Informacje

06.12.2010 06:10 Wola na nowo

Kolonia Wawelberga czeka na remont

SERWISY:

- Chcemy odnowić przedwojenną kolonię Wawelberga – zapowiadają władze Woli. W przyszłym roku za ponad milion złotych odnowią chodniki, postawią ławki i zadbają o zieleń na terenach przy ul. Górczewskiej i Wawelberga. Ale nic nie wskazuje na to, że szybko świetność odzyskają zabytkowe budynki wybudowane przez Hipolita Wawelberga. Wspólnotom mieszkaniowym brakuje pieniędzy na gruntowny remont.

To co kiedyś było wyjątkową konstrukcją, teraz traci na swojej wartości. Kolonia Wawelberga, powstała w 1900 r. i jak na tamte czasy była luksusowa.


Podwórko od strony ul. Górczewskiej już nie robi najlepszego wrażenia. W złym stanie są chodniki, drogi, w opłakanym stanie jest altanka śmietnikowa. Władze Woli zapewniają, że problemem się zajmą. – Stara altanka śmietnikowa zostanie rozebrana, a jej miejsce zajmie nowa, odnowimy też chodniki i drogi, tam gdzie będzie trzeba posadzimy nowe drzewa – wylicza Marek Lipiński, wiceburmistrz Woli.

Milion złotych na podwórka

Na ten cel władze dzielnicy mają mieć w przyszłym roku ponad 1,1 mln zł (budżet musi zatwierdzić rada miasta). Ale modernizacja podwórka nie oznacza, że cała kolonia odzyska blask - na gruntowny remont czekają zabytkowe budynki. – Drugi rok wspólnota mieszkaniowa występuje z wnioskiem o dofinansowanie od konserwatora na remont budynku przy ul. Górczewskiej 15a – mówi Halina Kret z firmy Hemadom, zarządcy budynku. – Nie dostali środków – dodaje.

Kolejne miliony na budynki

Na razie mieszkańcy mogą liczyć jedynie na wymianę okien na klatkach schodowych (ma być zrealizowana do końca roku). Ale potrzeb jest o wiele więcej. Na doprowadzenie do porządku elewacji potrzeba ok. 1,5 mln zł, a na całkowity remont klatek ponad 500 tys. zł. W lepszej sytuacji jest wspólnota mieszkaniowa przy ul. Górczewskiej 15. Wymieniono dach, okna, kanalizację i instalacje gazową. Przed nimi jednak remont klatek schodowych i elewacji, a na to również pieniędzy nie mają.

Takich pieniędzy nie ma również wspólnota mieszkaniowa budynku przy ul. Wawelberga 3. Tam na gruntowny remont czeka elewacja.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mordziaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.12.2010 11:23 ~Mordziaty

  A pamiętacie ja paliła się ta zniszczona kamienica w środku :)

 • Mordziaty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 14:11 Mordziaty

  Najlepsze pączki na świecie są właśnie tam. :)

 • n

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 09:45 ~n

  Z tym sie akurat zgodze, spedzilam tam swoje dziecinstwo, i to byly bardzo fajne lata. Dzieciaki sie znaly, razem bawily, moze tto i tez i dlatego ze nie bylo wtedy komputerow gier itd jak jest teraz, ale. Teraz jak patrze na dzieci to nie jest to samo, to nie byly zabawy w dwie czy trzy osoby tylko duzo wiecej osob. Podworko nie bylo i nie jest atrakcyjne i pelne zabaw dla dzieci ale trzeba bylo sobie jakos radzic. Pozatym byla swietlica.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 16:27 ~piotr

  Wychowałem się w tym osiedlu, mieszkałem do 1968r na 4-tym piętrze w ostatnim budynku od Górczewskiej.I w pełni potwierdzam wszystkie zabawy dzieci odbywały się na podwórku, rodzice znali się i każdy z nich miał "oko " nie tylko na swoja pociechę , ale i na dziecko sąsiada, ze o dozorcy P. Nowalskim nie wspomnę którego baliśmy się , ale on był naszym opiekunem gdy rodzice byli w pracy.Klatki schodowe były zawsze czyste, podwórko i chodniki zamiecione i zimą odśnieżone, a teren jest ogromny i pietra wysokie ( 3 budynki w każdym 3 klatki schodowe)ten co tam mieszka lub mieszkał ten wie. Ta atmosfera która była tam w kontaktach międzyludzkich jest niezapomniana i chyba już nie ma takich miejsc i ludzi.Pozdrawiam wszystkich z osiedla.

 • ania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 14:09 ~ania

  hmm znalazlam sasiada :P>??? hmm tez mieszkalam na 4 pietrze :) przez 10 lat :)

 • KS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 12:20 ~KS

  Też mieszkałem w bloku Górczewska 15 na 4 piętrze. Jak oglądałem zdjęcia wróciły wspomnienia z dzieciństwa. Szkoda że nie są remontowane:(. Czy jest tam jeszcze w bramie?
  pozdrawiam mieszkańców.

 • bebe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 11:09 ~bebe

  Tu jest pracownia cukiernicza z najlepszymi pączkami w Warszawie :)

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 10:41 ~Normalny

  Pani "Meg". Zapytała Pani: "skąd pomysł, że tam mieszkają lumpy niepłacący czynszu?" Odpowiadam: ze znajomości życia. Naprawdę nie ma sensu bronić marginesu społecznego, dlatego tylko że jest biedny (a jest biedny, bo lepiej "przebujać się" przeż życie, niż wziąć się za uczciwą robotę). Skoro Pani nie wierzy, to zapraszam np. na Ursynów do zbudowanych 5 lat temu "komunałek" przy ul. Pileckiego. W parę miesięcy te domy zostały doprowadzone do stanu skrajnego chlewa, zdaniem takich jak Pani, nie przez mieszkańców i ich "gości", tylko przez "złośliwe krasnoludki" zazdroszczące porządnym biedakom normalności. Tylko idąc na tą "wizję" proszę sobie zapewnić obstawę. "Janosiki" bez skrupułów obrabiające tych "co mają" są wciąż wśród nas.
  Pozdrawiam

 • do meg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 10:07 ~do meg

  Jako mieszkajacy w tym kompleksie budynków muszę Cię zmartwić. Najwiekszym ograniczeniem tego, aby to miejsce wypiękniało i się ucywilizowało jest częśc mieszkańców, których kultura bycia nigdy nie pozwoli na to aby bylo tu czysto i elegancko. Wezmy chocby taki aspekt jak sprzątanie po swoim psie. Na srodku podworka od mw. roku stoi specjalny pojemnik na psie kupy. Jestem chyba jedyną osobą, która używa pojemnika zgodnie z przeznaczeniem. Reszte pojemnika wypełniają puszkii butelki.
  Zastanawiam sie rownież jak władze chcą utrzymać ładne trawniki, bez rozwiazania problemu braku jakichkolwiek miejsc parkingowych w tej okolicy.

 • Optymista_Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 09:36 Optymista_…

  Zabytki należy bezwzględnie ratować. Władze Woli zyskać powinny kolejnych naśladowców, ponieważ na obszarze całego miasta usytuowanych jest jeszcze bardzo dużo pięknych, lecz popadających w ruinę, historycznych obiektów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »