Informacje

10.07.2017 13:40 REPRYWATYZACJA

Komisja Jakiego postanowiła: decyzja w sprawie Twardej uchylona

SERWISY:

Komisja weryfikacyjna uchyliła decyzję ratusza o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Twardej 8. Wcześniej miasto samo wstrzymało wykonanie decyzji i nie podpisało z M. aktu notarialnego.

Postanowienie komisji ma rygor natychmiastowej wykonalności.

"Z rażącym naruszeniem"

Komisja zebrała się o godzinie 11 na niejawnym posiedzeniu. Wydane przez nią postanowienie dotyczy nieruchomości położonych przy ulicy Twardej 8 i Twardej 10. Chodzi o decyzję reprywatyzacyjną stołecznego ratusza z 2014 r. na rzecz "handlarza roszczeń" Macieja M., w związku z którą gimnazjum numer 42 musiało się przenieść z ul. Twardej na ul. Żywnego na Mokotowie.

- Decyzja o przyznaniu Maciejowi M. prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy ul. Twardej 8 wydana została z rażącym naruszeniem prawa procesowego - stwierdził przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki.

- W toku postępowania rozpoznawczego komisja ustaliła zaś, że w dniu wydania decyzji przez prezydenta miasta stołecznego Warszawy istniały istotne okoliczności, które podawały w wątpliwość, czy dopuszczalne było ustanowienie prawa użytkowania wieczystego na rzecz pana Macieja M. - dodał Jaki.

Nie było aktu notarialnego

Jak mówił, z materiału dowodowego wynika, że o sprawie nieruchomości przy ul. Twardej 8 informowani byli wiceprezydenci oraz prezydent m.st. Warszawy, a pracownicy Biura Gospodarki Nieruchomości "byli świadomi, że w sprawach reprywatyzacyjnych były nieprawidłowości".

Wcześniej ratusz informował, że urzędnicy sami nabrali wątpliwości co do swojej decyzji z 2014. Doprowadziło to do wznowienia postępowania administracyjnego oraz zawieszenia wydanej wcześniej decyzji.

Maciej M. faktycznie nigdy nie dostał udziału w gruncie przy Twardej ponieważ nigdy nie został podpisany akt notarialny w tej sprawie.

Wystąpienie Patryka Jakiego skomentowała też na Twitterze prezydent Warszawy.

 

 

Pierwsze spotkanie

W sprawie Twardej komisja zwoływana była dwukrotnie. Pierwsze posiedzenie odbyło się 26 czerwca. Zeznawał na nim Krzysztof Śledziewski, były urzędnik z BGN. Najbardziej zaskakującym elementem jego oświadczeń była sprawa rzekomej ingerencji Hanny Gronkiewicz-Waltz w podejmowane decyzje reprywatyzacyjne.

Drugi przez komisją zeznawał Jerzy M., wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomości. Przekonywał, że decyzja o zwrocie Twardej, którą podpisał w kwietniu 2014 roku, była "zgodna z prawem i ze stanem faktycznym, jaki wówczas posiadał".

Tego dnia przed komisją zeznawała też była urzędniczka ratusza Gertruda J.-F. Konsekwentnie odmawiała odpowiedzi na pytania, dlatego została ukarana grzywną w wysokości 3 tys. złotych.

Drugie spotkanie

Komisja weryfikacyjna kontynuowała prace w czwartek 29 czerwca. Jako pierwszy zeznawał wtedy Marcin Bajko - były szef dawnego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Przesłuchanie trwało blisko sześć godzin.

Według byłego urzędnika, prezydent Warszawy miała pełną wiedzę o reprywatyzacji.

Były szef BGN jako główną przyczynę likwidacji gimnazjum przy Twardej wielokrotnie wskazywał uchwałę Rady Warszawy. Ta została przegłosowana przez radnych Platformy Obywatelskiej na sesji 13 lutego 2014 lutego. Bajko przekonywał na posiedzeniu, że przyjęcie uchwały go "wtedy zaskoczyło".

Zaraz po nim przesłuchiwani byli dwaj pełnomocnicy spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości przy Twardej. W charakterze strony wezwana była prezydent warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Nie stawiła się, za co została ukarana grzywną.

W czwartek 13 lipca odbędzie się trzecie jawne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Tym razem jej członkowie zajmą się zwrotem słynnej działki przy dawnej Chmielnej 70, od której zaczęła się afera reprywatyzacyjna. Wśród wezwanych stron są: Hanna Gronkiewicz-Waltz i była urzędniczka Marzena K.

Zobacz jak wyglądało spotkanie komisji w sprawie Twardej:

kz/PAP/r/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • anna zet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 17:21 ~anna zet

  Komisja jest legalna i dalej będzie działać. Psy niech szczekają, a karawana będzie jechać dalej... Zatrzymajmy wreszcie reprywatyzację rzekomo zagrabionego mienia. Z historią się nie dyskutuje. Niech Niemcy zapłacą, bo bez tzw. dekretu Bieruta tak szybka odbudowa Warszawy nie byłaby możliwa

 • cezik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 16:07 ~cezik

  zacznijmy od tego ze nikt tak na prawde z komisji nie ma kompetencji zeby rozpatrywać takie decyzje, jaki robi teatrzyk zeby atakowac HGW co jest niemoralne na całej linii. PRzeciez to urzędnicy wydawali decyzje a nie ona personalnie

 • miras

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 15:39 ~miras

  zobaczycie ze za chwile w wyborach na stołek prezydenta warszawy wystartuje jaki albo jakis inny ustawiony człowiek z pis

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 15:15 ~karol

  całość to gra ustawiona tylko i wyłącznie na generowanie burzy przed wyborami samorządowymi, pis chce mieć czystą drogę po stołki w ratuszu na co chyba zaden mieszkaniec stolicy nie chce przystac

 • jarek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 14:18 ~jarek

  to teraz komisja pospija smietanke, ratusz 2 lata pracował na to by te ustawe uchylic i cały czas był blokowany przez posłów pis

 • pomylkapis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.07.2017 06:31 ~pomylkapis

  Dobra , odebrali. Kto siedzi z tego towarzystwa ? Komu skonfiskowano majątek?

 • aso77

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 18:31 aso77

  Oddała kamienice a teraz ogłosiła sukces oczywiście jej sukces , chyba uważa społeczeństwo za niedorozwinięte

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 18:27 ~nick

  Brawo. Czekamy na unieważnienie kolejnych bezprawnych decyzji reprywatyzacyjnych. Może np. Kazimierzowska 34? To i tak kropla w morzu, ale w końcu od czegoś trzeba zacząć.

 • POtoZŁO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 17:24 ~POtoZŁO

  Im bardziej HGW kombinuje tym lepiej bo to uderza w PO, a PO to zło.

 • morgana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.07.2017 17:00 ~morgana

  Nie rozumiem!!?? Przecież ta nieruchomość NIE została przez Panią Gronkiewicz-Waltz wydana więc skąd takie rewelacje komisji Jakiego??? Co ta komisja wstrzymała???Nie wydawanie nie wydanego??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »