Informacje

29.01.2014 10:40 odziedziczył dług po dziadku

Komornik ściga 9-latka. Co zrobić, gdy dziecko dziedziczy dług?

- Gdyby się okazało, że rodzice nie zdążą na czas odwrócić skutków prawnych, to hipotetycznie, na chwilę, komornik może zająć rzeczy Kacpra - powiedział w TVN24 adwokat Piotr Schramm. Jak jednak dodał, ten czarny scenariusz jest mało prawdopodobny i historia 9-latka, który odziedziczył 18 tys. zł długu po dziadku, powinna zakończyć się happy endem.

Kancelaria wynajęta przez bank domaga się od 9-letniego chłopca spłaty zadłużenia po śmierci dziadka.

Reporter TTV Piotr Sawicki, który próbował skontaktować się z kancelarią, w odpowiedzi otrzymał oświadczenie, z którego - jak mówił - nic nie wynika. Jest to jedynie lista przepisów obowiązujących w polskim prawie. Kancelaria powołuje się na to, że działa na podstawie postanowienia sądu z września 2013 r.

Jak mówił Sawicki w programie "Wstajesz i Wiesz", 9-letni Kacper wie, czym jest dług. - On tak na swój dziecięcy rozum przestraszył się, że przyjdzie do niego komornik i zabierze mu zabawki, które dostał z okazji pierwszej komunii świętej. To w niego uderzyło najbardziej - powiedział Sawicki.

"Przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza"

Jak tłumaczył w TVN24 adwokat Piotr Schramm, mama Kacpra, zgodnie z prawem, powinna zrzec się długu nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu 9-latka. Gdy rodzic składa oświadczenie we własnym imieniu, to nie nie obejmuje ono automatycznie dziecka.

Jednak - jak zastrzegł Schramm - w sytuacji, gdy matka tego nie zrobiła, w przypadku osób małoletnich istnieje zasada, że spadek nie jest przyjmowany wprost - z długami, bez ograniczenia co do wartości spadku. Wówczas wchodzi w grę tzw. "przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza". - Spadkobierca dziedziczy wówczas ujemne wartości, tylko do wysokości wartości dodatnich - wyjaśnił adwokat. W praktyce oznacza to, że jeżeli ktoś odziedziczył dług o wartości 18 tys. zł i jednocześnie samochód o wartości 5 tys. zł, to straci tylko te 5 tys. zł.

Schramm przyznał jednak, że gdyby się okazało, że rodzice nie zdążą na czas odwrócić skutków prawnych, to hipotetycznie, na chwilę, komornik może zająć rzeczy Kacpra. - Na koniec nie jest możliwa sytuacja, żeby on rzeczywiście musiał to zobowiązanie zapłacić - podkreślił jednak adwokat.

Po materiale TTV do rodziny Kacpra zwrócił się adwokat, który zadeklarował jej bezpłatną pomoc.

Dług po dziadku

Historia długu Kacpra zaczęła się od pana Leszka - jego dziadka, który dorabiał jako ochroniarz. Brał każdy wolny dyżur, aby zarobić na opłaty. Jednak to było wciąż za mało, dlatego wziął kredyt w banku. Trzy lata temu zmarł. Wtedy jego żona i dwójka dzieci zrzekli się spadku.

Jego córka - pani Ewa, nie wiedziała wówczas, że musi też to zrobić w imieniu swojego kilkuletniego syna. Tymczasem sąd wydał wyrok, a Kacper odziedziczył dług po dziadku. Trzy lata po tych wydarzeniach, bank poprzez wynajętą firmę windykacyjną upomniał się o pieniądze. Firma zagroziła Kacprowi skierowaniem sprawy do komornika. 9-latek postanowił sprawy wziąć w swoje ręce i napisał list do Rzecznika Praw Dziecka.

- Nie może być innego finału jak finał pozytywny. Rodzice muszą oczywiście wykonać pewne działania, bo trzeba złożyć odpowiednie pisma i wnioski. Ważne jest, że prawo zabezpiecza takie przypadki. Dziecko jest bezpieczne i na pewno nie będzie dziedziczyć długu – zapewnił Marek Michalak.

tvn24.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • vpw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 13:55 ~vpw

  CIA~CIA

  Jeżeli komornik jest idiotą i prawnik też jest idiotą, i do tego wszystkiego powołują się na przepisy prawa, które wyraźnie dotyczą tylko i wyłącznie osób pełnoletnich, to zupełnie niezrozumiałym jest, kto takich ludzi dopuścił do wykonywania zawodu? Odpowiedź: dali w łapę komu trzeba. Ludzie, wbijcie sobie do tych waszych głów zapchanych sprzecznymi przepisami, że nieletni nie podlegają windykacji ani egzekucjom komorniczym. Prawniku, otwierałeś ostatnio Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej? Chyba się kurzy na półce, co? Jakbyś otworzył na właściwej stronie, to byś w wywiadach nie opowiadał niestworzonych rzeczy. Firma windykacyjna mówi, że działa zgodnie z prawem. Być może działa zgodnie z prawem, ale co najwyżej ze swoim prywatnym prawem, które nie ma mocy wykonawczej. Dlaczego prokurator jeszcze nie wydał nakazu zatrzymania komornika i windykatorów za nękanie nieletniego?  Ależ oczywiste jest że nieletni nie odpowiada, ale jakoś tak zawsze było, że za to co zrobi odpowiadają jego opiekunowie prawni (rodzice w tym wypadku). Jeśli przyjął spadek to nie on ma długi spłacić tylko jego rodzice.

  W końcu jak to jest? Chciał dziedziczyć po dziadku ale tylko majątek a nie zobowiązania? Czyli gdyby nie było długu to małoletni mógłby przyjąć spadek ale za zobowiązania już nie może być ścigany. I w jednym i drugim przypadku to jego opiekunowie odpowiadają. Gdyby była mamona to oni by w jego imieniu rozporządzali majątkiem a jak są długi to oni mają je spłacić.

 • Prawniczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 13:09 ~Prawniczka

  Skoro wszyscy są takimi idiotami, to bardzo jestem ciekawa, jakie to przepisy mówią o tym, że wobec dziecka nie można prowadzić egzekucji...? Który art. Kostytucji, bo może mam nieaktualne wydanie?

 • Green

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 12:29 ~Green

  CIA~CIA

  Jeżeli komornik jest idiotą i prawnik też jest idiotą, i do tego wszystkiego powołują się na przepisy prawa, które wyraźnie dotyczą tylko i wyłącznie osób pełnoletnich, to zupełnie niezrozumiałym jest, kto takich ludzi dopuścił do wykonywania zawodu? Odpowiedź: dali w łapę komu trzeba. Ludzie, wbijcie sobie do tych waszych głów zapchanych sprzecznymi przepisami, że nieletni nie podlegają windykacji ani egzekucjom komorniczym. Prawniku, otwierałeś ostatnio Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej? Chyba się kurzy na półce, co? Jakbyś otworzył na właściwej stronie, to byś w wywiadach nie opowiadał niestworzonych rzeczy. Firma windykacyjna mówi, że działa zgodnie z prawem. Być może działa zgodnie z prawem, ale co najwyżej ze swoim prywatnym prawem, które nie ma mocy wykonawczej. Dlaczego prokurator jeszcze nie wydał nakazu zatrzymania komornika i windykatorów za nękanie nieletniego?  Gowin: "Przepraszam, ale podtrzymuję sens słów o duchu prawa"

  http://natemat.pl/32283,gowin-przepraszam-ale-podtrzymuje-sens-slow-o-duchu-prawa-prawnicy-podzieleni-to-prawda-tak-nie-wypada

 • kaktus795

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 12:13 ~kaktus795

  CIA~CIA

  Jeżeli komornik jest idiotą i prawnik też jest idiotą, i do tego wszystkiego powołują się na przepisy prawa, które wyraźnie dotyczą tylko i wyłącznie osób pełnoletnich, to zupełnie niezrozumiałym jest, kto takich ludzi dopuścił do wykonywania zawodu? Odpowiedź: dali w łapę komu trzeba. Ludzie, wbijcie sobie do tych waszych głów zapchanych sprzecznymi przepisami, że nieletni nie podlegają windykacji ani egzekucjom komorniczym. Prawniku, otwierałeś ostatnio Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej? Chyba się kurzy na półce, co? Jakbyś otworzył na właściwej stronie, to byś w wywiadach nie opowiadał niestworzonych rzeczy. Firma windykacyjna mówi, że działa zgodnie z prawem. Być może działa zgodnie z prawem, ale co najwyżej ze swoim prywatnym prawem, które nie ma mocy wykonawczej. Dlaczego prokurator jeszcze nie wydał nakazu zatrzymania komornika i windykatorów za nękanie nieletniego?


  Bo tak właśnie działa amberpaństwo stworzone przez Tuska...

 • ads

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2014 08:26 ~ads

  Nieświadomość prawna jest tragiczna. Nie ma co się dziwić dziecku, ale te roztrząsanie w SE i na łamach TVN żałość.

 • CIA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 23:09 ~CIA

  Jeżeli komornik jest idiotą i prawnik też jest idiotą, i do tego wszystkiego powołują się na przepisy prawa, które wyraźnie dotyczą tylko i wyłącznie osób pełnoletnich, to zupełnie niezrozumiałym jest, kto takich ludzi dopuścił do wykonywania zawodu? Odpowiedź: dali w łapę komu trzeba. Ludzie, wbijcie sobie do tych waszych głów zapchanych sprzecznymi przepisami, że nieletni nie podlegają windykacji ani egzekucjom komorniczym. Prawniku, otwierałeś ostatnio Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej? Chyba się kurzy na półce, co? Jakbyś otworzył na właściwej stronie, to byś w wywiadach nie opowiadał niestworzonych rzeczy. Firma windykacyjna mówi, że działa zgodnie z prawem. Być może działa zgodnie z prawem, ale co najwyżej ze swoim prywatnym prawem, które nie ma mocy wykonawczej. Dlaczego prokurator jeszcze nie wydał nakazu zatrzymania komornika i windykatorów za nękanie nieletniego?

 • helllooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 22:35 ~helllooo


  agonia~agonia

  A co z dziećmi, które na dzień dobry obciążone są długiem w wysokości ok. 22 tys złotych?
  oko~oko


  A co z takimi które są obciążone 31 tys złotych?

  te Wasze to drobne:
  http://www.fakt.pl/Sad-nakazal-dziecku-po-smierci-krewnego-splacac-dlug,artykuly,221254,1.html

 • zwierz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 21:14 ~zwierz

  Polska chory kraj bzdura za bzdura.Niech sié palnie w leb ten komornik.

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 20:33 ~Olo

  Gdyby to był dziadek z Wermachtu, to sytuacja prawna wyglądałaby zupełnie inaczej.

 • Baran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2014 19:10 ~Baran


  Banan~Banan

  jaja sobie robicie ??? Przecież tym komornikiem powinien się zająć naczelna izba komornicza i W................Ć go na zbity Pysk z Roboty ! A co on Robot czy głupia maszyna ?? Ma dziad rozum więc wie co robi dlatego powinien być pozbawiony swoich obowiązków w trybie natychmiastowym bo to przypomina sytuację tego ordynatora co spał w robocie a kobieta straciła dwoje dzieci za NIEMYŚLENIE i BRAK KOMPETENCJI !!
  jjjj~jjjj


  Ty masz masz swoją pracę, a on swoją. Podstawowa sprawa - komornik nie jest dysponentem wierzytelności. On tylko wykonuje zlecenie...  BZDURA !!! Równie dobrze sąd może z zamkniętymi oczami sądzić i nie słuchać argumentów byle by statystyki nabijać i wykazać się liczbami ... Policja na ślepo może wręczać mandaty a lekarz z domu przepisywać lekarstwa przez internet nie widząc pacjenta na żywo...przecież to GIGA BZDURA !

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »