Informacje

30.03.2017 19:01 Bartosz Kownacki

Kolizja limuzyny. Wiceminister obrony przeprasza

SERWISY:


- Bardzo przepraszam za to zdarzenie - powiedział czwartek wiceszef MON Bartosz Kownacki. Limuzyna, którą jechał, w środę zderzyła się w Warszawie z innym samochodem. Cywilny kierowca wiceministra został ukarany mandatem.

- Bardzo przepraszam za to zdarzenie, które w dniu wczorajszym miało miejsce. Każdy z nas chciałby uniknąć, każdemu z nas zdarzają się kolizje i najlepiej, żeby było ich jak najmniej. One nie powinny mieć miejsca i w związku z tym osoba winna, czyli pracownik, który spowodował tę kolizję, został ukarany mandatem. I sprawę uznajemy za zamkniętą - powiedział wiceminister Bartosz Kownacki na konferencji prasowej w czwartek.

W środę w Warszawie limuzyna Kownackiego zderzyła się z samochodem osobowym na warszawskim Powiślu. W kolizji nikt nie ucierpiał.

Zrezygnował z ochrony. Uznał za niepotrzebną

Kownacki przyznał, że nie korzysta z ochrony Żandarmerii Wojskowej, w przeciwieństwie do poprzednich wiceszefów MON odpowiedzialnych za zakupy uzbrojenia.

- Ja z takiej ochrony zrezygnowałem, uznając ją za niepotrzebną. Być może to mój błąd. Być może powinienem z takiej ochrony korzystać. Uznałem, że to niestosowne. Mimo że to jest samochód Żandarmerii Wojskowej, może transportować mnie pracownik cywilny - wyjaśniał.

Kownacki tłumaczył, że przejazd, podczas którego doszło do kolizji był służbowy - ze spotkania z szefem BBN Pawłem Solochem na "ważne i dość nagłe spotkanie w MON". Limuzyna wioząca Kownackiego wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle z włączonym sygnałem dźwiękowym i świetlnym, czyli jako pojazd uprzywilejowany.

W związku z tym pojawiają się jednak wątpliwości. Kodeks drogowy dopuszcza łamanie przepisów, w tym przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle, przez pojazdy uprzywilejowane - przy zachowaniu przez kierowcę szczególnej ostrożności - w trzech przypadkach: ratowania życia, zdrowia lub bezpieczeństwa, jeśli pojazd taki jedzie w kolumnie (w tym przypadku jechało tylko jedno auto) oraz gdy trzeba zapewnić bezpieczeństwo osobom objętym ochroną (z której Kownacki zrezygnował). Nie wystąpił więc żaden z przewidzianych w kodeksie przypadków.

Kolizja wiceministra

Do stłuczki doszło na skrzyżowaniu ul. Ludnej i Wioślarskiej. Należąca do ŻW limuzyna BMW, która podróżował Kownacki, miała rozbitą maskę i prawy bok z przodu. W drugim z uczestniczących w kolizji samochodów - terenowym volvo - widać było, że zadziałały poduszki powietrzne.

Kierowca Kownackiego został ukarany za wykroczenie polegające na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przy niezachowaniu należytej ostrożności. Przyjął mandat.

>> CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL <<

mw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 12:53 ~Adam

  Miał (posiadać można jakąś rzecz) uprawnienia. To był kierowca zawodowy. Nie tylko wojskowi mogą mieć takie uprawnienia. Mają je np. kierowcy karetek.

  Dadir~Dadir

  Czy cywilny kierowca posiadał uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych?

 • służby Macierewicza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 10:59 ~służby…

  szacun~szacun

  Chociaż jeden z tej ekipy przeprosił za swoje zachowanie i jego kierowca nie mataczył i jak facet przyjął mandat.

  No ale kierowca był cywilem. Może dlatego nie mataczył :)

 • szacun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 10:19 ~szacun

  Chociaż jeden z tej ekipy przeprosił za swoje zachowanie i jego kierowca nie mataczył i jak facet przyjął mandat.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2017 08:53 ~Jan

  A dlaczego nie poniosła kary osoba która nakłaniała do szybkiej i niebezpiecznej jazdy. Jest bardziej winna niż kierowca. Panie Kownacki powinien pan odpowiadać za współudział.

 • ROCK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2017 22:10 ~ROCK

  Karetka jak wjeżdża na czerwonym na skrzyżowanie to jedzie powoli i ostrożnie upewniając się czy może przejechać. Żandarmeria Wojskowa jedzie nie patrząc co się dzieje. Po prostu słoma z butów wystaje pretorianom Antka.

 • Dadir

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2017 21:46 ~Dadir

  Czy cywilny kierowca posiadał uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych?

 • vice przeprasza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2017 21:33 ~vice przeprasza

  Ciekawe kto jechał tym Volvo :)

 • epopeja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2017 21:32 ~epopeja

  A Szydło brnie dalej, w tą swoją żenadę.
  - nie pamiętam,
  = obrażenia powyżej 7 dni,
  - jechaliśmy spokojnie,
  = niestety skasowały się,
  - ...

 • Moni

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.03.2017 21:16 ~Moni

  Mnie interesuje, co spowodowało, że trzeba było korzystać z sygnałów? Nie ma wojny, jechał do pracy ze spotkania, samolot czy pociąg nie odjeżdżał za chwilę. Dobrze, że jest nagranie bo nie zrobili z kierowcy Volvo winnego tak jak w przypadku wypadku PBS. Druga sprawa to kierowca. Odnoszę wrażenie, że kadra w MON ale również w BOR i ŻW są zastraszani tekstami typu: nie zrobi Pan tego? nie musi - na Pana miejsce jest wielu chętnych. Poza tym widać, że to młody kierowca i niedoświadczony. A Pan minister też chciał sobie polatać na sygnale jak wszyscy. Chcą wracać do katastrofy smoleńskiej? Właśnie tak się zachowują jakby chcieli doprowadzić do kolejnej. Wypowiedzi Pana Jackowskiego, że dziękować iż nikomu się nic nie stało są karygodne.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

Porzucone audi blokuje chodnik na Jagiellońskiej

"Od około tygodnia auto stoi na środku chodnika na Jagiellońskiej, w okolicy numeru 74" - napisała na Kontakt 24 jedna z Reporterek. Dziwi się, dlaczego... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »