Informacje

14.11.2013 05:31 Nowy-stary pomysł

Kominiarki znikną z manifestacji? Wraca pomysł zmiany prawa

SERWISY:

Wraca pomysł zakazu noszenia kominiarek na marszach czy demonstracjach. Po zamieszkach w Święto Niepodległości dwa lata temu, taki pomysł forsował prezydent. Zabrakło jednak poparcia. Po tegorocznych burdach, to poparcie nagle się znalazło. Politycy zapewniają, że przeprowadzą taką zmianę w przepisach i nie naruszą przy tym konstytucji.

Kominiarki to towar popularny. Cena - od 30 zł wzwyż. - Najczęściej kupują je ludzie, którzy zajmują się "outdoorem," chodzą po górach, jeżdżą na motorze, na quadach - tłumaczy Jan Strzemieczny z Militaria.pl

Ale kominiarki lubią zakładać też inni, którzy chcą chronić  twarz nie przed wiatrem, lecz policyjną kamerą. Udowodnili to już wiele razy, ostatnio - w poniedziałek.

- Jakoś tak dziwnie się składa, na tych wszystkich demonstracjach i zgromadzeniach tam gdzie kominiarki, tam mamy do czynienia z łamaniem prawa - mówi Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji.

Nowy-stary pomysł

Powracają zadymiarze w kominiarkach, powraca więc też pomysł zmiany prawa dotyczącego zasłaniania twarzy. Zajmie się tym - na nowo - prezydent Bronisław Komorowski, choć jego kancelaria zaznacza, że chodzi nie o zakaz, lecz o ograniczenie.

- W pełni uzasadnionych sytuacjach, organizator będzie mógł złożyć wniosek do organu samorządowego, aby tę twarz można było zasłaniać, występować w maskach - wyjaśnia Joanna Trzaska-Wieczorek, szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta.

To już było

W tej chwili zakazane jest zasłanianie twarzy podczas imprez masowych, ale nie na manifestacjach politycznych lub światopoglądowych. Próby wprowadzenia zakazu już były - dziewięć lat temu zablokował je Trybunał Konstytucyjny, a w ubiegłym roku poprzednią prezydencką propozycję odrzucił Senat.

Zakładała ona zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach osobom zamaskowanym. Wyjątkiem od tej propozycji miałyby być sytuacje, gdy organizator w zawiadomieniu do urzędu gminy zawarłby informację o planowanym udziale zamaskowanych osób. Za przebieg zgromadzenia odpowiadać miał jego przewodniczący, który musiał być łatwo rozpoznawalny wśród pozostałych uczestników demonstracji.

Nowelizacja miała zmieniać też przepisy karne i wprowadzać kary grzywny: do 7 tys. zł dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz do 10 tys. zł dla uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego tego zgromadzenia.

Poparcie się znajdzie?


Tym razem jest jednak szansa na polityczne poparcie dla zmian - między innymi dlatego, że zdanie zmieniło SLD. - Wtedy tylko rozmawialiśmy o zakazie zakrywania twarzy, a teraz mówimy o dopisaniu pewnych wyjątków - przekonuje rzecznik SLD Dariusz Joński.

Platforma również popiera pomysł. Istnieje jednak obawa, że znowu pojawią się problemy ewentualnej sprzeczności z konstytucją. - Przy zaangażowaniu prezydenta, większości parlamentarnej, sądzę, że uda się ten mechanizm prawny wprowadzić - uważa Paweł Olszewski z PO.

Tym bardziej, że zakazy istnieją już w Europie - między innymi w Niemczech, Austrii czy we Włoszech. Przeciwnicy zaostrzenia prawa zaznaczają jednak - nie każdy, kto zasłania twarz, jest potencjalnym przestępcą. Na przykład osoby, które nie chcą zostać rozpoznane przez przełożonych na kontrowersyjnej manifestacji lub osoby dotknięte społecznie piętnowanymi chorobami.

- Boją się pokazywać, że cierpią na tę chorobę, ale jednocześnie chcą wskazywać, że jakiś jest problem, chociażby w zakresie opieki zdrowotnej - tłumaczy Krzysztof Izdebski z Watchdog Polska.

CZYTAJ NA TVN24.pl

PAP/nsz//gak/lata

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 16:03 ~tryk

  Polak~Polak

  To i policyjni prowokatorzy nie będą mogli już kryć swoich twarzy.

  tez tak mam :)

 • Cityzen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 12:12 ~Cityzen

  asd~asd

  Najlepsze, ze to lewactwo chodzi w maskach/kominiarkach.


  Tak, szczególnie w tych w barwach legii.

 • maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 08:21 ~maniek

  Ale na maski przeciwpyłowe i lekarskie nie ma zakazu .

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 22:02 ~Polak

  To i policyjni prowokatorzy nie będą mogli już kryć swoich twarzy.

 • miśjonasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 18:05 ~miśjonasz

  prawda jest taka że na imprezach nie ma potrzeby zasłaniania twarzy ,nie chcesz że by cie zobaczył ktoś z rodziny,znajomy,pracodawca czy ktokolwiek inny nie idziesz ,to nie czasy pochodów majowych że zakład pracy wysyła i masz iść ,idziesz z kochanką boisz się że żona zobaczy? idź lepiej do kina ,ciemno i przyjemno
  doskonale wiadomo czemu zasłaniane są twarze i w jakim celu,też by skończyły się bzdury że to policja ,księża czy inne krasnale ,nie ma zasłaniania pyska w tłumie i tyle w temacie

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 15:48 ~mmm

  Policji nie chce się łapać zamaskowanych, więc szuka tematów zastępczych,

 • ppoe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 12:15 ~ppoe

  Chodza sluchy, ze tylko policja byla w kominiarkach.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 11:11 ~asd

  Najlepsze, ze to lewactwo chodzi w maskach/kominiarkach.

 • lewo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 11:08 ~lewo

  bla bla bla

  sa jeszcze czapki, kaptury, okulary, maski, chusty, szaliki, wystarczy nawet osattecznie dobrze pomalowac twarz na bialo-czerwono

 • Mordziaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2013 10:55 Mordziaty

  Przepis powinnien dotyczyc nie tylko kominiarek ale ogólnie zasłaniania wizerunku i powinnien być egzekwowany podczas meczy piłki nożnej i manifestacji. Oczywiście służby odpowiedzialne za reakcję na łamanie łamanie owego przepisu powinny odróżniać zamaskowanego bandziora od babci owiniętej szalikiem. Nikt nie mówi, że będzie łatwo ale z pewnościa ułatwi to rozpoznanie zadymiarzy i karanie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »