Informacje

26.08.2016 08:47 tło afery reprywatyzacyjnej

"Komisja zacznie od Noakowskiego 16". O co chodzi z "kamienicą Waltzów"?

SERWISY:

Prezydent Warszawy zapowiedziała w piątek powołanie specjalnej komisji odpowiedzialnej za głęboki audyt reprywatyzacji. Komisja - w której PO będzie miała mniejszość - zacznie od kamienicy przy ulicy Noakowskiego 16 - zapowiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz. To nieruchomość, którą przejęła rodzina jej męża.

Sprawa kamienicy przy Noakowskiego 16 stanowi poważną rysę na wizerunku Hanny Gronkiewicz-Waltz od początku jej prezydentury.

Budynek w 2003 r. odzyskało kilkanaście osób, wśród których byli bliscy (jej mąż i córka). Trzy lata później wszyscy postanowili sprzedać go spółce Fenix, która skupuje zreprywatyzowane nieruchomości. Kamienica została przekazana wraz z lokatorami, którzy w konsekwencji musieli się wyprowadzić.

- Jak sobie z tym poradzili? - pytała prezydent w porannym wywiadzie dziennikarka TOK FM. - Nie wiem, nie pisali do mnie w tej sprawie jako do prezydenta - odparła Gronkiewicz-Waltz.

Sprzedali wraz z lokatorami

Kulisy zwrotu kamienicy przy Noakowskiego szczegółowo opisała kilka lat temu "Gazeta Stołeczna". Według dziennikarzy przed wojną nieruchomość należała do rodziny Stanisława Likiernika, oficera AK. Po wojnie została wyłudzona przez oszusta. Kamienicę kupił od niego właśnie późniejszy mąż ciotki Andrzeja Waltza (męża prezydent Warszawy), a sam Waltz został jej spadkobiercą.

Waltzowie i reszta spadkobiercó sprzedali nieruchomość spółce Fenix w 2006 r., niedługo przed wyborami samorządowymi, w których Hanna Gronkiewicz-Waltz starała się o swoją pierwszą kadencję.

Sprawa wraca w kampanii

Sprawa wielokrotnie wracała w kampanii i długo po niej. Chętnie przypominali ją polityczni przeciwnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Pisali o tym też dziennikarze. Głośnym echem odbił się artykuł tygodnika "wSieci" pod tytułem "Waltzem wokół kamienicy".

Po publikacji prezydent Warszawy zapowiedziała, że pozwie tygodnik o naruszenie dóbr osobistych. Jak tłumaczyła, ani ona, ani jej mąż nigdy nie starali się o zwrot jakiejkolwiek nieruchomości w Warszawie, a decyzja o zwrocie kamienicy została wydana w 2003 r., gdy prezydentem był jeszcze Lech Kaczyński. Pozwu do tej pory jednak nie złożyła.

Sprawę zbada komisja

Sprawa kamienicy przy Noakowskiego ma być pierwszą, której przyjrzy się nowa komisja Rady Warszawy. Jej powołanie zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz w czwartek na porannej konferencji.

kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2016 07:47 ~ala

  Myślę, że prawdziwi warszawiacy powinni wystąpić o wyodrębnienie granic i powołanie suwerennego państwa. Warunkiem uzyskania obywatelstwa powinno być udowodnienie pochodzenia od czasów powstania miasta.

 • unk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.09.2016 08:52 unk


  agent~agent

  GRONKIEWICZ MUSI ODEJSC!!
  Dosia125~Dosia125
  \\TAAAAAAAAAA. I znów by Warszawa cofnęła się do czasów Warsa i Sawy. Słoiki, jak wam się nie podoba Hania to proszę wrócić na swoją wieś i tam się mądrzyć. Przyjeżdżacie do W-wy, akceptujecie śmieciowe wynagrodzenie, nie płacicie podatków a śmiecie wypowiadać się, kto ma rządzić w moim mieście.  Co mają do tego przyjezdni (jak to nazywasz słoiki)? Taka warszawianka ze słomą w butach? HGW to nie jest jedyna możliwa osoba na Prezydenta. Tę pracę może wykonać wiele osób, i wcale nie gorzej od niej.

 • aferzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2016 12:00 ~aferzysta

  A może to Kaczyński jej oddał tą nieruchomość tylko po to aby mieć do czego się przyczepić w kampanii?

 • robroy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2016 09:38 ~robroy

  dziwny przypadek - Noakowskiego 16 i Koszyki łączy podwórko, a teraz wszystko się wspólnie remontuje i tworzy jedną całość , cholera jaki przypadek .

 • meleszko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2016 09:16 ~meleszko

  To skandal - Jedyne rozwiązanie to szybka dymisja HGW i uczciwy sąd !

 • Adwokat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.08.2016 08:14 ~Adwokat

  Pan H.O, 87 letni syn właściciela 6 przedwojennych nieruchomości zabranych zgodnie z dekretem bieruta od 27 lat toczy w sądach boje o zwrot mienia... Wcześniej przez kilka lat występował do miasta, proponując ugodę na zasadzie zwrotu choć części mienia....oczywiście można powiedzieć, że dopiero od kilku.nasu lat mam demokratyczne pań stwo prawa, ale dlaczego 3 krotnie sąd na wniosek miasta w ostatnich 10 latach zawieszał postępowanie ? .... Pani HGW dobrze zna sprawę pana H.O. Nie przyspieszyła postę porwania, a opóżnia proces....nie mogę napisać wiele bo mam obowiązek tajemnicy.

 • Walka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2016 21:49 ~Walka

  MOŻE GDYBY TEŻ NIE WSPOMNIANY DEWELOPER (I JEMU PODOBNI) I JEGO ZAKUSY NA TĄ INNE STARE KAMIENICE TO NIE BYŁOBY W WARSZAWIE TAKICH PROBLEMÓW?
  KAŻDY KIJ MA DWA KONCE ZATEM CZY NIE POWINNO SIĘ PRZYJŻEĆ RÓWNIEŻ INWESTOROM NA JAKICH "ZASADACH" POZYSKUJĄ TAKIE KAMIENICE?
  PRECZ KRZYWDZIE LUDZKIEJ!
  JEŚLI KTOS CHCE KUPIĆ TO ZROBI SIĘ WSZYSTKO ABY "ODZYSKAĆ" czasem z lokatorami I PÓŹNIEJ JEMU SPRZEDAĆ TAKĄ KAMIENICĘ. Ręka, rękę___?

 • Car Mikołaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2016 21:41 ~Car Mikołaj


  agent~agent

  GRONKIEWICZ MUSI ODEJSC!!
  Leszek~Leszek

  Balcerowicz musi odejść.

  Wszyscy spinajcie z Warszawy...

 • Wesołek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2016 19:19 ~Wesołek

  "Według dziennikarzy, przed wojną nieruchomość należała do rodziny Stanisława Likiernika, oficera AK."
  =======================
  To AK istniała już przed wojną?

  A może jak w tym starym dowcipie o Ślązakach, AK oznacza Afrika Korps? :-)

 • Leszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2016 16:41 ~Leszek

  agent~agent

  GRONKIEWICZ MUSI ODEJSC!!

  Balcerowicz musi odejść.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »