Informacje

29.06.2018 19:06 dwie konferencje

Komisja kontra ratusz. Spór
o odszkodowania dla lokatorów

SERWISY:

Członkowie komisji weryfikacyjnej zwołują konferencję, na której zarzucają władzom Warszawy brak wypłaty odszkodowań dla lokatorów poszkodowanych reprywatyzacją. Miasto odpowiada, że korzysta z prawa do odwołania, bo komisja niewystarczająco sprawdza osoby, jakim nakazuje wypłacać pieniądze.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta przypomniał w piątek, że pierwsze siedem odszkodowań dla lokatorów i jedno zadośćuczynienie dla córki Jolanty Brzeskiej zostały przyznane już w maju. I podkreślił, że wobec każdej z tych decyzji warszawski ratusz zgłosił sprzeciw.

- Komisja zgromadziła kilka milionów złotych na rachunkach miejskich, które mają służyć wypłacie odszkodowań i zadośćuczynień mieszkańcom, a mimo to Hanna Gronkiewicz-Waltz zdecydowała, że żaden z lokatorów nie otrzyma zadośćuczynienia lub odszkodowania, w tym córka Jolanty Brzeskiej - oznajmił Kaleta.

"Skandaliczne, niezrozumiałe"

Wyjaśnił, że po sprzeciwie miasta, sprawy odszkodowań będą analizowane przez sąd cywilny, który musi ocenić roszczenia mieszkańców w nowym postępowaniu.

- Ponadto miasto zażądało od wszystkich tych mieszkańców zwrotu kosztów prawników, którzy zostali wskazani przez miasto do prowadzenia tych postępowań - mówił dalej wiceprzewodniczący, nie szczędząc władzom stolicy ostrych słów krytyki. - Jest to na wielu poziomach skandaliczne, niezrozumiałe, wręcz można powiedzieć, bardzo niskie zachowanie prezydent Warszawy - oceniał.

- Hanna Gronkiewicz-Waltz żąda, żeby ci mieszkańcy ponosili dodatkowe koszty związane z tym, że ona odszkodowań nie chce im wypłacić. Dodatkowo, co jest bardzo bulwersujące, prezydent twierdzi, że córce Jolanty Brzeskiej w ogóle nie należy się jakiekolwiek odszkodowanie, kwestionuje jej wniosek do komisji, co do zasady - powiedział Kaleta.

Kolejni członkowie również wypowiadali się o Gronkiewicz-Waltz bardzo ostro.

- Nie reprezentuje mieszkańców Warszawy, tylko określone środowisko i establishment - powiedział poseł PiS Jan Mosiński dodając, że "prezydent stolicy od samego początku torpedowała prace komisji".

Na konferencji nie zabrakło też nawiązań do toczącej się obecnie "prekampanii" wyborczej. Kolejny członek komisji z ramienia PiS, Łukasz Kondratko, powiedział bowiem, że kandydat PO na prezydenta Rafał Trzaskowski powinien spotkać się z lokatorami zreprywatyzowanych kamienic i zaprosić ich na swoją ławeczkę, na której odbywa spotkania z mieszkańcami stolicy.

Odpowiedź ratusza

Na odpowiedź władz Warszawy nie trzeba było długo czekać. Ledwie pół godziny później briefing prasowy zwołał wiceprezydent Witold Pahl. Już na wstępie stwierdził, że "w trakcie konferencji komisji padło szereg stwierdzeń, które nie polegają na prawdzie". Nie stronił też od złośliwości oceniając, że była to raczej "konferencja osób stanowiących zaplecze sztabu wyborczego jednego z kandydatów na prezydenta" (Patryka Jakiego, który startuje na ten urząd z ramienia Zjednoczonej Prawicy).

Wiceprezydent stolicy oświadczył, że wymuszanie na ratuszu, by ponosił koszty sądowe jest "niesprawiedliwe i nieuczciwe".

Podkreślił, że problem ten można było rozwiązać w bardzo prosty sposób. - Mianowicie w ustawie o komisji zwolnić osoby [odwołujące się - red.] od kosztów sądowych - powiedział. - Apeluję do posłów Prawa i Sprawiedliwości, aby taką zmianę jak najszybciej przeprowadzić - dodał.

 

"Realizujemy przepisy ustawy"

- Jeśli chodzi o wypłaty odszkodowań, my po prostu realizujemy przepisy zawarte w ustawie o komisji. Zawierają one możliwość złożenia sprzeciwu. Czynimy to, bo komisja nie bada w sposób wystarczający przesłanek do przyznania (lokatorom - red.) odszkodowań - powiedziała z kolei Maria Młotkowska, dyrektor miejskiego Biura Prawnego. - Powinniśmy dbać o to, by przesłanki były badane rzetelne, stad skierowanie spraw do niezależnego sądu - dodała.

O jakich przesłankach mowa? Jak powiedział wiceprezydent Pahl, miasto ma informację, że "część osób ubiegających się o odszkodowania kupiło drugie mieszkanie za bardzo pokaźną kwotę" i nie miało problemów finansowych. A co za tym idzie, według wiceprezydenta, nie spełniały wymogów do wypłaty odszkodowań.

Zwłaszcza, że - jak dodał Pahl - odszkodowania są wypłacane z budżetu miasta, czyli stanowią własność wszystkich mieszkańców Warszawy.

Podczas konferencji wiceprezydent przypomniał też, że ratusz zaproponował projekt ustawyzakładający przyznanie rekompensat lokatorom pokrzywdzonym wskutek reprytwatyzacji.

Chodzi o osoby, które były zmuszone do opuszczenia zajmowanych przez siebie mieszkań (ze względu na roszczenia i zwrot budynku), a nie dostały od miasta lokalu zamiennego. Opisywaliśmy ten projekt na tvnwarszawa.pl. Pahl powiedział w piątek, że dokumenyt jest już gotowy i właśnie przekazywany do Sejmu. - Przewiduje on objęcie działaniem trzech tysięcy osób - dodał wiceprezydent.

 

>> CZYTAJ TAKŻE O PIĄTKOWYM ZATRZYMANIU MACIEJA M., JEGO ŻONY I ADWOKATA <<

kw/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2018 14:13 ~waws

  Akurat nieprawda. Nie poniosła kosztów żadnego procesu, w którym uczestniczyła. Nigdy też nie wytoczono przeciwko niej żadnego powództwa - była tylko stroną w sprawie o morderstwo jej matki.

  Ratusz~Ratusz

  Od córki Jolanty Brzeskiej miasto zażądało zwrotu kosztów sądowych.

 • Adam P

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 10:22 ~Adam P

  Kopiuj wklej, kopiuj wklej. Panie "wkurzony" więcej polotu".

 • Sovep

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 09:52 ~Sovep

  Ratusz~Ratusz

  Od córki Jolanty Brzeskiej miasto zażądało zwrotu kosztów sądowych.

  Jesli przegrala to musi zwrocic. Jesli wygrala, to placi strona przegrywajaca. Wiec albo zgodnie z prawem wymaga zwrotu albo moze sobie zadac.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 09:48 ~waws

  wkurzony~wkurzony

  Pani HGW kompromituje się coraz bardziej.
  Nie ma odwagi stanąć przed komisją...
  Nie ma odwagi wypłacić odszkodowania...
  Kto ją wybrał na prezydenta ???
  Coraz bardziej myślę że poprzednie wybory były sfałszowane...!

  Są sądy, prokuratury itd a co to jest komisja jakie ma prawo. Czy jej decyzje zostały wprowadzone w życie jakieś zwroty itd.
  Została wybrana 2x większością mieszkańców Warszawy czyli jak to się pięknie ostatnio mówi - ma mandat społeczny.

 • kika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 09:43 ~kika

  i bardzo dobrze, że ratusz broni się przed rozdawaniem naszych pieniędzy wybrańcom sołtysa Jakiego. wszystko robią zgodnie z prawem a sołtysowi się wydaje, że stoi ponad. jak sąd uzna, że wypłata się należy to proszę bardzo.

 • wprost

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 09:13 ~wprost

  To jest skandaliczne, że miasto nie chce przyznać, że były osoby pokrzywdzone reprywatyzacją.

 • maurycy1953

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 07:32 ~maurycy1953

  Ten trybunał Ludowy -tak jak za Stalina-a pózniej to nie ich sprawa-nad sadami-czy juz za stalina czegos takiego przypadkiem nie było-do dzisiaj ludzier cierpia bo DEBILE powkładali lokatorów do prywatnych mieszkan -tak było według tej barbarzynskiej chołoty uczciwie-

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2018 00:25 ~Rurex

  I bardzo dobrze, że miasto nic nie zapłaciło. Pieniądze podatników muszą być oglądane ze wszystkich stron i płacenie w ciemno to ich rzucane w błoto. Przypominam, że jak do tej pory żadna nieruchomość "zwrócona" przez komisję pod zarząd miasta nie trafiła.

 • Ratusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 23:45 ~Ratusz

  Od córki Jolanty Brzeskiej miasto zażądało zwrotu kosztów sądowych.

 • Poddani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2018 22:50 ~Poddani

  NIKTOŚ~NIKTOŚ

  Jeżeli ta komisja jest nad prukuraturą która to powinna załatwic to trzeba rozwiazac prokurature. Jezeli ta komisja jest pod prokuraturą to niema mocy prawnej decydować co komu i za ile. Prawa należy przestrzegać. A tak w ogóle to poco tworzyć jakies przywileje dla komisji która zbija tylko kapitał.

  Ta komisja jest niekonstytucyjna i w związku z tym podlega tylko prezesowi Kaczyńskiemu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »