Platforma ma ogólnie w głębokim powazaniu los robotników,tak samo,jak pis czy sld,potrzebni tylko przy urnach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »