Informacje

11.01.2018 17:22 sejm przegłosował nowelizację

Komisja uzbrojona w nowe uprawnienia: wyższe kary, doprowadzanie świadków

SERWISY:


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji. Zmiana przewiduje między innymi możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy przed komisję świadków decyzją prokuratora okręgowego oraz zwiększenie kar grzywny za niestawiennictwo przed komisją.

Za nowelą wraz z poprawkami głosowało 286 posłów, przeciw było 155, a od głosu wstrzymała się jedna osoba.

- Im dłużej pracuje komisja weryfikacyjna, tym więcej dowiadujemy się o tym, jak wyglądały wasze rządy i wasza służba wobec bezbronnych ludzi w Warszawie, w jaki sposób wyglądał proces tak zwanego "czyszczenia kamienic" - zwrócił się przed głosowaniem do posłów Platformy Obywatelskiej wiceminister sprawiedliwości, przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

Ocenił, że PO chce zablokować prace komisji, "bo gdyby nie powstała, to rodziny członków PO nie musiałyby zwracać milionów złotych".

Siedem dni na przejęcie nieruchomości

Sejm w środę wieczorem przyjął poprawki PiS do noweli przyjęte wcześniej przez komisję ustawodawczą. Jedna z nich zakłada, że komisja weryfikacyjna po wydaniu decyzji o uchyleniu reprywatyzacji będzie mogła nakazać miastu przejęcie zarządu nad nieruchomością i określenie stawki czynszu.

Jak napisano w poprawce, miasto w terminie siedmiu dni od wydania decyzji przez komisję przejmuje od dotychczasowego zarządcy czynności związane z "zarządzaniem nieruchomością". Ponadto w terminie 14 dni od przejęcia zarządu nad nieruchomością "wydaje w stosunku do najemcy lokalu lub innej osoby zajmującej nieruchomość" decyzję określającą wysokość czynszu za zajmowany lokal.

Nawet 30 tysięcy za niestawiennictwo

Nowela ustawy przewiduje też m.in. zwiększenie kar grzywny do 10 tysięcy złotych za pierwsze niestawiennictwo przed komisją weryfikacyjną i do 30 tysięcy złotych za kolejne, a także możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawy świadków decyzją prokuratora okręgowego. Komisja weryfikacyjna ma też uzyskać możliwość nałożenia kary grzywny do 1 miliona złotych na osobę, która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości.

W uzasadnieniu projektu noweli napisano, że nowe przepisy zakładają wyposażenie komisji weryfikacyjnej w kompetencje prokuratora określone w postępowaniu administracyjnym i cywilnym, ale nie w postępowaniu karnym. Podkreślono, że chodzi o to, aby komisja miała możliwość wszczynania postępowań zmierzających do wyeliminowania niezgodnych z prawem orzeczeń sądów oraz decyzji organów.

Komisja weryfikacyjna od początku czerwca bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

Czego dokonała komisja Jakiego?

Komisja uchyliła już decyzje władz miasta o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy Twardej oraz do nieruchomości Sienna 29; o przyznaniu Marzenie K., Januszowi P. i mec. Grzegorzowi M. praw do działki Chmielna 70; o przyznaniu spadkobiercom i Markowi M. praw do Nabielaka 9 (gdzie mieszkała Jolanta Brzeska); o zwrocie spadkobiercom trzech działek na pl. Defilad; o przyznaniu poszczególnym spadkobiercom praw do Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Nowogrodzkiej 6a.

Komisja weryfikacyjna uznała ponadto, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 roku w sprawie nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji (w tym męża prezydent Warszawy Andrzeja Waltza) do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości łącznej dla wszystkich - ponad 15 milionów złotych.

Zobacz ostatnie materiały "Czarno na Białym" o komisji weryfikacyjnej:


PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Paul

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 17:59 ~Paul

  Komisja sciga zlodziejstwo, rozkradanie majatku i rozdawnictwo wsrod ustawionych kolegow. Nie sciga opozycji jak twierdza niektorzy tutaj... ale jesli zlodzieje to opozycja i opozycja to zlodzieje...

 • Fakt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 13:15 ~Fakt

  100 tys. zł z budżetu miasta poszło na obronę prezydent przed komisją.

 • Waltz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 12:17 ~Waltz

  PO chce zablokować prace komisji, bo gdyby nie powstała, to rodziny członków PO nie musiałyby zwracać milionów złotych.

 • Profesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 11:38 ~Profesor

  Komisja nie musiałby powstać, gdyby sądy nie ustanawiały kuratorów na 150-latków.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 11:03 ~nick

  A ty znowu powtarzasz swoją mantrę. Naprawdę uważasz, że R.M.,M.,K.,J-F są niewinni??? Nie zaklinaj rzeczywistości bo są dowody na ich przekręty.

  stonka~stonka

  Jeszcze dekret o nieomylności Patryka J. i do następnych wyborów można robić teatrzyk dla plebsu...

 • anna zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 11:01 ~anna zet

  Jakiej znowu mieszczańskiej??? Gdybyś był z Warszawy, to byś wiedział, że skoro jej rodzice brali udział w odbudowie miasta, dostali tu pracę, to dostali również przydział na mieszkanie. Pamiętaj, że w PRL mieszkania własnościowe (hipoteczne) stanowiły tylko 0,37% warszawskich mieszkań (dane z 1986 roku). Reszta to mieszkania komunalne i spółdzielcze oraz z zakładu pracy. Takie były czasy.  GABRYSIA~GABRYSIA

  BRAWO . TAK NALEŻY TRAKTOWAĆ TYCH , KTÓRZY SKAZYWALI WARSZAWIAKÓW NA EKSMISJE I POGARDĘ . OSZUŚCI I ZŁODZIEJE NIE MOGĄ UNIKAĆ SPRAWIEDLIWOŚCI . A TYM , KTÓRZY KOMENTUJĄ TE UPRAWNIENIA W SPOSÓB LEKCEWAŻĄCY I POGARDLIWY ŻYCZĘ PODOBNEGO POTRAKTOWANIA .
  jak~jak


  A na jakiej w ogóle zasadzie dostała pani mieszkanie w mieszczańskiej, przedwojennej kamienicy???

 • ddde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 10:09 ~ddde

  Tylko czekać kiedy jaki będzie mógł od razu wymierzyć karę np 20 batów

 • bobek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 09:48 ~bobek

  tych świadków z PIS też ???? Czy tylko z PEŁO ?

 • hoża

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 00:20 ~hoża

  a co z Hożą 25
  nadal nie ma werdyktu

 • jak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2018 00:07 ~jak

  GABRYSIA~GABRYSIA

  BRAWO . TAK NALEŻY TRAKTOWAĆ TYCH , KTÓRZY SKAZYWALI WARSZAWIAKÓW NA EKSMISJE I POGARDĘ . OSZUŚCI I ZŁODZIEJE NIE MOGĄ UNIKAĆ SPRAWIEDLIWOŚCI . A TYM , KTÓRZY KOMENTUJĄ TE UPRAWNIENIA W SPOSÓB LEKCEWAŻĄCY I POGARDLIWY ŻYCZĘ PODOBNEGO POTRAKTOWANIA .


  A na jakiej w ogóle zasadzie dostała pani mieszkanie w mieszczańskiej, przedwojennej kamienicy???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »