Informacje

30.08.2013 15:00 Konferencja premiera Tuska

Kompetentny komisarz? "Gronkiewicz-Waltz lub ktoœś z jej ekipy"

SERWISY:


Premier Donald Tusk powiedział, że - gdyby musiał wyznaczyć komisarza Warszawy - starałby się wybrać osobę gwarantującą stolicy bezpieczeństwo. Wg Tuska osobą najbardziej kompetentną jest obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz lub ktoś z jej ekipy.

Tusk na piątkowej konferencji prasowej pytany był o doniesienia medialne, według których na posiedzeniu zarządu swej partii mówił, że jeśli Gronkiewicz-Waltz zostanie odwołana w referendum, to zamierza właśnie ją powołać na komisarza stolicy.

"Zagwarantować Warszawie bezpieczeństwo"

Szef rządu podkreślił, że gdyby referendum okazało się skuteczne, choć ma nadzieję, że tak nie będzie, wówczas musiałby wziąć na siebie pełną odpowiedzialność personalną za wyznaczenie komisarza stolicy.

- Jeśli będę musiał decydować o komisarzu, to będę starał się wybrać osobę, która w najlepszym, największym stopniu zagwarantuje Warszawie na te kilka miesięcy, do następnych wyborów takie bezpieczeństwo, jeśli chodzi o obrót finansowy, inwestycje - mówił Tusk.

- Uważam za rzecz zupełnie oczywistą i będę o tym mówił także warszawiakom z pełnym przekonaniem, że w mojej ocenie osobą najbardziej kompetentną jest Hanna Gronkiewicz-Waltz albo kto z jej ekipy. Nie mogę dopuścić do tego, by na kilka miesięcy władzę w Warszawie brał ktoś nieprzygotowany. Tym bardziej, że jesienią przyszłego roku Warszawa samodzielnie wybierze sobie nowego prezydenta - zaznaczył.

"Ma większy mandat, niż komisarz"

Premier podkreślił, że takie stanowisko nie ma nic wspólnego z lekceważeniem werdyktu warszawiaków. - Powiedziałbym więcej: Hanna Gronkiewicz-Waltz, tak na mój rozum, ma większy mandat niż komisarz narzucony przez premiera, choćby z tego tytułu, że była trzy lata temu wybrana na prezydenta i to bardzo dobrą większocią głosów- powiedział Tusk.

Zwrócił też uwagę, że za chwilę właściwie, jesienią przyszłego roku, Warszawa samodzielnie wybierze sobie nowego prezydenta. - Czy to będzie nadal pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, czy kto inny, to będzie decyzja i wola warszawiaków, dlatego będę starał się uszanować ich wolę najlepiej jak potrafię - zaznaczył.

- Wszyscy, także inicjatorzy referendum nie ukrywają, że traktują to jako polityczny test i wojnę z Platformą, niespecjalnie przejmując się merytorycznymi powodami czy przesłankami oceny pani prezydent. Nie ukrywam, że wysoko oceniam pracę pani prezydent Gronkiewicz-Waltz jako gospodarza Warszawy, publicznie dałem temu wyraz, aby ci, którzy mają podobne przekonanie jak ja, nie uczestniczyli w referendum. Zauważyłem, że to wzbudziło sporo emocji, ale podkreślam – referendum to nie jest to samo co wybory, nieuczestniczenie w referendum jest aktem woli, wyrażeniem własnego zdania na temat oceny pracy pani prezydent – przekonywał prezes Rady Ministrów.

Kaczyński krytyczny

Padło również pytanie o słowa szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego odnośnie referendum w Warszawie i zachowania w tej sprawie polityków Platformy. Kaczyński mówił m.in., że akcja zniechęcania (do udziału w referendum) w wykonaniu premiera i prezydenta jest antykonstytucyjna i powinna mieć kiedyś, kiedy będą ku temu możliwości polityczne, skutki o charakterze prawnym.

- Jarosław Kaczyński ma w kieszeni zdecydowanie więcej aktów oskarżenia, ja mam czasami wrażenie, że wozi ze sobą taki podręczny szafocik i gilotynę, więc pozwólcie państwo, że nie będę się przejmował kolejną informacją o tym, jaki trybunał mnie dopadnie, wtedy gdy Jarosław Kaczyński będzie miał taką możliwość, przyzwyczaiłem się - dodał Tusk.

Miller nie był zaskoczony

Dziennikarze pytali także szefa rządu o wpis lidera SLD Leszka Millera na Twitterze: HG-W może zostać komisarzem? A czego zwolennicy referendum się spodziewali, że premier mianuje Kaczyńskiego, Palikota lub Guziała (Piotr Guział lider Warszawskiej Wspólnoty Samorzšdowej inicjatora referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz).

- Uważam, że ta ocena, jaką wygłosił, świadczy wyłącznie o jego zdrowym rozsądku. Bo to pytanie też można by postawić: czy wyobrażacie sobie państwo, że jako premier polskiego rządu wyznaczę na komisarza stolicy pana Guziała? - pytał Tusk.

Referendum 13 października

Referendum ws. odwołania prezydent stolicy odbędzie się 13 padziernika. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób, czyli 3/5 liczby uczestników wyborów w 2010 r.

Według wyliczeń ratusza koszt samego referendum to 3 mln złotych, natomiast ewentualne przedterminowe wybory prezydenta to wydatek kolejnych 4 mln złotych.

PAP/b/ec

Zdjęcie zajawkowe: Bartłomiej Zborowski/PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bocian odleciał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2013 00:54 ~bocian odleciał

  syrenka warszawska~syrenka warszawska

  Czyli pani Haneczka jest jedyną kompetentną osobą do pełnienia tej zaszczytnej funkcji?
  Jest carycą wszechWarszawy?  Może prof. Gliński, który premierem Polski już z pewnością nie zostanie? :)))

 • StenAK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.09.2013 02:00 ~StenAK

  Czy premier jest ciemny, że chce utrzymać panią HGW na stołku, czy tylko takiego udaje? Zadaję dwa pytania do pani Gronkiewicz Waltz:
  1. Dlaczego cena wody w Warszawie jest bardzo wysoka podczas, gdy w mieście Perth (Australia Zachodnia), gdzie nie występuje woda gruntowa i korzysta się jedynie z opadowej (2 miesiące w roku) i pompowanej tysiące kilometrów, ceny 1 m3 są o wiele niższe niż w Warszawie a zarobki nieporównywalnie wyższe. Podaję dokładne dane:
  cena wody w Perth jest zależna od zużycia w czasie 6 miesięcy i:
  a) przy zużyciu 62 m3 przez pół roku wynosi ona 1,19 dolara AUD (3zł 57gr) za 1 m3
  b) przy zużyciu 400 m3 przez pół roku wynosi 2,82 dolara AUD (8zł 46 gr) za 1 m3
  2. Kto kradnie z naszych ubogich kieszeni.
  Stefan Nagórski Warszawa

 • Mareczesz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 15:25 ~Mareczesz

  Seksklub, wino i cygara - tak Platforma trwoni nasze pieniądze!

  http://www.fakt.pl/Na-Platforma-Obywatelska-wydaje-pieniadze-podatnikow,artykuly,216138,1.html

 • Kokos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 15:24 ~Kokos

  Z oświadczenia złożonego przez Hannę Gronkiewicz-Waltz wynika, że prezydent stolicy odłożyła na koncie ponad 3 mln złotych w gotówce. W ciągu roku jej oszczędności wzrosły o prawie 400 tysięcy złotych - informuje TVN Warszawa.

  Prócz 3 mln złotych w gotówce Hanna Gronkiewicz-Waltz posiada również udziały w funduszach inwestycyjnych na kwotę 290 tys. złotych. Może również pochwalić się domem (200 m kw.) wartym 900 tys. złotych oraz mieszkaniem (78 m kw.) o zbliżonej wartości.

  Kowalski masz na Bilet ??????

 • były Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 12:33 ~były Warszawiak

  Warszawa skręca w lewo,będą odwoływać konserwatywną Hannę Gronkiewicz-Waltz po to by wylansować tęczowego Piotra Guziała

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 10:58 ~bolek

  syrenka warszawska~syrenka warszawska

  Czyli pani Haneczka jest jedyną kompetentną osobą do pełnienia tej zaszczytnej funkcji?
  Jest carycą wszechWarszawy?  Pokaż mi kogoś bardziej kompetentnego z PO, kogoś którego bez problemu mógłby mianować Tusk.

 • rami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 10:40 ~rami

  Platforma dobitnie pokazuje, gdzie faktycznie ma "demokrację". Słowo czteroliterowe chyba każdemu od razu się nasuwa. Ale dla PO większość słów oznacza co innego niż dla normalnego, zdrowego człowieka.

 • sasha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 10:06 ~sasha

  bezczelność partii rządzącej jest porażająca
  zdecydowanie trzeba pokazać że ludzie mają głos a PO dostaje żółtą kartkę

 • śmierć kapitalizmowi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 08:00 ~śmierć…

  Robią sobie z demokracji kpiny.

 • syrenka warszawska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.08.2013 00:42 ~syrenka warszawska

  Czyli pani Haneczka jest jedyną kompetentną osobą do pełnienia tej zaszczytnej funkcji?
  Jest carycą wszechWarszawy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »