Informacje

04.06.2014 19:39 "tak dużej operacji jeszcze nie było"

Kończy się operacja "Jubileusz"

SERWISY:

Policja wzdłuż tras przejazdu, antyterroryści na dachach budynków, policyjne śmigłowce krążące nad stolicą, ekrany balistyczne chroniące vipów na pl. Zamkowym - tak wyglądała operacja "Jubileusz" polegająca na zabezpieczeniu obchodów 25-lecia wolności w Warszawie.

Jak poinformował wieczorem rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, Warszawę opuściło już większość delegacji, które brały udział w obchodach. Dodał, że część z nich zaplanowała wylot na czwartek. W sumie Polskę odwiedziły 54 delegacje zagraniczne, m.in. prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, który odleciał ze stolicy po godz. 13.

Duża operacja

- Tak dużej operacji związanej z wizytami głów państw w Polsce chyba jeszcze nie było - powiedział Sokołowski.

Po zakończeniu uroczystości policjanci konwojowali m.in. delegacje na lotnisko. Jak dodał rzecznik, policjanci starali się wyłączać ulice z ruchu na jak najkrótszy okres. "Efekty przyniosła kampania informacyjna, która była prowadzona przed uroczystościami. Widać było, że jest mniejsze natężenie ruchu niż zazwyczaj" - ocenił rzecznik.

Policjanci starali się kierować kierowców, którzy dojeżdżali do wyłączanych tras, na objazdy. Korki tworzyły się jednak w okolicach warszawskiego lotniska i w centrum. Innymi trasami jechało też część autobusów komunikacji miejskiej. - W sumie tylko we wtorek przeprowadziliśmy ponad 100 pilotażów. Tylko we wtorek w ciągu dnia w akcję zabezpieczania obchodów zaangażowanych było ok. 3 tys. policjantów, w nocy z wtorku na środę - ok. tysiąc - dodał Sokołowski.

- Pracy było bardzo dużo. Jeszcze dzisiaj to były setki różnych sprawdzeń. Każdą informację - np., że ktoś może coś mieć w swoim plecaku, że coś zostało zostawione musieliśmy sprawdzić - powiedział rzecznik.

W środę rano policjanci np. ponownie sprawdzali mieszkania w kamienicach w pobliżu pl. Zamkowego gdzie odbywały się główne uroczystości. Instruowali mieszkańców, by ze względów bezpieczeństwa nie otwierali okien, sprawdzali czy w budynkach nie ma obcych osób, czy nie zostało coś zainstalowane na dachach.

Wykopali pocisk

- O 8 rano robotnicy remontujący bulwary wiślane odkryli, jak się okazało, pocisk artyleryjski z drugiej wojny światowej. To, kilkaset metrów od placu Zamkowego, ale trzeba było jak najszybciej działać. Na miejsce pojechali policyjni pirotechnicy, sprowadziliśmy saperów z Kazunia, chodziło o jak najszybsze wywiezienie pocisku - dodał rzecznik.

Nad Warszawą krążyły policyjne śmigłowce. W najważniejszych momentach trzy. Wyposażone są one w sprzęt umożliwiający bezpośrednie przekazywanie rejestrowanego przez kamery obrazu do sztabu w KSP. Z śmigłowców sprawdzono m.in. dachy i to czy nie ma na nich podejrzanych osób lub podejrzanych przedmiotów.

Na samym placu Zamkowym zainstalowane zostały specjalne ekrany balistyczne, które miały chronić m.in. przemawiających prezydentów.

BOR wykorzystywał do konwojów vipów z hoteli w miejsca uroczystości pancerny autobus.
Zagraniczne delegacje rozmieszczone zostały w kilku warszawskich hotelach - Regent Warsaw, Sheraton, Intercontinental i Marriott. W tym ostatnim nocował Barack Obama. W okolicach hoteli obowiązywały zakazy parkowania i zatrzymywania się. Przykładowo, parking przed hotelem Marriott był otoczony policyjnymi barierkami. Przy wejściu do hoteli rozstawione były bramki z detektorami metalu. Sprawdzono też wszystkie osoby, które mogły mieć jakikolwiek kontakt z delegacjami.
We wtorek i w środę nad Warszawą wyłączona została przestrzeń powietrzna dla cywilnych statków powietrznych – m.in. helikopterów, śmigłowców czy dronów.

TAK WYGLĄDAŁ PRZEJAZD BARACKA OBAMY PRZEZ WARSZAWĘ:

PAP/wp/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • usmiech_prezesa

    zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2014 16:35 usmiech_prezesa

    Ile ten cyrk kosztowal? Czy nam kiedys ktos to powie? Ile glodnych polskich dzieci mozna by nakarmic?

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »