Informacje

06.08.2015 17:34 co dalej z urządzeniami?

Kolejny radar zniknie, teraz z Dźwigowej.
Czy wrócą? "Czekamy na decyzje parlamentu"

SERWISY:

Ze skrzyżowań al. Solidarności z al. Jana Pawła II oraz Wołoskiej z Domaniewską zniknęły fotoradary. Co z pozostałymi? Czy te dwa wrócą? Wszystko zależy od decyzji parlamentu.

Dwa komplety fotoradarów zniknęły z ulic na początku tygodnia. Były to urządzenia, które wyłapywały kierowców wjeżdżających na skrzyżowania na czerwonym świetle. Jak tłumaczyła wówczas straż miejska, urządzenia zostały zdemontowane, bo skończyła się umowa na ich użytkowanie. Na tym nie koniec. We wrześniu znikną urządzenia stojące przy Dźwigowej - tam też kończy się umowa, a straż miejska na razie nie zamierza podpisywać nowych.

Wszystko przez zmiany w przepisach. 24 lipca Sejm przyjął projekt ustawy, która - od 1 stycznia 2016 roku - odbierze strażnikom miejskim uprawnienia do wykorzystywania urządzeń rejestrujących. Potem projekt trafił do Senatu i - najprawdopodobniej z poprawkami- z powrotem do Sejmu. Senatorowie chcą m.in. pozostawić pod jurysdykcją straży miejskich i gminnych urządzenia stacjonarne.

Dopóki przepisy nie wejdą w życie, stołeczna straż miejska nie chce podpisywać nowych umów. - Czekamy na ostateczne ustalenia - rozkłada ręce rzeczniczka SM Monika Niżniak.

Nawet jeśli poprawki Senatu nie przejdą i straż straci uprawnienia, nie oznacza to że radary nie wrócą. Uprawnienia przejdą wtedy do Inspekcji transportu Drogowego, a ta za pewne rozważy postawienie urządzeń w tych samych miejscach.

"Są tam potrzebne"

Tym bardziej, że w ocenie służb urządzenia się sprawdziły. - Zauważamy poprawę zachowań kierowców - przekonuje Niżniak. - W pierwszym miesiącu funkcjonowania urządzeń przy Feminie, czyli w listopadzie 2014 roku zarejestrowano 570 wykroczeń polegających na wjeździe na czerwonym świetle. W ostatnim, czyli w lipcu tego roku,  170 - informuje.

Poprawę zauważają także sami kierowcy. - Skrzyżowanie nie korkuje się już tak bardzo, jak kiedyś, bo kierowcy się pilnują. Wydaje mi się też, że mniej jest kolizji z tramwajami, które kiedyś zdarzały się dość często - ocenia dziennikarz portalu tvnwarszawa.pl Karol Kobos, który mieszka w pobliżu.

Niżniak przypomina, że urządzenia były montowane w miejscach rekomendowanych przez policję. Między innymi dlatego stanęły przy skrzyżowaniu Wołoskiej i Domaniewskiej, które należy do najniebezpieczniejszych w Warszawie.

- Od stycznia do lipca 2014 doszło do 1 wypadku, 17 kolizji. Jedna osoba została ranna. Nikt nie zginął. W analogicznym okresie 2015 roku doszło do 1 wypadku, 9 kolizji. Jedna osoba została rana i również nikt nie zginął - informuje Robert Opas ze stołecznej policji i dodaje, że postawienie fotoradarów przyczyniło się do poprawy przejezdności. - Urządzenia bardzo dyscyplinują kierowców - dodaje.

Przy Feminie aż takiej poprawy nie było: -  Od stycznia do listopada 2014 roku doszło do 1 wypadku, 27 kolizji. Jedna osoba została ranna, nikt nie zginął. Natomiast od listopada 2014 do lipca 2015  doszło do 1 wypadku o 25 kolizji, a 1 osoba została ranna. Także nikt nie zginął - wymienia.

Zniknęły fotoradary przy Feminie:

su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • WódzPlemienny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2015 15:14 ~WódzPlemienny


  tralaa~tralaa

  W mojej opinii straż miejska nie powinna mieć fotoradarów w tych miejscach mogą stanąć radary ITD
  paweł~paweł

  zamienił stryjek siekierkę na kijek,już wolę żeby miała to sm,bo zawsze jest dzień strażnika i Wigilia,a co się z tym wiąże wiadomo

  Ta jasne i nabijanie kasy jak w Białym Borze czy innych wsiach gdzie budżet opiera się tylko na fotoradarach...
  Co nie nic wspólnego z bezpieczeństwem w rd.

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 23:03 ~Nick

  Przemianować straż miejska na policję i gra muzyka.

 • andrzejW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 18:09 ~andrzejW

  straż miejska i gminna nie jest od kontroli kierowców według założeń dzięki którym powstała Jest od pilnowania porządku (śmiecie psie kupki uliczny handelek pijaczki itp)

 • InsigniaClubPolska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 17:37 ~InsigniaClubPolska

  A co za różnica czy SM czy ITD będzie obsługiwać fotoradary? jedno co mnie najbardziej bulwersuje - że SM poluje na kierowców żeby podreperować budżet gminy/miasta - to jest chore, inna rzecz mandaty za prędkość - teraz chyba każdy "kuka" w lusterko wsteczne czy nie jedzie przypadkiem za nim nieoznakowany patrol(Insignia, Vectra).

 • Nullus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 12:09 ~Nullus

  Najlepiej niech zlikwidują wszystkie radary i drogówkę. Najwyżej będą się rozwalać już legalnie, leżeć i kwiczeć w szpitalach. Jest jakiś dzień żeby ich nie wyciagali po kawałku z rozbitych wraków? Księża tylko zarabiają na pochówkach takich delikwentów.

 • marta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 10:48 ~marta

  Irka~Irka

  Straż powinna bezwglednue zostać pozbawiona uprawnień do kontroli ruchu drogowego. Jeśli ma pozostać to tylko i wyłącznie do pilnowanua porządku i czytisvi na osiedlach.

  nie masz bladego pojęcia o czym pisze,a na pewno nie znasz skali zgłoszeń do sm dot,nieprawidłowego parkowania,a to też wykroczenia w RD. SM ich nie ogarnia,a co mówić policja,która ma też inne obowiązki

 • paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 10:45 ~paweł

  tralaa~tralaa

  W mojej opinii straż miejska nie powinna mieć fotoradarów w tych miejscach mogą stanąć radary ITD

  zamienił stryjek siekierkę na kijek,już wolę żeby miała to sm,bo zawsze jest dzień strażnika i Wigilia,a co się z tym wiąże wiadomo

 • Aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 10:36 ~Aga

  Skandaliczny jest brak poszanowania "wspaniałych władz" do pieniędzy podatników. Nastawiają tych radarów bez dokładnej analizy przepisów, a później trzeba je usuwać. I to nie tylko tyczy się radarów. Mistrzowie świata w wydawaniu cudzych pieniędzy... Urzędnicy powinni być pociągania do odpowiedzialności za ich idiotyczne, błędne a nawet i krzywdzące decyzje.

 • jk123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 10:24 ~jk123

  gąbka~gąbka

  No fotoradar zły kierowcy dobrzy to teraz proszę aby Senta ustawił na tych skrzyżowaniach policje drogową ,ktora by pilnowała porządku .


  Zgadzam się.

 • qawsed

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2015 10:08 ~qawsed

  przy femionie to akurat lewoskręty powstały i ogólnie zmieniono organizację ruchu.. radary nic niee dały oprócz wpływu kasy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »