Informacje

09.05.2019 18:29 w sprawie odkoszodowań

Komisja Jakiego chce wezwać Trzaskowskiego i Rabieja

SERWISY:


- 23 maja odbędą się rozprawy w sześciu sprawach, w których mieszkańcy zreprywatyzowanych nieruchomości ubiegają się o odszkodowania - poinformował wiceprzewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. Wezwany na posiedzenie ma być prezydent Warszawy.

Od maja ubiegłego roku komisja weryfikacja przyznaje odszkodowania i zadośćuczynienia lokatorom ze zreprywatyzowanych kamienic. Stołeczny ratusz twierdzi jednak, że nie może wypłacać tych świadczeń. Miasto argumentuje, że zasady przyznawania odszkodowań są niejasne, a decyzja odszkodowawcza jest uzależniona od uprawomocnienia decyzji komisji weryfikacyjnej odnoszącej się do danej nieruchomości.

Wezwanie dla prezydenta

Kaleta podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości, że komisja zarządziła już wypłatę odszkodowań i zadośćuczynień łącznie w wysokości 3,5 milionów złotych. Według niego miasto powinno te świadczenia wypłacić ze specjalnego funduszu, na którym gromadzone są środki pozyskane przez komisję weryfikacyjną, ale - jak zaznaczył - ratusz wnosi do sądów sprzeciwy od decyzji komisji. Kaleta przekonywał, że komisja pozyskała już ponad 12 milionów złotych.

Zdaniem wiceprzewodniczącego komisji miasto w sądzie "torpeduje postępowania" w sprawie odszkodowań składając np. wnioski o wyłącznie ze sprawy przedstawicieli komisji. Dodał, że dlatego szef komisji Patyk Jaki zdecydował, iż komisja weryfikacyjna przeprowadzi 23 maja publiczne rozprawy w sześciu sprawach dotyczących mieszkańców, którzy wnioskują o odszkodowania i zadośćuczynienia. - Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się o swoich krzywdach - podkreślił Kaleta.

Na rozprawę 23 maja mają być wezwani mieszkańcy z kamienic przy ul. Dahlberga 5, Jagiellońskiej 27 i Noakowskiego 16. - Podpisałem wezwania na tę rozprawę zarówno dla wskazanych mieszkańców, jak również dla miasta stołecznego Warszawy. Mam nadzieję, że Rafał Trzaskowski oraz wiceprezydent Paweł Rabiej nie będą uciekali i nie będą wysyłali prawników, tylko któryś z nich będzie miał odwagę stawić się przed mieszkańcami - powiedział Kaleta.

Nie reprywatyzował, ale...

Zaznaczył, że co prawda Trzaskowski nie brał udziału w reprywatyzacji, ale jest "kontynuatorem rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w takim sensie, że oboje są przedstawicielami PO i jako PO ponoszą odpowiedzialność za to, co się działo w Warszawie". Kaleta stwierdził, że Trzaskowski "ma okazję pokazać, że coś się zmieniło" w Warszawie, jeśli chodzi o podejście do reprywatyzacji.

Kaleta dodał, że na rozprawie będzie można ocenić, czy często bardzo skromne żądania mieszkańców zasługują na uwzględnienie. - Nie godzimy się na to, żeby miasto stołeczne Warszawa udawało, że nie było problemu reprywatyzacji w Warszawie - powiedział wiceszef komisji.

Jak zauważył, Rabiej będąc jeszcze w komisji weryfikacyjnej mówił, że trzeba wypłacać odszkodowania i głosował za decyzjami komisji w tej sprawie. Gdy został wiceprezydentem Warszawy, "kontynuuje z Rafałem Trzaskowskim politykę Hanny Gronkiewicz-Waltz udawania, że w Warszawie tysiącom mieszkańców nie działa się krzywda w związku z reprywatyzacją".

"Nie ma lepszej okazji"

Adam Zieliński (Kukiz'15) zaznaczył, że rozprawa 23 maja będzie okazją do rozmowy o wspólnym rozwiązaniu problemu odszkodowań dla lokatorów. - Jeżeli prezydent Trzaskowski, prezydent Rabiej są zainteresowani rozwiązaniem problemu, nie ma lepszej okazji do tego, niż pierwsza rozprawa dotycząca odszkodowań i zadośćuczynień dla lokatorów - powiedział Zieliński.

Dodał, że na rozprawie powinniśmy usłyszeć publicznie, jakie są problemy zdaniem miasta związane z wypłatą odszkodowań i zadośćuczynień, a także, jak wszystkie strony widzą rozwiązanie problemu.

19 marca przed sądem rozpoczęła się pierwsza sprawa odszkodowawcza, która wynikała ze sprzeciwu miasta wobec decyzji komisji weryfikacyjnej o przyznaniu odszkodowania za podwyżkę czynszu po reprywatyzacji. Powodem w sprawie jest lokatorka kamienicy przy  Marszałkowskiej 43, która złożyła wniosek o odszkodowanie, a pozwanym: miasto stołeczne Warszawa. Do sprawy - po stronie lokatorki - przystąpiła komisja weryfikacyjna.

"Liczne wady prawne"

W połowie marca ratusz tłumaczył, dlaczego nie może przyznać odszkodowań. W liście skierowanym do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu i szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz przewodniczącego Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacka Sasina Paweł Rabiej podkreślał, że z powodu braku po 1989 roku ustawy regulującej zasady zwrotu lub rekompensat dla właścicieli nieruchomości warszawskich wywłaszczonych na podstawie dekretu Bieruta, w stolicy mogło zostać pokrzywdzonych kilka tysięcy byłych lokatorów mieszkań komunalnych.

"Intencją Prezydenta m. st. Warszawy jest rekompensata tych szkód. Niestety, ustawa o Komisji Weryfikacyjnej, która miała to spowodować, ma liczne wady prawne i została źle skonstruowana. Powoduje to, że potencjalne odszkodowania i zadośćuczynienia przyznawane przez Komisję będą dochodzone w wieloletnich, żmudnych procesach przed sądami cywilnymi, których rezultat jest niepewny" - napisał Rabiej.

Czytaj więcej o sprawie kamienicy przy Dahlbergha 5:


PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ciemna Zosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2019 07:49 ~Ciemna Zosia

  To nie jest zwykła komisja, to jest komisja-trampolina do Brukseli. Żeby ciemnemu ludowi wmówić na kogo ma głosować. A i w Polsce wydoić trochę podatnika.

 • Zosia69

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 13:34 ~Zosia69

  Ciekawe, bo do tej pory 7 decyzji Komisji zostało zaskarżonych. Wszystkie decyzje podtrzymano, poza jedną. Sprawdź fakty...

  miesdzkaniec~miesdzkaniec

  Jak na razie to tak zwana komisyja przegrywa wszystkie sprawy w sądach o zwrot kamienic. Bicie piany o nic za naszą kasę.

 • Sklepikarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 11:27 ~Sklepikarz


  jajaja~jajaja

  jak tam stadko lemingów już wypluło interpretacje zdarzeń pomijając fakty?... taksówkarze handlowcy i uzednicy niższego szczebla... a oficjalnie młodzi, wykształceni:))
  PIS~PIS

  I 1,5 zł w kieszonce

  To idź sobie kupić za to browara, lemingu.

 • oli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 10:38 ~oli

  Gdyby Pis jeszcze z jedną kadencję porządził to wszyscy mieszkańcy zostaliby przesłuchani. Trzeba coś robić. Antek już 9 lat wyjaśnia zamach to Jaki nie może być gorszy.

 • Wynocha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 10:06 ~Wynocha
  gosc~gosc

  To już HGW nie trzeba wzywać? Teraz Trzaskowski?
  To dobitnie pokazuje do czego potrzebna jest ta komisja? Do uprawiania polityki i lansu Jakiego...
  Wynocha~Wynocha

  Dziwi cię, że Trzaskowski jest wzywany, nawet zupełnie niezależnie od HGW? Przecież to jej bezpośredni kontynuator.

  A to, że teraz wzywają Trzaskowskiego nie znaczy też nie będę wzywać znów HGW (która i tak ponownie stchórzy).

  Mam nadzieję, że twój wpis to tylko słabe trollowanie, bo wierzę, że aż tak naiwny nie jesteś.
  jarekwladca~jarekwladca

  to ja chyba jestem naiwny...kiedy zaczna prześwietlać zwroty za czasów jedynego prawdziwego polaka Lecha K. a może jeszcze Sasina i jego brata wezmą na tapetę...
  hrabia nowogrodzki~hrabia nowogrodzki

  swoich nie ruszamy

  Dokładnie tak samo jako PO nie robiło w tej sprawie NIC! A mogli przesłuchiwać i swoich i nie swoich, trzymając się twojej nomenklatury. Woleli zamiatać pod dywan.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 10:01 ~Xavery

  Kto się jeszcze nabiera na ten durny cyrk...?

 • PIS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 09:55 ~PIS

  jajaja~jajaja

  jak tam stadko lemingów już wypluło interpretacje zdarzeń pomijając fakty?... taksówkarze handlowcy i uzednicy niższego szczebla... a oficjalnie młodzi, wykształceni:))

  I 1,5 zł w kieszonce

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 09:26 ~pozdrawiam

  miesdzkaniec~miesdzkaniec

  Jak na razie to tak zwana komisyja przegrywa wszystkie sprawy w sądach o zwrot kamienic. Bicie piany o nic za naszą kasę.

  ale o tym w "równoległej rzeczywistości dobrej zmiany" już nikt głośno nie powie...

 • jajaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 08:20 ~jajaja

  jak tam stadko lemingów już wypluło interpretacje zdarzeń pomijając fakty?... taksówkarze handlowcy i uzednicy niższego szczebla... a oficjalnie młodzi, wykształceni:))

 • miesdzkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2019 08:11 ~miesdzkaniec

  Jak na razie to tak zwana komisyja przegrywa wszystkie sprawy w sądach o zwrot kamienic. Bicie piany o nic za naszą kasę.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »