Informacje

30.06.2017 21:56 Zamiast Hanny Gronkiewicz-Waltz

Komisarz w Warszawie?
Patryk Jaki: są przesłanki

SERWISY:

Szef komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki mówi wprost: są przesłanki, by pozbawić Hannę Gronkiewicz-Waltz stanowiska prezydenta i wprowadzić komisarza. Na ile to realne? - Ta decyzja należy do najważniejszych organów państwowych - odpowiada wiceminister.

- Jest taka możliwość prawna. Zarząd komisaryczny wprowadza się wtedy, kiedy sytuacja w samorządach jest dramatyczna - przyznał w piątek Jaki. W kontekście komisarza w stolicy dodał: są ku temu podstawy, ale czy podjąć taką decyzję, to już nie należy do mnie.

Kiedy komisarz?

O tym, czy powołać zarząd komisaryczny ostatecznie decyduje Prezes Rady Ministrów. Może to zrobić, jeśli - jak mówi ustawa - zła sytuacja w samorządzie nie rokuje poprawy. Czyli mówiąc wprost, kiedy wójt, burmistrz lub prezydent notorycznie łamie prawie. Komisarz może być wprowadzony maksymalnie na dwa lata.

Ze słów rzecznika prasowego rządu wynika, że żadna decyzja odnośnie władzy w stolicy jeszcze nie zapadła. - Są określone przepisy, które to [powołanie komisarza – red.] regulują. Procedura jest dość skomplikowana i rozwleczona w czasie  - powiedział w piątek Rafał Bochenek.

- Jeżeli państwo pytacie o komisarza w Warszawie w kontekście komisji weryfikacyjnej, to myślę że Hanna Gronkiewicz-Waltz (…) w duchu odpowiedzialności powinna mieć poczucie, że coś z tą sprawą trzeba zrobić. Nie powinna absolutnie się od tej odpowiedzialności uchylać, migać - tłumaczył dziennikarzom rzecznik rządu.

Kłopotliwe zeznania

Politycy Platformy Obywatelskiej przekonują, że żadnych przesłanek do komisarza nie ma. - Chodzi wyłącznie o walkę o Warszawę i zdemolowanie stolicy jako miasta sukcesu, w którym PiS nie może wygrać wyborów - powiedział w piątek szef partii Grzegorz Schetyna.

Cała dyskusja wokół zarządu komisarycznego wynika z ostatnich zeznań przed komisją weryfikacyjną. Byli urzędnicy stołecznego ratusza w przesłuchaniach przekonywali, że Hanna Gronkiewicz-Waltz miała pełną wiedzę o reprywatyzacji w stolicy.

Sama zainteresowana na przesłuchanie się nie stawiła, choć była wezwana na czwartek jako strona. Za nieobecność komisja nałożyła na nią karę sześciu tysięcy złotych. Wcześniej Gronkiewicz-Waltz skierowała do NSA wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego w sprawie komisji, której konstytucyjność kwestionuje.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2017 09:20 ~mistrz

  Rządzącym Polską od 1989 roku dzięki układom kanciastego stołu wydawało się że wystarczy sprzedawać Polskę i Polaków aby mieć ochronę.

 • Scotttt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.07.2017 09:02 ~Scotttt

  Po co tyle tego certolenia się z konstytucją. Trzeba powołać komisję do zbadania czegokolwiek, np. przepływu wody w Wiśle, a przy okazji dać jej prerogatywy do zmiany konstytucji i zmienić, bo artykuł 235 zawsze da się jakoś ominąć przy pomocy 111.

 • Zasady

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 18:38 ~Zasady

  Nigdy do niczego się nie przyznawaj, złapią cię pijanego w samochodzie, to mów, że nie piłeś, znajdą ci dolary w kieszeni, to mów, że to pożyczone spodnie, a jak cię złapią na kradzieży za rękę, to mów, że to nie twoja ręka.

 • PIS to NIESPRAWIEDLIWOŚĆ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 18:20 ~PIS to…

  Komisarz. Pamiętam komisarzy w moim byłym zakladzie pracy w okresie stanu wojennego. Wypisz wymaluj odwzorowanie komisarza ds prywatyzacji. Gronkiewiczowa ma racje ze nie poddała sie presji komisarza. Facio niema zadnego umocowania prawnego a to co robi jest niezgodne z konstytucją. Wydaje wyroki gdzie nawet jeszcze nic nie wiadomo. TA komisja to zakalec. Wszystkie sprawy prywatyzacji powinna prowadzić prokuratura a nie zbiór ludzi którzy nie maja pojecia o prawie.

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 15:20 ~Obserwator

  Jedno mnie ciekawi.
  Jak Pan Jaki może decydować o sprawach z zakresu prawa, skoro ma takie samo pojęcie o przepisach prawnych, jak ja o przepisach lotniczych.

 • VIVI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 13:24 ~VIVI

  To może od razu komisarz w SIEDLACH??

 • Ledko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 13:20 ~Ledko

  kajtek1810~kajtek1810

  nie dali rady przejąc warszawy w wyborach to spróbują wprowadzić zarząd komisaryczny.
  tylko z tego co wiem to komisje można podważyć - jej przewodniczącym oraz członkiem może być osoba, która ma odpowiednie wykształcenie w kierunku zarządzania nieruchomościami lub wieloletnie (powtarzam wieloletnie a to oznacza znacznie więcej niż 1,5 roku jak twierdzi Jaki) udokumentowane doświadczenie w zarządzaniu nieruchomościami. wiec można śmiało podważyć istnienie a dokładnie skład komisji. zresztą zarząd komisaryczny może być wprowadzony sądownie a przez jakąś tam zbieraninę kolesi.

  Podaj przepisy, dotyczące tej komisji, kwalifikacji przewodniczącego i kiedy Sejm je uchwalił. Bo tak, to można sobie różne rzeczy wypisywać.

 • jkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 13:20 ~jkk

  Naturalnym wrogiem dla PiS jest Tusk - po prostu jest mocnym ewentualnym przeciwnikiem dla tej partii. Hanna Gronkiewicz Waltz to drugi z naturalnych wrogów - prezydent miasta, które nie chce oddać władzy w ręce PiS, osoba która nie chce zgodzić się na postawienie pomników ofiarom katastrofy smoleńskiej na warunkach prezesa Kaczyńskiego. Osoby z kręgów obecnej władzy, będące uzależnione od swego bossa - gdyż bez niego utracą wszystko, zrobią wszystko aby pogrążyć HGW. Każdy pretekst jest dobry, ważne jest aby życzeniu prezesa Kaczyńskiego stało się zadość.

 • Rycho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 13:13 ~Rycho

  Adamowicz~Adamowicz

  Prezydenci 12 największych polskich miast zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. O podpisaniu dokumentu poinformowano podczas konferencji prasowej w Gdańsku. „Polska w 2030r. stanie się krajem imigranckim” – mówił prezydent Adamowicz.

  No to czekamy, kiedy będą dokwaterowywać ludziom do mieszkań rodziny imigranckie. Było już tak kiedyś w PRL, ale wtedy było za mało mieszkań.

 • Kokol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2017 13:06 ~Kokol
  warszawiak~warszawiak

  Nie chcemy PiSu w Warszawie!
  zzx~zzx

  nie tylko w Warszawie ale i w całym kraju.
  Statystyka~Statystyka

  To jest już was dwóch. Sondaże i ostatnie wybory wskazują, że jednak ci którzy interesują się polityką w większości wolą PiS.
  Xavery~Xavery

  Typowo pisowska manipulacja. Skoro za wyborem PiS głosowało ok 18% wyborców to znaczy, że jest to większość. Otóż nie - ok 80% wyborców nie chce PiS.

  Typowo POwska manipulacja. Ci, co nie poszli na wybory, nie byli żadnymi wyborcami w tych wyborach, przekazali swoje głosy w ręce tych, co poszli. Mieli tylko prawo wyborcze, z którego nie skorzystali. Więc nie byli przeciwni PIS, było im wszystko jedno.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »