Informacje

09.11.2016 16:55 decyzja ministerstwa środowiska

Kompostownia bez pozwoleń. Wkrótce może być zamknięta

Instalacja do mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP) w Radiowie była eksploatowana bez wymaganego pozwolenia - poinformował wiceszef resortu środowiska Sławomir Mazurek.

Wiceminister na środowej konferencji prasowej podkreślił, że w ramach przeprowadzonego wcześniej audytu stwierdzono wiele przypadków nieprzestrzegania prawa. - Że była zgoda na bezprawie, i tak było w zakresie funkcjonowania instalacji, które nie miały właściwych pozwoleń - powiedział.

"Nie ma na to zgody"

- Kiedy parkujemy przed ratuszem, bardzo często można zapłacić mandat. Instalacja, która oddziałuje w znacznym stopniu na środowisko, jest odczuwalna przez mieszkańców, mogła działać bez stosownych pozwoleń. Nie może być na to zgody w państwie prawa - mówił.

Przedstawiciel MŚ poinformował, że w tej sprawie został zobowiązany Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Resort wyjaśnił, że mazowiecki WIOŚ zawiadomił MPO o wszczęciu postępowania ws. wstrzymania użytkowania MBP w Radiowie. Decyzja ta została zawieszona, po tym jak MPO złożyło do marszałka województwa wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego. W związku z przedłużającym się procesem jego wydania Główny Inspektor Ochrony Środowiska podjął decyzję o stwierdzeniu nieważności zawieszonego postępowania administracyjnego podjętego przez WIOŚ. Z kolei mazowiecki WIOŚ wstrzymał użytkowanie instalacji, ponieważ nadal nie posiada ona wymaganego pozwolenia zintegrowanego. Jeżeli marszałek województwa nie wyda stosownego postępowania, to MBP w Radiowie będzie musiało być zamknięte od nowego roku.

W 2020 roku

Zgodnie z przepisami instalacja ta miał zostać zamknięta na przełomie 2018 i 2019 roku. Termin ten wynikał z daty uruchomienia rozbudowanej spalarni odpadów na Targówku.

Mazurek wskazał jednak, że jej oddanie planowane jest na 2020 r. - Pojawiają się więc dwa lata, w których Warszawa może mieć poważny problem z odpadami - ocenił.

Radiowo to wysypisko i kompostowania, znajdujące się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gminy Stare Babice. Okoliczni mieszkańcy od lat uskarżają się na uciążliwości zapachowe i problemy zdrowotne. Założyli stowarzyszenie o nazwie "Czyste Radiowo". Wielokrotnie organizowali protesty i pisali petycje. Sprawę zgłosili też do prokuratury.

O zamknięciu kompostowni mówiono od dawna. W marcu zarząd MPO poinformował, że realny termin to 2019 rok, kiedy gotowa będzie już zmodernizowana spalarnia na Targówku. Podobne deklaracje składała też Hanna Gronkiewicz-Waltz, m.in. podczas ostatniej kampanii wyborczej.

Tak ostatnio wyglądała górka śmieciowa na Radiowie:

PAP/kz/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marcel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2016 14:43 ~Marcel

  Rano z tej górki śmierdzi pod Tesco na Górczewskiej.
  Tam zdaje się mieszka kilkadziesiąt tysięcy osób. Ludzie mogą sądzić, że to z kanalizacji, ale kto zna smród z Radiowej wie o co chodzi.

 • observer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2016 18:06 ~observer

  Z ciekawości - odkryto czarną dziurę do której trafią śmieci i znikną?
  Bo jeżeli nie to może jednak rozsądniej doczekać jeszcze rok do ukończenia spalarni i wtedy zamknąć zamiast zgotować Warszawie dużo większy problem niż teraz?

 • Zemsta Sasina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2016 18:23 ~Zemsta Sasina

  Jeżeli faktycznie zamkną zanim pojawi się spalarnia to tony śmieci na ulicach Warszawy można będzie nazwać "Zemsta Sasina za przegraną". Kosztem mieszkańców miasta dokopać Hance? Zapamiętamy to przy kolejnych wyborach Panie Sasin

 • eklerek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.11.2016 01:54 ~eklerek

  Wywalić czym prędzej wszystkich smrodziarzy z Bielan. Śmierdzi z sortowni nawet na parkingu Leclerca.

 • Nadarzyniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 21:36 ~Nadarzyniak

  Podobna sytuacja w nadarzynie szkoda że redakcja tym tematem się nie zajmie. Tak samo działa hetman bez zezwolen (zostały wycofane) a za cichą aprobatą władz robią co chcą. Ostatnio nawet nadzór budowlany nakazał rozebrać dwie hale nielegalnie pobudowane. Czy redakcja zajmie się tematem jak ludzie wyjdą na ulicę i zablokuje trasę katowicka?

 • zasmrodzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 20:32 ~zasmrodzony

  do Loki - twoja wypowiedź zalatuje Panią JOLĄ C.(czyste bielany) która spotyka się z ratuszem i na spotkaniach w MPO deklaruje że może jeszcze dwa lata wąchać MPO. Należy pamiętać że takie deklaracje MPO chętnie wykorzystuje . MY JUŻ DZIĘKUJEMY PANI JOLI i MPO , BYŚiowi też dziękujemy.

 • Loki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 19:04 ~Loki

  Lepiej było się przemęczyć z MPO które i tak za 2 lata wynosi się na Targówek, niż teraz walczyć z BYSiem które pewnie przejmie schedę po MPO i nie ma zamiaru stąd odejść.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »