Informacje

18.10.2017 06:37 "W żadnym adresie nie było tak źle"

Komisja zbada kolejną kamienicę. "Dramatyczna sytuacja lokatorska"

SERWISY:


Kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej poświęcone będzie kamienicy przy Nowogrodzkiej 6a. Na przesłuchanie wezwano między innymi lokatorów i przedstawicieli ratusza. Początek o godz. 10.


- Mamy wezwanych sześć czy siedem osób. Będziemy przesłuchiwać też strony. Tam jest dość dramatyczna sytuacja lokatorska, o czym pewnie jutro państwo usłyszycie - zapowiedział we wtorek rozmowie z dziennikarzami szef komisji Patryk Jaki, pytany o środowe posiedzenie.

- W żadnym adresie do tej pory, przynajmniej z naszej dotychczasowej wiedzy, nie było tak źle, jeśli chodzi o traktowanie mieszkańców, jak właśnie na Nowogrodzkiej 6a. Dodatkowo jest tam dużo wątpliwości dotyczących tego, w jaki sposób przeprowadzano tę reprywatyzację - dodał.

Kamienica przechodziła z rąk do rąk

Budynek został zwrócony przez stołecznych urzędników w lipcu 2009 roku prawowitym spadkobiercom dawnych właścicieli. Ci cztery lata później (w czerwcu 2013 roku) sprzedali go spółce Fenix Group - kojarzonej z odkupowaniem historycznych kamienic odzyskanych w ramach reprywatyzacji (Fenix był właścicielem m.in. Poznańskiej 14, badanej przez komisję Jakiego w czerwcu). 

Kilka dni temu deweloper wysłał mediom oświadczenie w sprawie Nowogrodzkiej 6a.

"Zabytkową kamienicę firma Fenix Group nabyła w 2013 roku zgodnie z prawem. Nieruchomość kupiono za rynkową cenę 7,2 mln złotych. Decyzja o kupnie nieruchomości została podjęta po szczegółowej analizie prawnej zapisów ksiąg wieczystych, z których wyraźnie wynika, że kamienica została zwrócona prawowitym spadkobiercom w 2009 roku" - poinformował w komunikacie zarząd spółki.

Wyższy czynsz, dokuczliwe remonty

Niełatwy los mieszkających w budynku lokatorów opisywała między innymi "Gazeta Stołeczna". - Płaciliśmy 13 złotych za metr kwadratowy, a od listopada spółka podniosła czynsz do 25 złotych (…) Na dodatek zaczął się remont, wyburzanie ścian, od 6 rano do wieczora robotnicy chodzą po budynku z cegłami, odpady rzucają na podwórko. Windy były dwa razy unieruchomione - opowiadała w rozmowie z "Gazetą" jedna z lokatorek.

Środowe posiedzenie komisji rozpocznie się o godzinie 10. Do Ministerstwa Sprawiedliwości, w charakterze świadków, wezwano właśnie lokatorów budynku, a także prokurenta spółki Fenix. Jako strony zaś - przedstawicieli spadkobierców, a także Hannę Gronkiewicz-Waltz, o czym poinformowała sama prezydent na wtorkowej konferencji prasowej w ratuszu.

Prezydent stolicy w sprawie stawiennictwa na komisję nie zmienia zdania - nie stawi się przed nią osobiście. W jej imieniu reprezentować ratusz będą pełnomocnicy i przedstawiciele urzędu miasta.

Posiedzenie komisji będziemy relacjonować na tvnwarszawa.pl.


kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sceptyczna79

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2017 22:17 ~sceptyczna79

  Chciałabym miec mieszkanie w centrum miasta za 13zł/m2. i tak do grobu nie zabiorę, a co pomieszkam za darmo to moje. Bo tak traktuję stawkę 13 zł za m2. i meldowanie dzieci, wnuków i kolejnych pokoleń.po co komu akt własności. to że Fenix zachowuje się nie przyzwoicie, to jedno. a to, że mieszka się za darmo to drugie, zawsze można się wyprowadzić jak remont przeszkadza. w końcu nie ma własności, nie trzeba trwać i się dręczyć.

  swoją droga ciekawe, co miast przejmie, bo w tek sytuacji kamienica zostala gruntownaie odnowiona i to juz nie jest ten lokal, który miast oddało. więc będzie musiało wyskoczyć z 30 mln...

 • Roznica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 12:11 ~Roznica


  LA47~LA47

  Czynsz na Nowogrodzkiej dawno wynosi obecnie 70 zł. za metr.
  Elka~Elka

  Czyli tyle ile wynosi faktyczny koszt wynajmu w tej okolicy

  Następny/a co nie odróżnia czynszu od kosztu wynajmu...

 • xxl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 10:38 ~xxl

  LA47~LA47

  Czynsz na Nowogrodzkiej dawno wynosi obecnie 70 zł. za metr.

  Czyli prawidłowo...
  ile w centrum miasta ma kosztować mieszkanie o wys 3,7m?

 • Nickel007

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 10:22 ~Nickel007

  I Komisja pewnie znowu "odda" kamienicę miastu. Nikt nie bierze pod uwagę, że ta kamienica jest obecnie prywatna, ktoś za nią zapłacił duże pieniądze, być może są sprzedane lokale osobom prywatnym i teraz to wszystko się tym ludziom zabierze. Zamiast idiotycznego odbierania ponownie kamienic, to ten, który pierwszy odzyskał, powinien zapłacić odszkodowanie. Ale potem była sprzedaż, to nie mogą konsekwencji tych oszustw ponosić następni właściciele. Pamiętam, jaki był wrzask, jak czwartemu właścicielowi zabierali zarejestrowany samochód, bo okazało się, że 10 lat temu był kradziony w Niemczech.

 • lokator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 10:17 ~lokator

  W 2014 roku, rzeczniczka spółki Fenix twierdziła, że jej firma „rewitalizuje” kamienice w Warszawie, ale lokatorzy zgłaszali, że spółka prowadzi prace budowlane w kamicy bez odpowiednich zezwoleń.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 10:16 ~Karol

  Marzy mi się sytuacja, że jakaś władza przychodzi do pana Jakiego i zabiera mu jego majątek. A potem inna władza mówi jego rodzinie, że odda mu 20% tego majątku i to w bonach skarbowych. A tak naprawdę nic nie odda bo odda tylko żonie, której Jaki nie ma.

 • Fenix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:43 ~Fenix

  Mieszkańcy budynku przy Nowogrodzkiej 6a przeżyli prawdziwe piekło. Stało się tak po 4 latach od sprzedaży kamienicy firmie Fenix. W budynku wybijano okna, uszkadzano instalacje grzewcze, włamywano się do mieszkań i wielokrotnie grożono lokatorom.

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:14 ~Anna

  To bedzie znacznie trudniejsze, niz dotychczasowe dzialania komisji. Bo problemem nie jest ( odlegla transakcyjnie i czasowo reprywatyzacja ) lecz brak efektywnej ochrony lokatora. I tu metoda dzialania komisji " uniewaznic reorywatyzacje " - wyraźnie zawodzi

 • Elka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:13 ~Elka

  LA47~LA47

  Czynsz na Nowogrodzkiej dawno wynosi obecnie 70 zł. za metr.

  Czyli tyle ile wynosi faktyczny koszt wynajmu w tej okolicy

 • anzelm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2017 09:09 ~anzelm

  lokatorzy są naprawdę bezczelni!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »