Informacje

11.10.2013 16:35 referendum w warszawie

Komisarzem Warszawy zostanie prezydent, wice- lub posłanka?

SERWISY:

W niedzielę referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy. Co czeka stolicę, jeśli będzie ważne i skuteczne? Władzę obejmie komisarz wskazany przez premiera Donalda Tuska. Czy będzie nim... Hanna Gronkiewicz-Waltz?

Procedura jest jasna: jeśli prezydent miasta traci mandat w wyniku referendum, premier powołuje na jego miejsce komisarza. Będzie on sprawował swoją funkcję do czasu przedterminowych wyborów lub do tych właściwych, przewidzianych na jesień 2014 roku.

Prezydent komisarzem?

Wybór właściwej osoby na to stanowisko będzie dla Platformy Obywatelskiej niezwykle ważny. Komisarz będzie bowiem "pracował" na wynik partii w Warszawie, a czas jego rządów będzie też okresem nieustającej kampanii wyborczej. PO będzie więc potrzebować osoby, która odzyska zaufanie warszawiaków.

Sam premier nie wykluczył powołania na to stanowisko… odwołanej Hanny Gronkiewicz-Waltz. Ma prawo do takiej decyzji, ale to z pewnością nie przysporzy sympatyków wśród tych, którzy w referendum chcą pokazać PO "żółtą kartkę".

Jeśli nie prezydent, to kto?

Naturalną alternatywą jest ktoś z otoczenia prezydent. Tak postąpił kilka lat temu premier Kazimierz Marcinkiewicz - gdy z ratusza do pałacu prezydenckiego przeprowadził się Lech Kaczyński, w mieście zastąpił go ówczesnych sekretarz Mirosław Kochalski. W ekipie Gronkiewicz-Waltz podobną rolę odegrać na przykład mógłby któryś z wiceprezydentów.

Ale możliwe jest też zupełnie inne rozwiązanie. Pewnym tropem mogą być ostatnie zmiany w warszawskich strukturach PO. Hanna Gronkiewicz-Waltz została ich szefową - zastąpiła Hannę Kidawę-Błońską, a w kuluarach zjazdu wyborczego słychać było, że to pierwszy etap zamiany miejsc. Jednak sama zainteresowana utrzymuje, że nie porzuci obowiązków posłanki na rzecz bycia komisarzem.

Każde inne rozwiązanie będzie można traktować w kategoriach niespodzianki.

bf/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • eryk

    zgłoś naruszenie odpowiedz 11.10.2013 17:54 ~eryk

    i bardzo dobrze jesli komisarzem by zostala Pani Hanna.Na jej miejscu Guzial od razu stracilby prace:)3mam kciuki za jego wylot z cieplej posadki

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »