Informacje

09.04.2014 19:10 trudna sytuacja województwa

Komornik na kontach Mazowsza.
Co z pensjami urzędników?

SERWISY:

Władze Mazowsza szykują listę płac pracowników urzędu i podległych jednostek. Dokument trafi do komornika, który zajął konto urzędu marszałkowskiego. - Zgodnie z obowiązującym prawem, komornik ma obowiązek odblokować kwotę na wynagrodzenia- wyjaśnia rzeczniczka urzędu.

Komornik zajął konta Mazowsza, bo województwo nie płaciło kolejnych rat janosikowego( "podatek" na rzecz biedniejszych gmin). Na razie komornik chce odzyskać 60 mln złotych należne za grudzień ubiegłego roku. Na koncie województwa jest zaledwie połowa tej kwoty – reszta ma pochodzić z podatku od przedsiębiorców. Wpływ z CIT-u spodziewany jest na koniec kwietnia.

Blokada konta uniemożliwia władzom Mazowsza na przykład dokonanie płatności za przeprowadzane inwestycje. Zagrożone są również pensje pracowników.

- Przygotowujemy listę płac wszystkich naszych urzędników i przekażemy je do komornika – zapewnia Marta Milewska, rzeczniczka prasowa Mazowsza.

Zgodnie z prawem wynagrodzenia są wydatkami chronionymi, więc komornik powinien odblokować kwotę na pensje urzędników, ale nie wykluczone, że będą opóźnienia w wypłatach. – Czy w ogóle i jak duże dowiemy się w najbliższych dniach – precyzuje Milewska.

Zawieszą kursowanie Kolei Mazowieckich?

Z powodu kłopotów finansowych województwa płynność finansową może stracić spółka przewozowa Koleje Mazowieckie. Co miesiąc z urzędu marszałkowskiego do przewoźnika trafia 19 mln złotych, bo wpływy z biletów kolejowych nie pokrywają kosztów.

Czy brak tych pieniędzy spowoduje, że niektóre połączenia KM będą zawieszone? W środę po południu zarząd spółki wydał oświadczenie w tej sprawie.

"Spółka jest przygotowana na krótkotrwałe perturbacje finansowe związane z tą sytuacją, ale pozyskanie dodatkowego finansowania zwiększy nasze koszty finansowe. Jesteśmy w kontakcie z Samorządem Województwa Mazowieckiego, analizujemy sytuację  ale na pytanie, co będzie dalej, trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Naszych podróżnych informujemy jednak, że zrobimy wszystko, by utrzymać dotychczasowy zakres pracy przewozowej" – czytamy.

Janosikowe niezgodne z Konstytucją

Trybunał Konstytucyjny orzekł w marcu, że przepisy o tzw. janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Zdaniem konstytucjonalistów niewykluczone, że samorząd mazowiecki wygra w sądzie sprawę dotyczącą wpłat janosikowego, niemniej zgodnie z obowiązującymi przepisami teraz województwo powinno płacić kolejne raty.

Także Ministerstwo Finansów uważa, że samorząd powinien nadal regulować należności, bowiem zakwestionowane przez Trybunał przepisy nadal obowiązują.

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł) zalegał z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. w kwocie ok. 170 mln zł. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

CZYTAJ TEŻ: Regionalna Izba Obrachunkowa uznała, że nie tylko janosikowe, lecz także zaciąganie nadmiernych zobowiązań finansowych spowodowało kryzys finansowy Mazowsza.

bf

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • emigrant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2014 09:42 ~emigrant

  No i znalazl sie Janosik, szkoda tylko ze i biedni gowno z tego beda mieli.

 • donek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.04.2014 07:50 ~donek

  Dlaczego wynagrodzenie komornika to 239 tys złotych !!!!!!!!!!!!!!

 • xp123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 22:28 ~xp123

  Mnie to nie dziwi tak jest że uczciwy musi być wygolaszony .To jest Polska ale nie dla Polaków

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 20:28 ~gaz

  JAk nazywa się komornik?
  Jak dostał takie zlecenie?
  Kto mu to zlecił - nazwisko i funkcja!!
  Jakie jest jego wynagrodzenie?

 • sympatyczny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 20:16 ~sympatyczny

  Może tak kompetetni urzędnicy zajeli by się planami na przyszłość pana struzika względem szpitala TWORKI i jego ziem tam sie pan marszałek zaciera rece

 • Milka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 20:13 ~Milka

  żenada~żenada

  skandalem jest że rząd działa nie zgodnie z prawem, łamiąć konstytucje i nie ma winnych tylko nadal pobiera danine hehe jakby tak obywatel łamał konstytucje to siedziałby w pace ale rząd nadal łamie prawo i ma to w nosie. To jest skanadal i jedno wielkie zkłamanie rządżacych. ktos z rządu powinien trafić do więzienia za łamanie konstytucji to wtedy byłoby poszanowanie prawa w Polsce.


  Dokładnie!!!

 • markus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 20:10 ~markus

  moze ktos narescie zajmie sie panem struzikiem,i tym co on wyprawia.nastepny nie tykalny ksiaze

 • Marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 20:09 ~Marta

  ozon~ozon

  A po co te urzędy marszałkowskie ?


  Po co?
  Np. Żeby Ciebie- obywatetu z wakacji zagranicznych ściągnąć jak Twoje biuro podróży postanowi ogłosić bankructwo, żebyś mógł się leczyć w części szpitali, żebyś do muzeum mógł iść itp.
  Zerknij sobie na ich strony to się dowiesz po co są.

 • Praworządna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 16:52 ~Praworządna

  Jestem oburzona - Trybunał orzekł, że janosikowe jest niezgodne z konstytucją a jeszcze półtora roku będą je ściągać po staremu! SKANDAL! Kto to słyszał, żeby się zadłużać na pomoc innym??? To tylko u nas w kraju jest możliwe... ŻENUA!!! Pomóc można jak się ma nadwyżki - to skandal, że najbogatsze województwo musi płacić taki haracz, że zostaje najbiedniejszym!

 • płakać sie chce

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.04.2014 16:02 ~płakać sie chce

  na "tym" wszystkim zarabia komornik i bank który udzielił kredytu, prezes banku i komornik podzieli się z pewnością zyskami z kimś wyżej kto ustala tą całą szopkę, tracą jak zawsze podatnicy czyli biedni obywatele którzy bez własnej woli spłacą i komornika i odsetki z kredytu

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »