Informacje

02.01.2012 11:00 WYDARZENIE ROKU 2011

Koniec budowy
Stadionu Narodowego

SERWISY:

Za rok bardziej, niż jego otwarcie, wspominać będziemy pewnie cel, dla którego powstał - zbliżające się wielkimi krokami Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Dlatego choć nie ma jeszcze murawy, już teraz nominujemy zakończenie budowy stadionu Narodowego do tytułu wydarzenia roku.

Formalnie racja jest po naszej stronie - pod koniec roku stadion otrzymał pozwolenie na użytkowanie. I choć prace wykończeniowe trwać będą na nim nawet po zakończeniu Euro 2012, to już dziś można powiedzieć, że udało się to, w co na początku nie wierzył prawie nikt.

UFO zamiast bazaru

Gdy w kwietniu 2007 roku, w Cardiff Michel Platini wyciągał z koperty kartkę z napisem "Polska i Ukraina" na warszawskim stadionie Dziesięciolecia w najlepsze działał jeszcze największy bazar w Europie. Choć lata świetności miał już za sobą, to owiany legendą wydawał się nierozerwalnie związany z prawobrzeżną Warszawą. Trudno było znaleźć wtedy kogoś, kto bez wahania powiedziałby, że wierzy iż pięć lat później w tym miejscu stać będzie nowy, 55-tysięczny stadion piłkarski w narodowych barwach.

Zresztą nawet dziś czasami trudno w to uwierzyć. Potężna bryła "koszyka" góruje nad prawym brzegiem Wisły niczym statek kosmitów. To wrażenie wzrasta nocą, gdy oświetlona bryła stadionu kontrastuje z otaczającą go ciemnością. I tu zaczynają się kontrowersje: że za duży i nie będzie na siebie zarabiał. Że przytłoczył Saską Kępę, a w ogóle to nic nie dał Pradze, która przecież miała na Euro zyskać najwięcej.

Odcięty od miasta

Rzeczywiście, wokół stadionu wciąż mamy tylko wielki plac budowy. Do czerwca zostanie uprzątnięty, ale na pewno nie pojawi się tu ani nowa dzielnica, która miała powstawać równolegle. Nie będzie nawet parkowych alejek. Będzie pusty wygon wyspany żwirem i ogrodzony potężnym płotem. Odcięty od Pragi, od Warszawy, od wszystkiego. Z czasem może uda się go trochę oswoić i przybliżyć. Ale jaki by nie był, zmienił panoramę Warszawy i stał się dowodem na to, że jednak "da się" zrealizować ambitną inwestycję w krótkim terminie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »