Informacje

16.04.2014 18:09 Po świętach konsultacje

Komunikacja po otwarciu metra. Zmiany tras. Na lepsze?

SERWISY:

Czy autobusy i tramwaje po otwarciu II linii metra powinny wrócić na stare trasy? Zarząd Transportu Miejskiego zapyta o to pasażerów już po świętach. Na razie przedstawił projekt zmian tras. Co o nim sądzicie?

- Projekt zmian przedstawiliśmy jako punkt wyjścia do rozmów z mieszkańcami – powiedział Wiesław Witek, dyrektor ZTM. – Chcemy się dowiedzieć, czy nasz pomysł na przywrócenie historycznych tras autobusów i tramwajów to dobry pomysł – zaznaczył dyrektor.

Zapowiedział, że konsultacje ruszą 25 kwietnia.

>>> ZOBACZ CAŁY PROJEKT <<<

3 węzły przesiadkowe

Witek zaproponował też stworzenie trzech dużych węzłów przesiadkowych:

- przy PKP Stadion Narodowy,

- na placu Wileńskim,

- na rondzie Daszyńskiego.

- Do nich dojedzie spora ilość autobusów, tramwajów i metro - wyjaśnił dyrektor. Przy stacji Stadion i dworcu Wileńskim zatrzymają się ponadto pociągi.

Szykuje się również szereg zmian tras.

Autobusy inaczej

Praga Północ i Targówek

Trasy linii 512, 527, 738 i 805 zostaną skrócone do Dw. Wileńskiego. Autobusy zatrzymają się wzdłuż Jagiellońskiej i Wileńskiej.

Linia 160 zyska siostrzaną 260, która co 5 minut kursować będzie na skróconej trasie do Dw. Wileńskiego.

Autobusy z 718 na wyświetlaczu powrócą na pętle Dw. Wschodni/Kijowska.

Linia 338 pojedzie przez Dąbrowszczaków. Autobusy kursować będą w dni powszednie.

Praga Południe i Grochów

W związku z planowanym węzłem Metro Stadion pętlę będą tu miały linie 102 i 125. ZTM chce zapewnić dojazd do metra mieszkańcom Grochowa i Kamionka (102), oraz Anina i ulicy Grochowskiej (125). Nowy przystanek zostanie zlokalizowany na Sokolej, przed Wybrzeżem Szczecińskim.

Zmieni się też trasa 166. Autobusy dojadą do pętli PKP Olszynka Grochowska i mają zastąpić 102 w kierunku al. Waszyngtona.

Na lewym brzegu

Powrócić ma linia 155. Autobusy pojadą po dotychczasowej trasie 159 – z Koła, przez Redutową do placu Daszyńskiego.

W związku z tym zmieni się trasa 159. Linia ta przez Dw. Zachodni dojedzie do pętli przy Blue City.

Skrócona zostanie trasa 187. W drodze z Ursusa autobusy przejadą przez stację metra Politechnika i zatrzymają się na pl. Konstytucji.

Przy ostatniej stacji centralnego odcinka II linii metra swoją trasę skończą autobusy linii 105. 109 bez, zmian dojedzie, do Dw. Centralnego.

Po otwarciu Prostej i Świętokrzyskiej kursować tymi ulicami będzie linia 178.

Na Dw. Centralny z Bokserskiej dojedzie też linia 174.

Pomiędzy Płocką a BUW-em, przez ulicę Grzybowską, pojadą autobusy 151.

Zmiany na torach

Na swoje trasy sprzed rozpoczęcia budowy metra wrócą tramwaje linii 3 (Annopol - Gocławek), 4 (Żerań Wschodni - Wyścigi), 6 (Koło - Gocławek), 10 (osiedle Górczewska - Wyścigi), 18 (Wyścigi - Żerań FSO), 22 (Piaski - Wiatraczna), 25 (Banacha - Annopol) i 26 (osiedle Górczewska - Wiatraczna).

Tą samą trasą (Nowe Bemowo - Czynszowa), ale dwa razy rzadziej, co 10 minut w godzinach szczytu i co 15 minut poza nimi, będą jeździć tramwaje linii 23, których trasa pokrywa się z przebiegiem II linii metra.

Tramwaje linii 24, które dziś z Nowego Bemowa jeżdżą do pętli Gocławek, mają mieć krótszą trasę i dojechać do pętli Wiatraczna.

Zmieni się też trasa 28. Tramwaje oznaczone tym numerem jeżdżą dziś z Koła do pętli Żerań FSO. Po otwarciu metra mają one jeździć do bazyliki przy ul. Kawęczyńskiej.

ZTM planuje też uruchomienie jednej nowej linii. Tramwaje oznaczone numerem 11 dowiozą pasażerów z Jelonek i ul. Połczyńskiej do stacji metra Rondo Daszyńskiego. Bieg zakończą na pl. Narutowicza.

Więcej zmian wraz z nowymi torowiskami

Kolejne zmiany mają być wprowadzone po oddaniu do użytku dwóch nowych torowisk - na Tarchominie oraz na ul. Powstańców Śląskich - między ul. Górczewską i ul. Radiową. Konkretnych dat nie podano.

Wiadomo już jednak, że wówczas do nowej pętli przy ul. Mehoffera (roboczo nazwanej "Nowe Świdry") dojadą tramwaje linii 2, które dziś kursują z Młocin przez most Skłodowskiej-Curie, oraz linii 17, jeżdżące obecnie ze Służewca do Młocin.

Linia 6 ma zostać wycofana z odcinka między Kołem i Bielanami - na tym odcinku zastąpi ją linia 11, która wtedy zamiast na pętle przy ul. Górczewskiej pojedzie do stacji metra Młociny, łącząc Bemowo z Bielanami w ciągu ul. Powstańców Śląskich. Nowym odcinkiem w ul. Powstańców Śląskich pojedzie też wtedy linia 28 (zamiast na Koło do pętli os. Górczewska).

Co myślicie o projekcie? Piszcie na naszym forum.

PAP, wp/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Grzegorz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.03.2015 12:00 ~Grzegorz

  To jedna WIELKA PORAŻKA z tymi zmianami. Zamiast jednym autobusem 159 lub tramwajem 8, trzeba mieć 2 lub przesiadki. Metro tu problemu nie rozwiązało.

 • Finx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2015 16:42 ~Finx

  Co za ludzie teraz żeby jechać z Marek na płac bankowy trzeba sie przesiadać bo 718 jedzie stara trasa kuzwa niech puszcza autobus Marek na płac bankowy np. 738 na wschodni a 718 na bankowy

 • Studentka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2015 15:08 ~Studentka

  Dlaczego 105 ma być skrócone do linii metra?? Zabrano 8 bezpośrednio łączącą Bemowo z centrum/muzeum narodowym, a teraz jeszcze 105 nie będzie pod UW jechała? Przecież tam o każdej porze jest tłok! Teraz trzeba się przesiadać parę razy i jeszcze wychodzić wcześniej, bo korki [ co i tak nie jest pewne, bo ludzi tyle, że nie raz trzeba czekać na kolejne autobusy].
  II linia metra miała rozluźnić sytuacje na górze, a nie zmusić wszystkich żeby przeszli na dół. Jak ktoś z metra nie korzysta, to co? Tak nie można. Nie po to płaci się droższe taryfy, żeby teraz nie móc z nich korzystać!

 • radecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2015 22:22 ~radecki

  Linia 159 jedna z najstarszych na woli. Zabieraja starszym ludziom mozliwosc dotarcia do centrum. Nowa linia 11 niedawno zaczela kursowac przez bemowo na kasprzaka.... idealne polaczenie ze szpitalem IZMD gdzie naprawde malo juz co dojezdza a kiedys byl to wazny punkt przesiadkowy. Teraz najwazniejsze. Jak mozns skracac linie do daszynskiego.... tam nic nie ma znaczy ze metrem dalej dojedziemy wszedzie..brawo ztm i pani pseudo prezydent

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.10.2014 13:24 ~Wojtek

  wydaje mi się że linia 718,bądz chociaż 805 powinna dojeżdzać do dw.Wschodniego wiele osób jeżdzi w odwrotnym kierunku z Wawra gocławka,grochowa w kierunku Marek ,a nie jak się wszystkim wydaje że każdy pracuje tylko w centrum bądz tam mieszka.

 • km97

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2014 15:06 ~km97

  Te wszystkie zmiany powinny zostać wprowadzone kiedy zostanie już zbudowana 2 linia metra z Bemowa na Targówek, z odnogą na Gocław. Bo kiedy ta budowa zostanie ukończona, to Bemowo stanie się takim drugim Ursynowem i komunikacja autobusowa rzeczywiście nie będzie potrzebna. A narazie 105, 109 i jakas trzecia linia (najlepiej 506) powinny dojezdzac do scisłego centrum (bo swietokrzyska to nie jest scisłe centrum!!!! ). I oprócz tego niech zostanie linia 8. a linia 11 moze jezdzic równolegle na proponowanej trasie. To samo się tyczy linii 512, 527 i 160. Niech dojezdzają do Ratusza chociaz, a kiedy metro dadzą na Targówek, to mozna bedzie 512 i 160 wrecz zlikwidowac a 527 najlepiej skierowac w rejony dworca gdańskiego (1 linia metra). I 187 do torwaru skrócić gdzie mozna dojechac na stegny linią 185. I jeszcze kwestia okolic Dworca Wschodniego - tramwaj 28 powinien jezdzic stamtąd trasą W-Z a następnie Jana Pawła do ronda babka i dalej bez zmian, z ewentualnym przedłuzeniem do górczewskiej po otwarciu nowego torowiska.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.05.2014 09:19 ~ewa

  Proszę nie likwidować linni autobusowej 159 z koła , to jedyny autobus z koła do śródmieścia ,Młynarską jeżdzi tylko jeden tramwaj 24 i nic pozatym, autobus i tramwaj i tak jest załadowany pasażerami,totalna paranoja ,osoba która tak wymyśliła powinna sama pojeżdzic tą trasą i zobaczyć jak to jest a metro nic nie rozwiązuje dela mieszkańców koła i bemowa

 • zawiedziona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2014 08:17 ~zawiedziona

  Chyba Ci pracownicy z ZTM zapomnieli o mieszkańcach Gocławia. Planują dwa nowe połaczenia na Grochów i żadnego w kierunku Saskiej Kepy. Gocławia i Wawra. Brawo!

 • NNN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2014 16:10 ~NNN

  Na kawęczyńskiej są szkoły ;muzyczna wyższa i podstawowe.Dlaczego pozbawiać uczniów ipracowników oraz okolicznych mieszkańców bezpośredniego połączenia z Wolą.Proszę o przywrócenie lini 20 do pętli Bazylika

 • baca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2014 13:04 ~baca

  Zostawcie autobusy 512.517.160 ktore kursowaly do centrum a autobusy 718.805 niech wroca z powrotem pod dworzec wschodni.Te wasze wasze pomysly to sa pomysly urzednika za biurka ktoremu brak jest prawdziwej wiedzy bo do pracy dojezdza samochdem.Tymi waszymi pomyslami wprowadzicie jeszcze wiekszy balagan niz wam sie to wydaje.Rozbijacie glowny schemat komunikacyjny stolicy ktory funkcjonuje juz od lat a wymaga jedynie drobnych korekt.Panie Dyrektorze pamietajcie o jednym ze ludzie to nie ptaki ktore przeleca z jednego srodka trasportu w drugi.itd.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »