Informacje

20.01.2015 06:32 Prokuratura nakazała kontrolę WIOŚ

Kompostownia na Radiowie nielegalna? Prokuratura poparła mieszkańców

SERWISY:


Mieszkańcy Bielan nie przestają walczyć ze śmierdzącą kompostownią na Radiowie. - Wysłaliśmy do prokuratury pismo, w którym udowadniamy, że MPO działa wbrew prawu – przekonuje Stowarzyszenie Czyste Radiowo. Prokuratura skierowała sprawę do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

"Prokurator (…) zwrócił się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony środowiska o wszczęcie postępowania w przedmiocie wstrzymania działalności prowadzonej przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania kompostowni stanowiącej część instalacji przy ul. Kampinoskiej w Warszawie" - czytamy w dokumencie z Prokuratury Rejonowej Warszawa Wola.

Stowarzyszenie Czyste Radiowo, które od 2013 roku bezskutecznie walczy o zamknięcie kompostowni MPO, przyznało, że jest to "drobny krok w dobrym kierunku".

Prokuratura to kolejny organ, po Ministerstwie Środowiska i Głównym Inspektorze Ochrony Środowiska, który zobligował WIOŚ do zajęcia się sprawą Radiowa.

Pomóc mieszkańcom

- Ponieważ wniosek został skierowany na wniosek prokuratury, WIOŚ ma obowiązek przeprowadzenia postępowania w trybie administracyjnym - tłumaczy Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie. - Gdyby z takim wnioskiem wystąpiło stowarzyszenie, WIOŚ nie musiałby rozpatrzeć go pozytywnie - dodaje.

Rzecznik podkreśla, że rolą prokuratury jest w tym przypadku pomoc mieszkańcom w dotarciu do WIOŚ.

- Nie jesteśmy stroną w sprawie. Na podstawie materiałów przedstawionych przez Stowarzyszenie Czyste Radiowo stwierdziliśmy, że funkcjonowaniu kompostowni powinien dokładnie przyjrzeć się WIOŚ. Ze swojej strony nie wszczęliśmy odrębnego postępowania - podkreśla Nowak.

Warto dodać, że w czerwcu ubiegłego roku prokuratorskiego postępowania odmówiła stowarzyszeniu prokuratura na Żoliborzu.

"Złość i frustracja sięgają już zenitu"

Czyste Radiowo pracowało nad swoim wnioskiem przez kilka miesięcy.

- Przedstawiliśmy w nim najważniejsze argumenty, które wyraźnie przemawiają za zamknięciem kompostowni, która naszym zdaniem działa nielegalnie - informuje tvnwarszawa.pl Witold Rugowski ze stowarzyszenia.

Co znalazło się we wniosku? Stowarzyszenia przekonywało prokuraturę, że MPO nie posiada dokumentacji  niezbędnej do prowadzenia działalności przy Kampinoskiej 1. - W świetle prawa MPO powinno uzyskać pozwolenie zintegrowane od marszałka województwa i władz powiatowych. MPO nie ma posiada takiego dokumentu. Ma jedynie pozwolenie z ratusza - mówi nam Rugowski. - Ponadto działalność kompostowni nie powinna wywoływać "uciążliwości zapachowej", a tę czuć na Bielanach codziennie - dodaje.

Do wniosku dołączono także kilka historii chorób mieszkańców, których przyczyną ma być ich zdaniem działanie kompostowni. - Chodzi głównie o alergie i choroby układu oddechowego - precyzuje nasz rozmówca.

"Ludzie, a w szczególności najbardziej bezbronni - dzieci, nie mogą ponosić konsekwencji braku umiejętności planowania i przewidywania przez tych, którzy są odpowiedzialni za to, co obecnie dzieję się przy ul. Kampinoskiej. Złość i frustracja ludzi sięgają już zenitu - napisali członkowie Czystego Radiowa.

WIOŚ utrudnia dostęp do informacji?

Stowarzyszenie nie szczędziło też krytyki samemu WIOŚ, który wcześniej odmówił kontroli na jego wniosku.

"Obserwując opieszałość działań Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska dochodzimy do wniosku, poza faktem marnowania pieniędzy podatników na jego funkcjonowanie, że wstrzymanie działalności kompostowni przy ul. Kampinoskiej 1 może nastąpić jedynie w wyniku interwencji prokuratora" - podkreślono we wniosku.

Wnioskodawcy dowodzą też, że WIOŚ ogranicza mieszkańcom dostęp do informacji publicznej. "Nie wiemy nawet, czy WIOŚ badał chemiczny i fizyczny skład wyziewów z kompostowni i czy analizował go po kątem oddziaływania na organizmy żywe. Do chwili obecnej Stowarzyszenie nie uzyskało od WIOŚ całego protokołu kontroli przeprowadzonej w instalacji przy ul. Kampinoskiej 1" - przekonują.

Pytania bez odpowiedzi

Prokuratura o swojej decyzji poinformowała stowarzyszenie w grudniu. - Po otrzymaniu decyzji zapytaliśmy WIOŚ, jakie działania zamierza podjęć w związku z rozpoczęciem postępowania. Do tej pory nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi - informuje Witold Rugowski.

WIOŚP nie odpowiedział także na zapytanie przesłane przez redakcję tvnwarszawa.pl.

Śmierdzący problem na granicy dzielnic

Radiowo to wysypisko i kompostowania, znajdujące się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gmin Izabelin i Stare Babice. Śmieci gromadzone są tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła, zaczęło się odgazowywanie górki. Wysypisko miało zostać zamknięte do 2014 roku, ale termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku.

Największym problemem jest jednak tamtejsza kompostownia. W listopadzie Hanna Gronkiewicz-Waltz obiecała, że MPO będzie ograniczało uciążliwy smród, który generuje kompostownia:

jk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • EKOPOZYTYWNY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 18:11 ~EKOPOZYTYWNY

  RADIOWO Stosuje najnowsze technologie biologiczne cenione na całym świecie. Ludzie nie zadowoleni z sąsiedztwa Kompostowni powinni zastanowić się gdzie trafiają ich śmieci, mleko nie bierze się na półce sklepowej trzeba wydoić krowę a mieszkańcy zapomnieli co to krowa. Chcą zabić krowę i mieć mleko ?

 • WWK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2015 12:59 ~WWK

  Temat znam dość dobrze, bo mieszkam na Bemowie w okolicach lotniska i często bywam w Klaudynie, Mościskach,czy tej części Bielan. Dodatkowo muszę przyznać, że i u nas choć to daleko czasami śmierdzi. Tyle tylko, że 100 razy bardziej wolę smród z kompostowni niż smog ze śmieci palonych w piecach przez "zaradnych" gospodarzy z ww miejscowości. Smród palonych plastików, opon, miału węglowego, najniższej jakości ruskiego węgla jest taki, że przejeżdżając przez Klaudyn trzeba w samochodzie włączyć wewnętrzny obieg powietrza żeby pozostać przy życiu. Drodzy protestujący, rozumiem to, ze kompostownia może przeszkadzać, ale w znacznie większym stopniu trujecie się sami lub jesteście truci przez swoich sąsiadów. TO WAM NIE PRZESZKADZA ???

 • princeps

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 14:57 ~princeps

  "21.01.2015 00:34 ~afgdfsagdfg

  Ja mam takie jedno pytanie do osób które protestują a niedawno kupowały swoje mieszkania/domki/szeregowce w okolicy w bardzo niskich cenach... Od kiedy jesteście właścicielami swoich nieruchomości a od kiedy istnieje tam wysypisko, kompostownia itd.?"

  Po pierwsze ceny wcale nie niższe niż w innych obrzeżnych terenach Warszawy.
  Po drugie, i najważniejsze, dwa lata temu wysypisko było "wygaszane" i miało być zamknięte do 2014 r., a to co tak naprawdę śmierdzi czyli kompostownia działała na 15% dzisiejszej mocy i przetwarzała tylko odpady zielone, liście itp i praktycznie nie śmierdziało. Od tamtej pory zmienił się status całego "kompleksu" na RIPOK (Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych), kategorie odpadów, ktore mogą być zwożone (praktycznie wszystkie, w tm komunalne) i wielokrotnie dopuszczalny tonaż tych odpadów.
  Efekt jest taki, że wysypisko dziala nadal i będzie dzialać jeszcze min. 2 lata, a kompostownia działa w niewspółmiernie bardziej uciażliwy sposób, z ww. powodów.
  A dwa lata temu zarówno stan faktyczny, jak i obietnice i zapewnienia urzędów i polityków były inne.

 • tatko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 05:41 ~tatko

  A co to za instytucja ten cały WIOŚ.
  Jak do nich napisałem ,że notorycznie śmierdzi na Chomiczówce i dusi w gardło tą zwałką to odpowiedź na zgłoszenie że dopiero w lipcy 2015 wynik kontroli.
  To wcześniej nie można zbadać tematu .Żenada

 • afgdfsagdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2015 00:34 ~afgdfsagdfg

  Ja mam takie jedno pytanie do osób które protestują a niedawno kupowały swoje mieszkania/domki/szeregowce w okolicy w bardzo niskich cenach... Od kiedy jesteście właścicielami swoich nieruchomości a od kiedy istnieje tam wysypisko, kompostownia itd.?

 • wedkarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 23:37 ~wedkarz

  Mieszkam przy lotnisku u nas nic nie śmierdzi ale mam pytanie dlaczego nikt nie wącha śmieci z Bysia który przegrał przetarg tylko wciąż wali sie na MPO bo wygrało. Śmiecie śmierdziały śmierdzą i będą śmierdzieć słoiki powąchajcie swoje kubełki w szafkach przed wyżuceniem.Często jeżdże rowerem na Wólke i przy Bysiu też morde wykręca ale o tym cicho sza CZYSTE RADIOWO milczy a to też jest wasz teren.Najlepiej postawcie kolejne osiedle domków na samej górze aby mieć piękne widoki na całą Warszaw.

 • stare bielany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 22:51 ~stare bielany


  nulo~nulo

  Nagle zaczeło śmierdzieć? przez 50 lat nie śmierdziało a teraz...? co za pajace. Pobudowali domy przy kompostowni bo działki były tanie a teraz protestują. Widziały gały co brały i gdzie brały.
  Nick~Nick

  gnijące śmieci w odległościach:
  2000m -os.Bemowo
  2000m - os. chomiczówka
  3000m - bielany, żoliborz
  9km- Ratusz
  9,5km- Pałac Kultury
  11,5km- Sejm
  12km- Kancelaria Premiera, Kancelaria Prezydenta

  śmierdzi kasprowicza/al zjednoczenia

 • PŁK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 22:10 ~PŁK

  W niedzielę śmierdziało też przy ul. Pułkowej.

 • tazz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 19:19 ~tazz

  Co śmierdzi?
  Niby kompost który by istnieć produkuje MPO.
  tj. Wysypanie śmieci na placu, przykrycie płachtami, doprowadzenie ciepłego powietrza pod płachty i produkcja megasmrodu. Po czym przewóz na górę wysypiska.
  Niezły przekręt.

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2015 17:37 ~qwerty

  Skoro MPO działa tam nielegalnie, to powinno zapłacić odszkodowania mieszkańcom. Najlepiej z pensji zarządu i dyrektorów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »