Informacje

30.05.2012 21:00 KONFLIKT W MUZEUM

Komornik w Muzeum Techniki?
"Dyrektor mówi nieprawdę"

SERWISY:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznało dotację Muzeum Techniki. Do kasy placówki trafi 3 miliony złotych. Dyrekcja muzeum twierdzi, że to za mało i obawia się wizyty komornika. - Muzeum Techniki nic nie grozi. Szukamy rozwiązania systemowego - przekonuje prezes Naczelnej Organizacji Technicznej.

- Przyznaliśmy Naczelnej Organizacji Technicznej, właścicielowi Muzeum Techniki, 3 mln zł dotacji na upowszechnianie, promowanie i popularyzację osiągnięć naukowo-technicznych – mówi Bartosz Loba, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Jednak według dyrekcji muzeum potrzebuje więcej pieniędzy - 5 mln zł. Wciąż brakuje 2 mln zł na czynsz. Ministerstwo zmniejszyło dotację, ponieważ w tym roku rozdziela pieniądze tylko na upowszechnianie nauki, a nie na utrzymanie placówek. Przez minione 8 lat Muzeum Techniki dostawało 5 mln rocznie.

Komornik? "Prędzej, czy później"

– Do ministerstwa nie mamy pretensji. Jednak 3 mln starczą tylko na zadania celowe: konserwację eksponatów, organizację wystaw, zabezpieczenie pensji pracowników. Potrzebujemy cały czas 2 mln na czysz. W innym wypadku prędzej czy później pojawi się u nas komornik. Z samych biletów tyle nie zarobimy – mówi Piotr Zarzycki, wicedyrektor Muzeum Techniki i przekonuje, że sytuację powinien zabezpieczyć właściciel – Naczelna Organizacja Techniczna.

- NOT jest organizacją pozarzadową, a nie prywaciarzem. Pan Zarzycki mówi nieprawdę. 3 mln starczy na funkcjonowanie Muzeum Techniki. Jestem umówiona na rozmowy w ministerstwach nauki i gospodarki. Chcemy wypracować systemowe rozwiązanie dla Muzeum Techniki. Nie rozumiem dlaczego pan Zarzycki nam przeszkadza. Zadłużenie placówki przestało rosnąć. Rozmowy trwają. Wszyscy chcą pomóc i nie mają wątpliwości, że muzeum musi istnieć. Nic mu nie groziło i nie grozi - zapewnia Ewa Mańkiewicz-Cudny, prezes NOT.

Ratusz odmówił dotacji

Wcześniej dofinansowania odmówiły bankrutującej placówce również władze miasta. Ratusz tłumaczył, że to niemożliwe, bo muzeum mu nie podlega. - Nie podlegamy również ministerstwu kultury, więc jedyny sposób na dofinansowanie to sponsorzy. A który sponsor da nam 2 mln zł? My nie chcemy kokosów. U nas są minimalne pensje – pyta Zarzycki i zapewnia, że wciąż ma pomysły na nowe wystawy, a muzeum łatwo się nie podda.

- Będę rozmawiać z ministrem kultury o tym by muzeum miało rangę narodowego. Jednak na razie jest za wcześnie by o tym mówić - ucina Mańkiewicz-Cudny.

Piłkarskie sztuczki na początek

W piątek – 8 czerwca – wystartuje nowa wystawa z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy. "Piłkarskie sztuczki techniczne" to ekspozycja poświęcona technologii związanej z futbolem. Wśród eksponatów związanych z historią piłki nożnej znajdzie się ścieżka dydaktyczna pokazująca rozwój sprzętu piłkarskiego. Wystawa będzie dostępna do 31 lipca.

band/bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bitstoria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2013 09:48 ~bitstoria

  http://bitstoria.pl/zmiana-dyrektora-muzeum-techniki-w-warszawie-czas-wielkich-transformacji/

 • Zasław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.06.2012 02:40 ~Zasław

  Cóż, przykro na to wszystko patrzeć. Wyrastałem w salach MT, dzięki tej ekspozycji i TYM ludziom ukształtowałem swoją kulturę techniczną. Tam mój syn uczył się chodzić - poważnie! Teraz idzie do technikum i to zasługa ludzi z Muzeum. Jako kolekcjoner w salach MT wystawiałem swoje zbiory i modele, podarowałem też swój zbiór polskich odbiorników i magnetofonów. Ludzi związanych z MT o takiej jak moja historii jest wielu i tej mrówczej pracy, pasji, trosce byśmy nie gęsi NOT przeciwstawia wątpliwe argumenty ekonomiczne? Wstyd Pani prezes! Może raczej rękawki zakasać, kawkę odstawić i działać? No chyba że niemoc ogólna, to chociaż nie szkodzić tym, którym na sercu leży los MT. Nie możesz pomóc, to choć nie przeszkadzaj...

 • Piotrek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 21:12 ~Piotrek

  A co z głównym dyrektorem Muzeum? Jakie jest jego zdanie o NOT? Może dziennikarz TVN zapytałby, czy dyrektor popiera swojego zastępcę, czy panią prezes NOT

 • Technik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 21:06 ~Technik

  Pani Prezes pali się grunt pod nogami i wykonuje nerwowe ruchy. Niedługo już, niedługo.

 • Czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 21:02 ~Czytelnik

  Do Czesława. Skoro właściciel poczuł się zagrożony i dlatego zwolnił obrońcę muzeum, to niech wreszcie zacznie zachowywać się jak właściciel. Niech NOT do którego należy muzeum płaci za niego czynsz, niech płaci koszty utrzymywania zasobów, niech wynagradza pracowników. Pani Cudny nie znosi krytyki, można to zrozumieć. Jednak chciałaby mieć muzeum, byle tylko ktoś inny płacił zobowiązania.

 • lisica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 20:36 ~lisica

  Pan Dyrektor Zarzycki-wieloletni pracownik Muzeum Techniki "nadstawił" głowę w trosce o muzeum,eksponaty i PRACOWNIKÓW , a Pani "Cudowna"szybciutko zareagowała i toporeczkiem - ciach "wroga" usunęła.Widocznie prawda z ust Pana Zarzyckiego Panią "Cudowną" mocno "oczarowała". PANIE DYREKTORZE ZARZYCKI!!!! Pan postąpił honorowo.Trzymamy kciuki.

 • Marcin Krzesiński

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 20:36 ~Marcin Krzesiński

  Chyba to pisze p. Zarzycki z różnych komputerów, bo wydźwięk jest zbliżony. Ciekawe czy jakby ktokolwiek był właścicielem takiego Muzeum pozwoliłby na krytykę ze strony podwładnego?

 • Modliniaczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 20:20 ~Modliniaczek

  To widze ze Dziadek tetryk nalezy do grona milosnikow komunikacji miejskiej. Co do Sinsheim trudno by bylo co chwila przewozic TU-144. Muzea wg ustawy moga wypozyczac zbiory w okreslonych warunkach. Co do odwolania z funkcji p. Zarzyckiego to juz szkoda slow na ten caly NOT. Klamia i wyrzucaja czlowieka za prawde. Pani prezesowka klamala w wywiadzie do radia gdansk, teraz na lamach tvn warszawa, a PAN PIOTR, prosze udowodnic mu klamstwo Panie PIOTRZE JESTESMY Z PANEM, prosze sie odwolywac do sadu.

 • czesław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 20:10 ~czesław

  Nie jestem przekonany czy rzeczywiście tak jest czy nie, ale komentarze Muzeum Techniki pod adresem właściciela były wrogie. W sumie tak samo bym zrobił na miejscu właściciela.

 • czesław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.05.2012 20:10 ~czesław

  Nie jestem przekonany czy rzeczywiście tak jest czy nie, ale komentarze Muzeum Techniki pod adresem właściciela były wrogie. W sumie tak samo bym zrobił na miejscu właściciela.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »