Informacje

31.07.2015 15:56 uroczystości z okazji 71. rocznicy

Komorowski, Duda i Kopacz uczczą pamięć powstańców warszawskich

SERWISY:


Prezydent Bronisław Komorowski, prezydent elekt Andrzej Duda, premier Ewa Kopacz będą uczestniczyć w uroczystościach z okazji 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbywać się będą w piątek i sobotę.

Prezydent, prezydent elekt i szefowa rządu mają być obecni w piątek wieczorem podczas uroczystości na Placu Krasińskich. O godz.18 zostanie tam odprawiona uroczysta polowa msza św., a później odbędzie się apel poległych.

Godzina "W" przed Gloria Victis

W sobotę, w dniu 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uroczystości rozpoczną się od złożenia kwiatów przy znajdującej się przy ul. Filtrowej tablicy upamiętniającej podpisanie przez dowódcę okręgu warszawskiego AK płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia powstańczego zrywu.

O godz. 17, w godzinę "W", uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych odbędzie się przed pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na wojskowych Powązkach. Na cmentarzu tym spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk.

Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. To tradycja sięgająca już kilkudziesięciu lat. Warszawiacy zbierali się w tym miejscu nawet wtedy, gdy komunistyczne władze zabraniały obchodów związanych z Powstaniem. W ostatnich latach uroczystości przy pomniku Gloria Victis zakłócane były gwizdami i buczeniem kierowanym pod adresem przedstawicieli najwyższych władz; działo się tak mimo apeli weteranów o godne uczczenie pamięci powstańców.

W sobotę przy pomniku Gloria Victis hołd bohaterom oddadzą kombatanci, warszawiacy i przedstawiciele władz państwowych. W tym roku w uroczystości mają wziąć udział prezydent elekt Andrzej Duda oraz premier Ewa Kopacz.

Powstańcze piosenki na pl. Piłsudskiego

Prezydent Bronisław Komorowski wieczorem 1 sierpnia będzie obecny na uroczystości przy pomniku "Polegli-Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie od godz. 19.30 zaplanowano modlitwę ekumeniczną, mszę św. i złożenie wieńców przy pomniku. Na cmentarzu tym spoczywają szczątki i prochy ponad 100 tys. cywilnych i wojskowych ofiar powstania.

W ramach obchodów rocznicowych wieczorem 1 sierpnia zaplanowano też wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego. Odnosząc się do tej akcji prezydent elekt Andrzej Duda na jednym z portali społecznościowych napisał: "W sobotę wieczorem na Pl. Piłsudskiego w Warszawie śpiewamy piosenki powstańcze. Liczę na Wasz liczny i głośny udział".

Akcja muzyczna "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" to inicjatywa Muzeum Powstania Warszawskiego i samych mieszkańców Warszawy.

Ogromne straty

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 14-16 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych.

Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 120-140 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

W CZWARTEK PREZYDENT BRONISŁAW KOMOROWSKI ODZNACZYŁ POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH:

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 10:30 ~Normalny

  Wszytstkie uroczystości są dla polityków a nie dla NARODU . I nie ma znaczenia opcja bo oni wszyscy żerują na krzywdzie ludzkiej . Wydają nasze podatki na uroczystości , zmiany nazw . tablice , premie , nagrody odznaczenia itd tylko gdzie w tym wszystkim są ci którzy za nich zginęli !!!!!!!!!!?????????? Gdyby uczciwie rządzili POLSKĄ to by pokazali także szacunek dla tych co zginęli . A oni wszyscy tylko warczą na siebie , nas okradają , dzielą naród czego nawet zaborcy nie dokonali - a politykom udało się własny naród podzielić . I gdzie tu czczenie wysiłku i śmierci Powstańców ????????????? i innych POLAKÓW którzy zginęli za POLSKĘ ???????

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 18:50 ~marek

  borixon~borixon

  PO i Kopacz już nic nie uratuje, no po prostu nie widzę żadnego punktu oparcia, na którym mogła by Platforma zyskać. premier Kopacz ma coraz więcej wpadek, niby wychodzi do ludzi, ale za kazdym razem jest to na jej niekorzyść. Widzieliscie stronę www.premierkopacz.pl z memami poświeconymi tylko Kopaczowej? Kurczę, ile ona miała tych wpadek...

  czyli jesteśmy już zgubieni ?

 • Masa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 17:59 ~Masa

  Ewa Kopacz wozi ze sobą stoły i krzesła.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 16:39 ~Warszawiak

  Naważniejsze, że będzie Pan Prezydent Bronisław Komorowski, jak również Pani Premier Ewa Kopacz! i to jest najważniejsze!

 • Mza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 16:37 ~Mza

  Teraz jest 40-50.000 powstańców,którzy rozpoczęli walkę, za 2-3 lata będą podawali liczbę 70-80.000tysięcy. My potrafimy rozmnażacć "bohaterów"

 • Warszawiak 36di5a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 16:17 ~Warszawiak 36di5a

  Niech nikt , nigdy o Nich nie zapomni .

 • borixon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2015 16:02 ~borixon

  PO i Kopacz już nic nie uratuje, no po prostu nie widzę żadnego punktu oparcia, na którym mogła by Platforma zyskać. premier Kopacz ma coraz więcej wpadek, niby wychodzi do ludzi, ale za kazdym razem jest to na jej niekorzyść. Widzieliscie stronę www.premierkopacz.pl z memami poświeconymi tylko Kopaczowej? Kurczę, ile ona miała tych wpadek...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »