Informacje

09.07.2018 18:37 lutosławskiego 9 i jagiellońska 27

Komisja Jakiego wydała decyzję
w sprawie dwóch nieruchomości

SERWISY:


Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję zwrotową nieruchomości przy Lutosławskiego 9. Uznała też, że decyzja dotycząca Jagiellońskiej 27 została wydana z naruszeniem prawa.

Wiceprzewodniczący komisji Sebastian Kaleta podkreślił, że "od jutra" mieszkańcy kamienic przy ulicy Lutosławskiego i Jagiellońskiej mogą składać wnioski o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za wyrządzone krzywdy wskutek reprywatyzacji. Przypomniał, że mieszkańcy na składanie wniosków mają 30 dni.

"Rażąco niezgodne z interesem społecznym"

Komisja weryfikacyjna zdecydowała w poniedziałek, że decyzja w sprawie zwrotu nieruchomości przy Lutosławskiego 9 powinna być ponownie rozpatrzona przez prezydenta Warszawy. Ponadto - dodał Patryk Jaki - komisja nakazuje przejęcie miastu w zarząd nieruchomość.

Według przewodniczącego, w toku postępowania administracyjnego prowadzonego przez prezydenta Warszawy na wniosek dawnych współwłaścicieli nieruchomości przy Lutosławskiego wystąpił szereg nieprawidłowości. Wskazał w tym kontekście, że nie została sprawdzona przesłanka posiadania gruntu.

W ocenie komisji, wydane przez prezydenta stolicy decyzje reprywatyzacyjne z 2012 i 2013 r. były rażąco niezgodne z interesem społecznym. Jak wskazał przewodniczący, sytuacja lokatorów po reprywatyzacji uległa radykalnemu pogorszeniu m.in. poprzez wywieranie na nich presji i nacisku, co miało doprowadzić do dobrowolnego opuszczenia lokali mieszkalnych.

 

- W wyniku przejęcia zarządu nieruchomością przez miasto stołeczne Warszawa będzie ono władne uregulować kwestie czynszu lub statusu lokali komunalnych. Dlatego decyzja komisji zabezpiecza również interes lokatorów - stwierdził Jaki.

Ze zgromadzonego przez komisję weryfikacyjną materiału w sprawie Lutosławskiego 9 wynika, że kamienica została zburzona na skutek działań wojennych, a po wojnie odbudowano ją ze środków publicznych. Obecna właścicielka jest w sporze z miastem, które domaga się od niej 2,6 mln zł za odbudowę budynku; właścicielka oczekuje z kolei, by to miasto zapłaciło jej 5 milionów zł za bezumowne korzystanie i 4,5 mln zł za sprzedane lokale.

"Nieodwracalne skutki prawne"

Przedstawiając rozstrzygnięcie komisji w sprawie Jagiellońskiej 27 Jaki podkreślił, że decyzja zwrotowa dotycząca tej nieruchomości z 24 maja 2007 r. została wydana z naruszeniem prawa.

- W ocenie komisji decyzja prezydenta Warszawy jako wydana z naruszeniem przepisów zasługuje na uchylenie, jednak z uwagi na wystąpienie w sprawie nieodwracalnych skutków prawnych w postaci przeniesienia własności nieruchomości na osobę trzecią, nie było to możliwe - podkreślił Jaki.

Dodał, że komisja ustaliła, że przy wydaniu decyzji 24 maja 2007 r. prezydent Warszawy nie ustalił, czy pierwotni właściciele nieruchomości byli w posiadaniu wskazanego budynku.

Sprawa reprywatyzacji nieruchomości przy Jagiellońskiej 27 nie była rozpatrywana na posiedzeniu jawnym. Informacje, które posiada komisja - o czym mówił Jaki - wskazują, że po reprywatyzacji w kamienicy podnoszone były czynsze, budynek był zaniedbywany oraz dochodziło do licznych pożarów, które mogły wynikać z celowego podpalenia. W ocenie komisji decyzja reprywatyzacyjna z 2007 r. doprowadziła w związku z tym "do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym".

- W całym okresie po wydaniu decyzji reprywatyzacyjnej lokatorzy bezskutecznie szukali pomocy u prezydenta Warszawy, również w Samorządowym Kolegium Odwoławczym, prokuraturze, czy nawet Najwyższej Izbie Kontroli. Ostatecznie, w drodze sądowej eksmisji kamienica została oczyszczona z lokatorów, obecnie jest rewitalizowana pod luksusowe apartamenty - dodał przewodniczący komisji.

- Mamy do czynienia z nieprawdopodobnie brutalnym traktowaniem lokatorów w jednej i drugiej kamienicy - powiedział Jaki po ogłoszeniu decyzji w obu sprawach.

Poinformował, że na mocy poniedziałkowych decyzji, komisja podjęła dwie kolejne decyzje. - Wszczynamy postępowanie o kary za tak zwane czyszczenie kamienic - zapowiedział.

Przypomniał, że komisja może z tego tytułu nałożyć karę w wysokości do miliona złotych. - W przypadku jednej i drugiej nieruchomości (przy Lutosławskiego i Jagiellońskiej - przyp. PAP) takie czynności zostały wszczęte - podsumował Jaki.

TAK WYGLĄDAŁO POSIEDZENIE KOMISJI W SPRAWIE LUTOSŁAWSKIEGO 9:

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2018 18:35 ~waza

  krzyż na scianie, a kłamstwa na powitanie.

 • O_taki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 14:58 ~O_taki

  Jaki Jaki?

 • post_factum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 14:36 ~post_factum

  Ach ta komisja Jakiego. Jacy oni wspaniali. Szkoda, że oni działają tylko po fakcie... A właśnie wczoraj sejm przegłosował przepisy będące kolejną "bombą pod samorządy". Znowu będą komisje i bohaterowie ludu :-) Ach ten bohaterski Jaki - po wygranych wyborach Trzaskowski powinien zatrzymać tę komisję do opiniowania wniosków zwrotowych i odsyłać do tej komisji dawnych właścicieli kamienic :-)

 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 13:11 ~sprawiedliwy

  Właśnie weszły w życie ;) Lokatorzy dostali pisma, że nieruchomości wracają do miasta i podano im nowe numery kont do wpłat oraz namiary na administracje. A zaskarżyć można wszystko, szczególnie nielegalne przejmowanie mienia.  Dobre, pokaż tę, która nie weszła w życie ;)

  robson82~robson82

  decyzje se może wydawać ale żadna z nich nie weszła w życie ot tak działa komisja bylejakiego
  stonka~stonka


  ech~ech


  z tego co wiem wszystkie... ten trybunał ludowy podlega zaskarżeniu jak wszystkie decyzje administracyjne... • komisyja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 13:06 ~komisyja

  Pan Jaki młóci powietrze. Kompletnie niczemu nie służy jego "praca", a dostaje wynagrodzenia jak niejeden dyrektor w firmie.

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 11:37 ~ech


  Dobre, pokaż tę, która nie weszła w życie ;)

  robson82~robson82

  decyzje se może wydawać ale żadna z nich nie weszła w życie ot tak działa komisja bylejakiego
  stonka~stonka
  z tego co wiem wszystkie... ten trybunał ludowy podlega zaskarżeniu jak wszystkie decyzje administracyjne...

 • Komisja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 11:31 ~Komisja

  Warszawa, a przede wszystkim jej mieszkańcy, byli wywłaszczani, pozbawiani godności i wyrzucani na bruk przez reprywatyzacyjnych bonzów, którzy bogacili się na ludzkim nieszczęściu korzystając z przyzwolenia władz miasta. Wszystko to połączone było ze skandaliczną wręcz postawą sądów. Akceptowały one oświadczenia osób, które gdyby faktycznie żyły, mogłyby z własnego doświadczenia opowiedzieć jak wyglądał świat w XIX wieku. I tak m.in. podejmowano decyzje o ustanowieniu kuratora dla 120 – latków. Bez żadnej weryfikacji, sprawdzenia, wątpliwości.

 • Bakteria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 11:25 ~Bakteria


  Ile jeszcze nielegalnie oddanych kamienic, zwrotów na rzecz nieżyjących osób i wskrzeszonych przedwojennych spółek???

  maniak~maniak

  Ile jeszcze byleJaki będzie się błaźinił za MOJE,PODATNIKA pieniądze? szkoda papieru na te "decyzje",bo skończy się jak z "końcowym raportem" komisji ds.udowodnienia wybuchu.
  nick~nick  Ty ale coś nie płakałeś, jak twoje pieniądze szły na odszkodowania dla reprywatyzacyjnych przekrętów. To co dla ciebie jest głupotą, dla wielu pokrzywdzonych przez tą adwokacko-urzędniczą mafię, jest szansą.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 10:28 ~nick

  Ile jeszcze nielegalnie oddanych kamienic, zwrotów na rzecz nieżyjących osób i wskrzeszonych przedwojennych spółek???

  maniak~maniak

  Ile jeszcze byleJaki będzie się błaźinił za MOJE,PODATNIKA pieniądze? szkoda papieru na te "decyzje",bo skończy się jak z "końcowym raportem" komisji ds.udowodnienia wybuchu.

 • John

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2018 10:21 ~John

  Najważniejszy to ten krzyż. Reszta to tylko tło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »