Informacje

15.11.2013 11:07 policjant o 11 listopada

Komendant Główny Policji: zasadnicze zadanie zostało w pełni osiągnięte

- Najbardziej ubolewamy nad incydentem, który zdarzył się w obrębie ambasady rosyjskiej - przyznał w rozmowie z TVN24 Komendant Główny Policji Marek Działoszyński. - Rzeczywiście nie powinno do takiego incydentu dojść. Badamy teraz, czy nasze działania były w tym obszarze najbardziej efektywne z możliwych - dodał. Całość manifestacji była jednak w jego ocenie zabezpieczona prawidłowo. Działoszyński zapowiedział również w RMF FM, że ewentualne decyzje personalne podejmie po otrzymaniu raportu zespołu kontrolnego.

11 listopada w czasie zorganizowanego przez narodowców "Marszu Niepodległości" doszło do chuligańskich incydentów w kilku miejscach Warszawy. Spłonęła budka strażnicza przy rosyjskiej ambasadzie, a na jej teren wrzucono race i kamienie.

Do burd doszło także przed squatami przy ul. ks. Skorupki i ul. Wilczej oraz na pl. Zbawiciela, gdzie podpalono instalację "Tęcza". Do tej pory zatrzymano 74 osoby.

Trwają dyskusję na temat tego, czy reakcja służb była wystarczająco szybka, a obrana taktyka słuszna.

"Dobry efekt"

W rozmowie z TVN24 Komendant Główny Policji Marek Działoszyński ocenił, że policja mimo incydentów osiągnęła "dobry efekt" - W mojej ocenie, jeszcze przed raportem kontrolnym, ta manifestacja była zabezpieczona prawidłowo - przyznał.

Podobną opinię przedstawił w porannej rozmowie z Konradem Piaseckim w RMF FM. Podkreślił, że  "zasadnicze zadanie związane z zabezpieczeniem całej manifestacji, z tym, że nie doszło do eskalacji zagrożenia, jakiegoś rozlania się zamieszek na miasto, zostało w pełni osiągnięte"

Dodał jednocześnie, że chuligańskie incydenty, do których doszło, są powodem, by przeanalizować "całość zabezpieczenia". Działoszyński przypomniał, że uruchomiony został zespół kontrolny, który jest powoływany standardowo, jeśli dochodzi do naruszenia prawa w czasie tego typu manifestacji.

Jak wyjaśnił Komendant Główny, zespół ocenić ma, "czy pracowaliśmy w pełni efektywnie, czy można było coś zrobić lepiej, czy na przyszłość nie wyciągnąć jakichś wniosków zarówno pod adresem policji, jak i innych naszych służb, które działały przy okazji zabezpieczenia".

"To nie policja atakowała ambasadę"

Poproszony o ocenę, czy policja wystarczająco chroniła teren ambasady Rosji, w pobliżu której doszło do chuligańskich incydentów, Działoszyński podkreślił, że to "nie policja atakowała ambasadę".

- To bandyci, którzy nie szanują prawa. Bandyci, którzy mienią się być honorowi, którzy są podobno patriotami, a którzy narażają na szwank dobre imię Polski - mówił w piątek w RMF FM.

W rozmowie z TVN24 przyznał z kolei, że policja "najbardziej ubolewa" właśnie nad incydentem, który zdarzył się przed ambasadą rosyjską. - Rzeczywiście nie powinno do takiego incydentu dojść. Badamy teraz, czy nasze działania były w tym obszarze najbardziej efektywne z możliwych - wyjaśnił Działoszyński.

Stwierdził jednak, że jedyną możliwością uchronienia ambasady przed atakami byłaby zmiana trasy marszu, na co nie zgodzili się organizatorzy marszu.

Zapytany o to, czy po wydarzeniach 11 listopada wyciągnięte zostaną konsekwencje personalne, odparł:  - Podjęcie tej decyzji proszę mi zostawić po raporcie, który otrzymam z biura kontroli - powiedział.

Czytaj także na tvn24.pl

kg\mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jajo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 20:55 ~jajo

  uwielbiam zadowolenie dygnitarzy ich zaniki pamięci kompetencje jest super

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 17:00 ~pasazer

  Najważniejsze, że liczba mandatów za przejście na czerwonym świetle i piwko pod chmurką się zgadza. Bo co dbać o takie pierdoły jak bezpieczeństwo obywateli i mienia.

 • Incydent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 16:52 ~Incydent

  Organizatorzy marszu nie byli od zgadzania się, albo nie. Policja po to jest zbrojnym ramieniem społeczeństwa, żeby narzucać swoje warunki. To nie jest miejsce dla wrażliwych panienek.

 • ZBYCH

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 16:21 ~ZBYCH

  Komendant Główny Policji Marek Działoszyński to powinnien PODDAC SIE DO SYMISJI A NIE BYC JESZCZE ZADOWOLONY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • czas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 15:23 ~czas

  Ja tez tak sądzę.Tęcza spalona?.Spalona.Budka spalona?.Spalona.Czyli osiągnęliśmy to,co zamierzaliśmy.Tak rzecze komendant.Czas na medale i nagrody.

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 15:07 ~bolek

  zasadniczo ... grunt to miec przygotowany dobry tekst na każdą okazję :)

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2013 12:12 ~ola

  panie komendancie zasadniczo jak zwykle zamiecione pod dywan. W tym PO jest najlepsza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »