Informacje

26.03.2019 21:44 Mokotowska 46a i Rakowiecka 33

Komisja Jakiego wydała dwie decyzje. "Doszło do naruszenia prawa"

SERWISY:


Komisja weryfikacyjna postanowiła uchylić zwrot kamienicy przy Mokotowskiej 46a i stwierdziła nieważność zwrotu nieruchomości przy Rakowieckiej 33. - W obu przypadkach doszło do naruszenia prawa - stwierdził Patryk Jaki, przewodniczący komisji.

Jaki poinformował na konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, że uchylono decyzję zwrotową dla nieruchomości przy Mokotowskiej 46a. Sprawa została i przekazana miastu do ponownego rozpatrzenia.

Decyzje zwrotowe cofnięte

Szef komisji stwierdził, że decyzja zwrotowa została wydana z naruszeniem prawa. Argumentował, że między innymi nie ustalono przesłanki posiadania nieruchomości przez dotychczasowych właścicieli lub ich następców prawnych. Dodał, że przeniesienie roszczeń doprowadziło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym.

Jaki podkreślił też, że beneficjenci decyzji zwrotowej nabyli w 2009 r. roszczenia nieruchomości za kwotę 659 tys. 100 zł. - Tymczasem zgodnie z operatem szacunkowym z dnia 22 października 2018 roku wartość nieruchomość położonej w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 46a wraz z prawem użytkowania wieczystego wynosi 31 mln 167 tys. 47 zł - mówił.

Jaki podkreślił, że w sprawie Mokotowskiej 46a nie doszło do nieodwracalnych skutków prawnych.

Komisja wydała również decyzje w sprawie nieruchomości przy Rakowieckiej 33 i orzekła o stwierdzeniu nieważności decyzji prezydenta Warszawy wydanych w lipcu 2015 i 2016 roku. Jego zdaniem decyzje w sprawie tego adresu zostały wydane z naruszeniem prawa, a zwrotowa została skierowana do osoby, która nie była stroną w sprawie.

Odszkodowanie dla lokatorów

Jaki poinformował również, że komisja przyznała w sumie ponad 483 tysiące złotych z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia dla lokatorów kamienic przy Noakowskiego 16, Schroegera 72, Poznańskiej 14, Marszałkowskiej 43 i Jagiellońskiej 27.

Szef komisji zwrócił uwagę, że wśród przyznanych przez komisję pieniędzy jest m.in. zadośćuczynienie dla lokatora, który mieszkał przy Noakowskiego 16, a który musiał samotnie wychować piątkę dzieci. Jak mówił "matka dzieci, kiedy dowiedziała się o kolejnej podwyżce czynszów przewróciła się i zmarła" w drodze do kościoła. Tej rodzinie przyznano 50 tysięcy złotych. Jaki określił to zadośćuczynienie jako "symboliczne".

Przedwojenne kamienice

Kamienica przy ul. Mokotowskiej 46a została wybudowana w 1937 r. Budynek przetrwał II wojnę światową ulegając jedynie nieznacznym uszkodzeniom. Jej właściciel - Julian vel Izrael Glass wyemigrował do Australii, gdzie zmarł w 1941 r. Jego spadkobierca - Ludwik Glass próbował po wojnie bezskutecznie odzyskać nieruchomość. W 2009 r. późniejsi beneficjenci decyzji reprywatyzacyjnej nabyli roszczenia od następców prawnych za kwotę 659 tys. 100 zł. W 2012 r. prezydent Warszawy wydał decyzję o ustanowieniu prawa użytkowania wieczystego.

Budynek położony przy ul. Rakowieckiej 33 został podczas działań wojennych zniszczony w ponad 50 proc. i odbudowany ze środków Skarbu Państwa. Spadkobiercy po wojnie próbowali bezskutecznie odzyskać nieruchomość. Jak informowała komisja, Piotr Wocial i Dorota Banach-Wocial kupili w 2014 r. część roszczeń od jednej ze spadkobierczyń. W 2015 r. prezydent Warszawy wydał decyzję reprywatyzacyjną na rzecz Piotra Wociala i Doroty Banach-Wocial oraz dziesięciu innych beneficjentów. Rok później Wocialowie odkupili roszczenia od dziesięciorga beneficjentów.

CZYTAJ TEŻ: KOMISJA CHCE ZNÓW SPRÓBOWAĆ WEZWAĆ HANNĘ GRONKIEWICZ-WALTZ

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 15:05 ~Scrutinizer

  Putin może i jest kontrowersyjny, ale nie sprzedaje kamienic z ludźmi. I nie oddaje ich również na podstawie sfałszowanych dokumentów, kuratorom, mocodawcom wskrzeszonych przedwojennych spółek, etc.

  Piotr~Piotr

  Bardzo ciekawe podejście do sprawy, ten który podpisywał nie jest ważnym świadkiem ale ktoś politycznie powiązany z opozycja jest najważniejszy. Tak samo Putin robi.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 15:03 ~Zosia69

  Tutaj nie cena gra rolę. Meritum sprawy polega na tym, czy sprzedaż nie maiła na celu upłynnienie nielegalnie przejętej nieruchomości.

  fojtek~fojtek

  Niebywałe jak bardzo Panu Jakiemu leży na sercu to aby nikt nie sprzedał swojej własności za tanio.
  Proponuję dokładną analizę aukcji allegro - tam często kupuje się "poniżej wartości rynkowej"

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 06:35 ~warszawiak

  Jaki to spoko gość - Szkoda że nie został prezydentem stolicy - Zrobił by tu porządek, bo dziś to miasto wygląda jak bardaka...

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2019 06:18 ~Piotr

  Bardzo ciekawe podejście do sprawy, ten który podpisywał nie jest ważnym świadkiem ale ktoś politycznie powiązany z opozycja jest najważniejszy. Tak samo Putin robi.

 • fojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2019 23:49 ~fojtek

  Niebywałe jak bardzo Panu Jakiemu leży na sercu to aby nikt nie sprzedał swojej własności za tanio.
  Proponuję dokładną analizę aukcji allegro - tam często kupuje się "poniżej wartości rynkowej"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »