Informacje

25.05.2016 11:24 Biznesmen kontra aktywista

Koniec batalii o mapę reprywatyzacji

SERWISY:

Jan Śpiewak i Marcin Jarzynowski  z Miasto Jest Nasze nie zostaną ukarani za publikację warszawskiej mapy reprywatyzacji. Zostali uniewinnieni przez Sąd Rejonowy. – To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy patrzą władzy na ręce – komentuje Śpiewak.

Wyrok ogłoszono w środę w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieście. "Według sądu, przewodniczący i wiceprzewodniczący Miasto Jest Nasze nie przekroczyli granicy wolności słowa, a z racji wykonywanej przez pana Marcinkowskiego profesji pewne powiązania ze światem polityki są rzeczą oczywistą i niezaprzeczalną. Sąd stwierdził również, że działaliśmy w interesie publicznym!" – informują aktywiści z MJN.

"Dobry dzień dla demokracji"

- Bardzo się cieszymy z tego wyroku. To dobra informacja nie tylko dla nas, ale dla wszystkich, którzy na co dzień starają się patrzeć władzy na ręce. To dobry dzień dla polskiej demokracji – dodaje Jan Śpiewak.

Warszawska mapa reprywatyzacji została opublikowana w lutym 2014 roku. Przewodniczący MJN Jan Śpiewak i wiceprzewodniczący Marcin Jarzynowski udostępnili ją w internecie. Interaktywna grafika przedstawiała powiązania między warszawskimi politykami a biznesmenem Maciejem Marcinkowskim. Społecznicy nazwali go "handlarzem roszczeniami". Deweloper uznał, że mapa narusza jego dobre imię i wytoczył im proces.

Marcinkowski wytoczył aktywistom proces w dwóch trybach: karnym i cywilnym.

Śpiewak nie musi przepraszać

W powództwie cywilnym, w pierwszej instancji, Śpiewak przegrał z Marcinkowskim i jego synem Maksymilianem. Złożył jednak apelację i wygrał. W lutym sąd apelacyjny oznajmił z kolei, że MJN nie musi przepraszać biznesmenów. - Uznano, że występowałem w interesie publicznym, a pan Marcinkowski jest osobą publiczną, której działalność może być poddawana krytyce. To nasz pełen sukces – mówił nam wtedy Śpiewak.

Środowa decyzja Sądu Rejonowego dotyczy sprawy karnej. Tu również przyznano aktywistom rację.

To ostatnia rozprawa związana z warszawską mapą reprywatyzacji. Aktywiści nie kryją zadowolenia, tym bardziej, że mapa dalej może być dostępna w internecie.

"Nie baliśmy się i nie będziemy bać się deweloperów i handlarzy roszczeń, nawet jeśli stoją za nimi wielkie pieniądze i wpływy. Będziemy dalej informować mieszkańców o wszelkich nieprawidłowościach związanych z reprywatyzacją jak i każdym aspektem funkcjonowaniem naszego miasta. Będziemy patrzeć władzy na ręce. Każdej władzy" – zapewniają aktywiści z MJN.

Marcinkowski rozważa apelację

Z wyrokiem nie zgadza się Maciej Marcinkowski. "W opinii sądu  tzw. warszawska mapa reprywatyzacyjna nie pokazuje powiązań przestępczych, a tak właśnie odebrała ją znacząca większość internautów, dziennikarzy i opinii publicznej. Po zapoznaniu się z pisemna wersja wyroku, inwestor zdecyduje o ewentualnej apelacji" - zapowiada Urszula Nelken, rzecznik prasowy inwestora.

CZYTAJ TAKŻE: Wałki na radzie miasta. Protest przeciwko reprywatyzacji"

kw//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ojoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2016 23:52 ~Ojoj

  Ulka, Ty już tam?

 • layy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2016 12:01 ~layy

  lex~lex

  Wszyscy chwalili "nowe szaty króla". Platforma leciała na PR. Powstawiali sobie zęby, odessali tłuszcz, wyprostowali nosy, wyprasowali zmarszczki, kupili dobre garnitury i garsonki. Wszyscy posłowie i działacze PO wypięknieli i odmłodzili się mimo upływu 10 lat. To ewenement. Ich PR zrobili wszystko, żeby wmówić ludziom, że PO jest jedyne, wyjątkowe, że może sprzedawać komu chce i oddawać komu chce i jak chce. Śpiewak krzyknął: KRÓL JEST NAGI. Dziękuję za tą prawdę. Jest ona narodowi niezwykle potrzebna.


  I że pod płaszczykiem pięknych "inwestycji" za unijne pieniążki kryje się prawdziwe bagno. Reprywatyzacja to tylko wierzchołek góry lodowej

 • Bosz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 21:16 ~Bosz

  tspoxd~tspoxd

  Jak by zrobić teraz mapę stanowisk w spółkach państwowych to dopiero byśmy zobaczyli rodziny, relacje i znajomości.

  Dokładnie. Jakby tak prześwietlić rodzinę, znajomych i gminę Śpiewaka, to by się dopiero okazało! Odnoszę wrażenie, że w całej tej sprawie o to chodzi, że to nie familia Janka z Miasta jest ubrana w roszczonka, kamieniczki i stanowiska. Tatuś był głęboko związany z PO co prawda, ale skrewił i jest na zupełnym ałcie. Zatem synek też jest poza układem.

 • lex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 20:03 ~lex

  Wszyscy chwalili "nowe szaty króla". Platforma leciała na PR. Powstawiali sobie zęby, odessali tłuszcz, wyprostowali nosy, wyprasowali zmarszczki, kupili dobre garnitury i garsonki. Wszyscy posłowie i działacze PO wypięknieli i odmłodzili się mimo upływu 10 lat. To ewenement. Ich PR zrobili wszystko, żeby wmówić ludziom, że PO jest jedyne, wyjątkowe, że może sprzedawać komu chce i oddawać komu chce i jak chce. Śpiewak krzyknął: KRÓL JEST NAGI. Dziękuję za tą prawdę. Jest ona narodowi niezwykle potrzebna.

 • miwinka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 19:31 ~miwinka

  Czasem trochę mi wstyd że na nich głosowałam

 • waza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 18:31 ~waza

  Wiele osób na podstawie przekrętów pozbawiono mieszkań i domów.

 • Mic24

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 16:27 ~Mic24

  Ohydne macki PeOwskie. Widać, że zmiana była potrzebna, niestety ile szkód poczyniono to aż strach.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 15:52 SEBBAX

  powiązania są wszędzie i to niezależnie od władzy. problemem jest tylko udowodnienie, że doszło do przestępstwa - choć wiele rzeczy jest oczywistych jak ktoś kupuje np. działkę w centrum miasta za 1/10 wartości i okazuje się, że to kolega z solarium prezydenta miasta czy innego wysoko postawionego urzędnika...

 • tspoxd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 15:40 ~tspoxd

  zosieńka~zosieńka

  Strach pomyśleć ile jeszcze prawdy czeka na odkrycie i jak przerażająca jest ta prawda.

  A od kiedy relacje osobist, rodzinne i biznes są przerażające? Normalne. Jak by zrobić teraz mapę stanowisk w spółkach państwowych to dopiero byśmy zobaczyli rodziny, relacje i znajomości. Od rządu, przez biznes do stadnin i firm sprzątających.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2016 14:22 ~pozdrawiam

  ktoś myli pojecia "demokracji" z "prawem"... ale aktualnie to nic dziwnego - analfabetyzm się szerzy...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »