Informacje

02.07.2010 20:43 Parkingi podziemne

Komputer zaparkuje samochód "To ma być rewolucja"

SERWISY:

Stawiamy samochód w specjalnym boksie, pojazd jest skanowany i zjeżdża pod ziemię. Tak w skrócie wygląda koncepcja Autoparku na placu Młynarskiego. Urzędnicy lada dzień mają rozpisać przetarg na jego budowę. Zwycięzca zaprojektuje i stworzy parking za własne pieniądze, a później ma czerpać z niego zyski.

- Tego typu ogólnodostępnych parkingów w Warszawie nie ma, więc ma to być rewolucja – zapowiada Marcin Rzońca, wiceburmistrz Śródmieścia. I przypomina, że prace nad projektem trwają już od dłuższego czasu.

Skanowanie samochodu

Koncepcja autorstwa pracowni Firmach przewiduje parking na blisko 260 aut. Żeby z niego skorzystać, będzie trzeba wykonać kilka prostych czynności. Podjeżdżamy do placu i wyszukujemy na specjalnych wyświetlaczach informacji, gdzie jest wolne miejsce. Wjeżdżamy na jedno z czterech stanowisk, zatrzymujemy się i czekamy. Komputer skanuje tablicę rejestracyjną i wygląd pojazdu.

Kierowca akceptuje opcję parkowania, wysiada z samochodu, a pojazd zjeżdża na wybrane, wolne miejsce pod ziemię. Gdy chcemy auto odebrać musimy potwierdzić naszą tożsamość i zapłacić za parkowanie.

Mieszkańcy nie chcieli

Blisko półtora roku temu lokalizacja podziemnego parkingu (wtedy na 400 aut) została wyznaczona przy ulicy Zgoda. Pomysł ten nie spodobał się mieszkańcom pobliskiego wieżowca – obawiali się, że podczas prac zostaną naruszone fundamenty ich budynku. Koncepcję zaskarżyli, a do ich zdania przychyliło się Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Po długich rozmowach postanowiono przenieść jego lokalizację na pobliski plac Młynarskiego pomiędzy ulicami Moniuszki a Sienkiewicza, gdzie znajduje się parking Zarządu Terenów Publicznych.

Projektuj i buduj

Jak przekonują urzędnicy, budowa parkingu jest teraz bliższa niż kiedykolwiek. – Mamy warunki zabudowy. Już w lipcu zamierzamy ogłosić przetarg na budowę – tłumaczy Rzońca. – Zwycięzca ma zostać wyłoniony najwcześniej po trzech miesiącach, a parking powstanie w trybie partnerstwa publiczno-prywatnego – dodaje. Do zadań zwycięzcy będzie należało szczegółowe zaprojektowanie parkingu, a później jego budowa.

Na tym nie koniec. Nie dostanie pieniędzy za swoją pracę. W zamian będzie mógł nawet przez kilkadziesiąt lat nadzorować Autopark i pobierać opłaty za parkowanie.

Parking pilotażowy

W optymistycznym wariancie prace na placu zaczną się wiosną przyszłego roku. – Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i bez opóźnień, to parking powstanie przed Euro 2012 – zaznacza Rzońca. – To jest program pilotażowy, który ma dać odpowiedź na pytanie, czy opłaca się w Warszawie budować parkingi w trybie PPP – dodaje.

Władze miasta planują budowę kolejnych trzech pod placem Teatralnym, Defilad i w okolicach ul. Emilii Plater.

Andrzej Rejnson

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • MazdFan

    zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 01:11 MazdFan

    Tylko żeby miasto miało nadzór nad opłatami.... zresztą jak właściciel będzie chciał 5zł za godz to ja bym go wyśmiał i podziękował... i inwestycja by mu sie raczej nie zwracała :P

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »