Informacje

27.03.2012 22:42 "Zabic okna dechami"

Koncert na dwa squaty

SERWISY:

Jedni debatują z wiceprezydentem, drudzy wyczekują na wyniki rozmów w miejskim lokalu przy ulicy Skorupki. Jeszcze inni wciąż okupują prywatne budynki przy Elbląskiej. Stołeczni squattersi ostatnio wyjątkowo absorbują uwagę urzędników, policji i mediów. Przy okazji dając do rozwiązania trudną łamigłówkę.

Budynki przy Elbląskiej i Skorupki okupują dwie różne grupy squattersów, przez nich samych zwane kolektywami. Działają oddzielnie, ale znają się i wspierają. Ich sytuacja jest o tyle różna, że Elba działa w budynkach prywatnych.

Siła czy argumenty?

Przychodnia powstała w poniedziałek, w proteście przeciwko likwidacji Elby. Jednak w przeciwieństwie do squatu przy Elbląskiej, squattersi zajęli lokal miejski. Tym razem nauczeni doświadczeniem urzędnicy szybko wycofali wezwaną na miejsce policję: - Zamiast argumentu siły, spróbujemy użyć siły argumentów - zapowiedział burmistrz Śródmieścia, Wojciech Bartelski.

To wyraźna zmiana frontu, bo gdy 16 marca policja bezceremonialnie traktowała nielegalnych lokatorów Elby gazem, urzędnikom argument siły wydawał się wystarczający. - Takie miejsca są niebezpieczne. Wypiją, zapalą, od tego robi się pożar - lekceważąco wypowiadała się o squattersach Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Porozumienie na horyzoncie?

Wtedy miasto formalnie nie było stroną konfliktu. Zajęta przez nowy kolektyw przychodnia jest jednak budynkiem miejskim. Dlatego tym razem urzędnicy siedli ze squattersami do negocjacji. Zamiast zasłaniać się kodeksem karnym i sięgnąć po najprostsze środki, spróbowali wskazać młodym ludziom, jak mogą robić niemal to samo, tylko legalnie.

Za sukces trzeba uznać już to, że obie strony uznały, że warto siąść do kolejnej tury rozmów. Stronom porozumieć się jednak niełatwo. Z jednej strony urzędnikom (i zdecydowanej większości internautów) trudno pojąć, jak ktoś może lekceważyć prawo własności. Niełatwo też jednak wytłumaczyć, dlaczego tysiące pustostanów mają się marnować, gdy są chętni by z nich korzystać: - Ja jestem prostym polonistą, a nie prawnikiem. Nie chcę rozstrzygać takich kwestii - ocenił wiceprezydent Włodzimierz Paszyński.

Strony zgodziły się jednak, że wspólnie poszukają budynku, w którym Przychodnia mogła by mieszkać legalnie.

Obraz squattersa czy stereotyp?

Obserwacja tego jak przebiega ta współpraca może być ciekawa. Squattersi z Elby wkładają sporo pracy, by udowodnić, że przywołany przez prezydent obraz to stereotyp. Gdy podejść z kamerą grają w szachy, pokazują zdbudowaną własnymi siłami ściankę wspinaczkową, czy skatepark. Kiedy około 8.00 próbowaliśmy sprawdzić, na co mogą być narażone dzieci z pobliskiej szkoły, Przychodnia jeszcze spała.

Problem w tym, że choć może nie ćpają i nie piją więcej niż bywalcy modnych stołecznych klubów, to już o pozwolenia na sprzedaż alkoholu starać się nie zamierzają. A piwo na squatterskich imprezach można kupić za kilka złotych.

Urzędnikom na takie zachowania trudno będzie przymknąć oko. Nie chcąc sformalizować swojej działalności, squattersi zawsze będą na przegranej pozycji. Świadomie ignorują prawo, a ono będzie działać przeciwko nim. Choć zwykle wiedzą, że squat to coś tymczasowego, rzadko poddają się bez walki. Tak było w przypadku Elby.

Dni Elby są policzone

Kiedy jedni squattersi dyskutowali z wiceprezydentem, drudzy właśnie barykadowali się w Elbie, unikając przyjęcia niewygodnych dokumentów. Wynika z nich, że przebywanie na tym terenie może  być groźne dla życia.

- Dziś dostaliśmy pismo, w którym inspektor, pod rygorem natychmiastowej wykonalności, zarządził zabezpieczenie budynku, który w jego opinii nie nadaje się do użytku. Mówiąc inaczej, mamy "zabić okna dechami" – mówi Maria Rochowicz ze Stora Enso Poland, która jest właścicielem terenu przy Elbląskiej 9/11.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego informuje, że Elbląską sprawdzał już wcześniej, a teraz jedynie przypommniał o swoich ustaleniach: - W ubiegłym roku trafiły do nas informacje od straży pożarnej o złym stanie budynków. Skontrolowaliśmy je i zostały wyłączone z użytkowania. Teraz dostaliśmy telefonicznie informacje, prawdopodobnie od właściciela, że znów są użytkowane, a nie powinny - tłumaczy Andrzej Kłosowski dyrektor PINB.

Pismo próbował przekazać squattersom pracownik wynajętej przez Stora Enso agencji PR. Nie został jednak wpuszczony na teren budynku.

"Elbląska kradła prąd"

Stora Enso wskazuje jednak, że zastrzeżenia do Elby ma nie tylko PINB. 16 marca jej okolice zbadało pogotowie elektroenergetyczne: – Dostaliśmy informacje od policji, że na terenie posesji przy Elbląskiej jest nielegalnie pobierany prąd. Nasi eksperci, którzy przybyli na miejsce, potwierdzili to. Kabel został odłączony – mówi Anna Warchoł z biura prasowego RWE Polska

Na dowód tego Maria Rochowicz z przesyła zdjęcia "dzikiego kabla" z Elby.

- Zdjęcia kabli niczego nie udowadniają. Nigdy nie kradliśmy prądu, zwasze używaliśmy agregatów na benzynę. Nasłali na nas nadzór budowlany by nas wykurzyć. W ten sposób, chcą nas zastraszyć. My jednak nigdzie się nie wybieramy. Elba zostaje – zapewnia Kasia Kowalska z Kolektywu Elba.

O to będzie jednak trudno, bo - i tak wątpliwe - racje squatu są coraz słabsze. Nie będą mogli już np. powiedzieć, że nikt  nawet nie próbował z nimi porozmawiać. W poniedziałek przedstawiciele firmy Stora Enso, w obecności radnego Krystiana Legierskiego, spotkali się z mieszkańcami Elby i rozmawiali o przyszłości.

- Oczekiwaliśmy deklaracji, kiedy mogą się wyprowadzić. Stwierdzili, że potrzebują nawet roku. To jest nie do przyjęcia. Nie dostaliśmy żadnej deklaracji, że squattersi opuszczą teren. Dlatego dalsze spotkania z nimi nie mają według mnie sensu. Właściciel posesji jest bezradny. Dziki lokator jest nieuchwytny – opowiada Rochowicz.

Zapewnia równocześnie, że jej firma nie dąży do eskalacji. Oferuje pomoc w transporcie rzeczy i przekonuje, że ten konflikt musi się wreszcie zakończyć odzyskaniem terenu. - My płacimy podatki za ten grunt. Ponad 300 tysięcy zł rocznie – zwraca uwagę.

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.04.2012 15:14 ~Nick

  zgadzam sie i nie przyjme do wiadomosci jak dostana cos od miasta za darmo. Wtedy placacy podatki powinni protest urzadzic i burdy wszczac.

  obywatel miasta~obywatel miasta

  Tu nikogo nie trzeba oczerniać, tu sytuacja jest prosta jak drut. Skłtersi to zwyczajni złodzieje cudzej własności. Gdyby nimi nie byli to kiedy własciciel prosi od 2009 roku - opuśćcie tern - to powinni grzecznie podziękowac i się wynieść a nie terroryzować demonstracjami pod biurem, hakowac strony , kraść prąd i zrobić jeden wielki śmietnik na terenie. To co tam się dzieje ma więcej wspólnego z obleśna meliną niż z jakąkolwiek kulturą!

 • mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2012 18:04 ~mirek

  To chyba melina tam jest, tyle tam skrzynek piwa? !!

 • monia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2012 18:02 ~monia

  Skłotersi i kultura??? O jakiej kulturze można mówic na tak olbrzymim i obleśnm śmietniku?!!

 • obywatel miasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2012 18:00 ~obywatel miasta

  Tu nikogo nie trzeba oczerniać, tu sytuacja jest prosta jak drut. Skłtersi to zwyczajni złodzieje cudzej własności. Gdyby nimi nie byli to kiedy własciciel prosi od 2009 roku - opuśćcie tern - to powinni grzecznie podziękowac i się wynieść a nie terroryzować demonstracjami pod biurem, hakowac strony , kraść prąd i zrobić jeden wielki śmietnik na terenie. To co tam się dzieje ma więcej wspólnego z obleśna meliną niż z jakąkolwiek kulturą!

 • rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2012 12:31 ~rafał

  i jeszcze te zdjęcia od story enso - szkoda że nie napisali że były zrobione 16.03 podczas próby likwidacji, jak pracownicy Skrzecza wywalali wszytsko na bruk i rozwalali drzwi.

 • niebuc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 22:13 ~niebuc

  zlodziejami to ja predzej nazwalbym store enso ktora okradla spolecznosci w brazyli i w chinach. to ze posiadaja kase i stac ich na dobrych prawnikow a rzecznik usmiechnie sie do kamery nie znaczy że z automatu maja racje.

 • buc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 18:21 ~buc

  zamknac zlodzieji ,wlamywaczy do pierdla a nie dyskutowac z elementem

 • stora tvn koalicja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.03.2012 12:07 ~stora tvn koalicja

  relacja totalnie nie obiektywna ale to nie nowośc odnośnie tvn. stora-enso jest personalnie powiazana z tvn . częsć zarzadu firmy należy do PO i ściśle współpracuje z kolegami z tvn. zatrudnienie firmy PR-owej swiadczy tylko o tym że ten koncern zaczyna bać sie jednak o wizerunek i rozpoczą polityke oczerniania. wszystkim ktorzy tak bardzo stoja murem w komentarzach za firma polecam zapoznac sie z efektami dzialalnosci tej firmy w brazyli i chinach. to nie jest Pan Kowalski ze swoja firma na ktora ciezko pracował tylko wielki koncern ktory stosuje wszelkie zagrywki by tylko powiekszac kapitał.

 • Podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 15:43 ~Podatnik

  Złodzieje, narkomani i awanturnicy. Przegonić pałami meneli, którzy zajmują nie swoją własność - prawie tak jak w czasach pierwotnych

 • klh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.03.2012 14:18 ~klh

  Ta Elba wygląda jak sukp butelek i makulatury.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »