Informacje

05.07.2017 20:46 jest konkurs

Komunikacja będzie miała wspólne logo. Ratusz szuka projektantów

SERWISY:

Kilkanaście oddzielnych oznakowań władze miasta chcą zastąpić jednym wspólnym logo komunikacji miejskiej. Trwają poszukiwania firmy, która je zaprojektuje. Zwycięzcę wybierze jury z udziałem przedstawicieli ratusza i profesorów Akademii Sztuk Pięknych.

Pomysł na jedno logo stołecznej komunikacji miejskiej wyszedł od radnego Platformy Obywatelskiej Michała Bitnera. Spodobał się wiceprezydent Renacie Kaznowskiej i wspólnie z Zarządem Transportu Miejskiego szybko przystąpiono do organizacji konkursu.

Obecnie jest chaos

- Obecnie mamy logo Zarządu Transportu Miejskiego, miasta stołecznego Warszawy, logo komunikacyjne naszej syrenki, logo Miejskich Zakładów Autobusowych, metra, SKM, WKD. Jest tego bardzo dużo - wyliczała na konferencji Kaznowska. - Jesteśmy przyzwyczajeni do wielorakich oznaczeń komunikacji w Warszawie, natomiast dla osób, które przyjeżdżają do Warszawy, zwłaszcza spoza Polski to jest chaos - dodała.

Według wiceprezydent, przyszedł czas na to, aby przeciąć tę różnorodność i znaleźć wspólny mianownik w postaci oznaczenia. Powołała się na kilka europejskich miast, m.in. Londyn, które takie logo mają i dobrze się ono sprawdza.

- Chcielibyśmy w Warszawie również doprowadzić do tego, aby wypromować jeden znak komunikacji warszawskiej. Przy czym jest to proces nastawiony na lata - podkreśliła.

Wyniki we wrześniu

Kaznowska dodała też, że w zależności od tego jakie prace wpłyną do ratusza, wybierana będzie koncepcja „wdrażania” loga w świadomość mieszkańców. - Być może będzie to połączone z wymianą nowego taboru - spekulowała.

Ci którzy chcieliby wziąć udział w konkursie nie mają za dużo czasu. Jak powiedział na konferencji prasowej dyrektor ZTM Wiesław Witek, do 17 lipca zbierane są portfolia zainteresowanych firm.

- Następnie do 21 zostanie wybranych pięciu projektantów, którzy zaproponują logo komunikacji miejskiej w Warszawie - dodał. Na przedstawienie konkretnych prac będą mieli czas do 4 września. Natomiast główne rozstrzygnięcie planowane jest na 7 września.

Zwycięzcę wybierze jury, w skład którego wejdą: dyrektor Biura Marketingu Miasta Robert Zydel, zastępca Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Wojciech Wagner, zastępca dyrektora ZTM Katarzyna Strzegowska i profesorowie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych: Piotr Garlicki i Dawid Korzekwa.

Dla zwycięzcy przeznaczono nagrodę w wysokości 70 tysięcy złotych.

Logo komunikacji pojawi się w takich miejscach, jak: bilety, kasy biletowe, autobusy, tramwaje czy przystanki.

Jak powiedziała Kaznowska, pojawienie się nowego loga nie likwiduje pojedynczych oznaczeń poszczególnych jednostek. - Wszystkie spółki zostaną przy swoim logo w oficjalnych dokumentach i korespondencjach. Natomiast nie będzie to logo komunikacyjne. Naszym celem jest aby logo komunikacyjne było jedno - podsumowała.

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 07:04 ~ech

  Hasło i logo już istnieją od dawna ale....trzeba wyważać otwarte dni, dać zarobić za projekt jakiegoś kolejnego szkaradzieństwa. Logo ZTM które istnieje jest bardzo udane. Co mnie obchodzi , że np Londyn ma cokolwiek jednolite ALE 30 INNYCH DUŻYCH MIAST EUROPEJSKICH ma tak jak u nas RÓŻNORODNOŚĆ w oznaczeniach i nazwach. I niech tak zostanie. Już się marzy pełna komuna? jednolitość? pod sznureczek?

 • drażak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.07.2017 05:58 ~drażak

  Po co szukać nowego, skoro stare było znakomite? Okrągły znak z czerwoną obwódką, żółtym tłem i literą A lub T w środku. Nawiązano do tego przy oznakowaniu metra. Okrągły znak, wyróżniający się z pośród wielu innych szyldów, pełnił najlepiej funkcję informacyjną. Później ktoś zdecydował o jego zmianie na białoniebieskie szyldy ze słabo czytelnymi wizerunkami tramwajów i autobusów, kompletnie niewyróżniające się z pomiędzy innych podobnych.

 • Krispina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 23:45 ~Krispina

  Od wielu lat funkcjonuje logo ZTM i MW. I to wystarcza! Logo ZTM widnieje na każdym pojeździe, czy to tramwaj, autobus, metro czy SKM.
  Ale u nas koniecznie trzeba było promować "rozczochraną pangę", tj. Zakochaj się w Warszawie.
  Za dużo mamy pieniędzy!?!

 • necrohronos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 23:04 ~necrohronos

  To ja podzielę się pomysłem za darmo - logo ZTM i herb miasta lub "zakochaj się w Warszawie". Nie trzeba tworzyć nic nowego tylko usunąć część.

 • taka prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 22:09 ~taka prawda

  ktoś przytuli pare zlotych za te logo ;)

 • szczwany lis3k

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2017 21:59 ~szczwany lis3k

  Spoko pomysł,rzeczywiście jest chaos.Tych naklejek z logami jest za dużo np na pojazdach komunikacji miejskiej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »