Informacje

23.09.2015 19:30 potrwa miesiąc

Kolejny etap badania ruchu.
Internetowa ankieta dla wszystkich

SERWISY:

Do pracy metrem, autobusem czy może rowerem? Przez miesiąc przez internet warszawiacy będą mogli podzielić się z ratuszem swoimi doświadczeniami związanymi z komunikacją miejską. To kolejny etap Warszawskiego Badania Ruchu. Jego wyniki poznamy w przyszłym roku.

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 ruszyło 8 kwietnia. W ciągu trzech miesięcy ankieterzy przepytali 17 tys. osób. Przez ten czas zebrane zostały informacje o sposobach podróżowania po mieście przez warszawiaków a także dane o ruchu pojazdów.

Wypełnij ankietę online

Teraz ratusz chce umożliwić udział w badaniu osobom, do których ankieterzy nie dotarli. Stąd pomysł uruchomienia w czwartek (24 września) ankiety online. Kierowana jest ona do wszystkich osób od 6 roku życia, które na co dzień poruszają się po Warszawie – zarówno jej mieszkańców, jak i osób, które do Warszawy dojeżdżają.

Ankieta online to elektroniczny "dzienniczek podróży", zawierający pytania o wszystkie miejsca odwiedzone w poprzednim dniu - od momentu wyjścia z domu, poprzez miejsce pracy, szkołę, wizytę w sklepie, kinie czy u znajomych, aż po powrót do domu; środki transportu oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia podróży. Ankieta jest anonimowa, a wszystkie udzielone informacje objęte są ochroną. Elektroniczny "dzienniczek" można wypełniać wielokrotnie, opisując swoje podróże po mieście w różnych dniach. Ankieta dostępna jest do 25 października tutaj.

Czym jest "podróż"?

W ankiecie ratusz prosi osoby poruszające się po Warszawie o opisanie swoich podróży po mieście. Dla prawidłowego przebiegu badania ważne jest odróżnienie „podróży” od innego typu przemieszczeń po mieście.

Podróże, o które pyta ankieta to każde przemieszczenie się: którego początek lub koniec położone są na obszarze Warszawy; jest dokonane na odległość co najmniej 100 m (np. około 4 minuty pieszo); mające określony cel; zostało dokonane dowolnymi środkami transportu lub pieszo.

- Przykładowo podróżami są: jazda do pracy, szkoły, odprowadzenie dziecka do przedszkola, udanie się po zakupy, do lekarza, wizyta u znajomych, jazda rekreacyjna rowerem, motocyklem, czy samochodem. Jednak podróżami już nie są: spacer w pobliżu miejsca zamieszkania, dojście do lub z przystanku, parkingu, podróże wykonywane w ramach pracy w zawodach takich jak: kierowca, dostawca, operator sprzętu budowlanego, przedstawiciel handlowy itp. – wyjaśnia ratusz.

Co to jest WBR?

Warszawskie Badanie Ruchu 2015 to tak naprawdę kilka różnego rodzaju badań. Najistotniejszą częścią były badania ankietowe mieszkańców Warszawy prowadzone w losowo wybranych gospodarstwach domowych. Respondenci odpowiadali na pytania m.in. o liczbę podróży w ciągu doby, cel podróży, powód podróży, czas trwania, sposób podróżowania. Drugą częścią WBR był pomiar ruchu drogowego, czyli liczby poruszających się pojazdów. I trzecim, uzupełniającym badaniem jest ankieta w internecie.

Na podstawie zebranych danych zbudowany zostanie tzw. komputerowy model ruchu dla obszaru całej aglomeracji warszawskiej. Taki model pozwala na przygotowywanie różnego rodzaju analiz i prognoz ruchu w opracowaniach, planach i projektach dotyczących rozwoju systemu komunikacyjnego w mieście.

Za pomocą modelu można np. sprawdzić jak będą wykorzystywane planowane drogi lub linie tramwajowe, jakie ich trasy będą najlepsze, jak dana inwestycja wpłynie na czasy podróżowania, ruch na innych ulicach i liczbę pasażerów w innych środkach komunikacji. Model pokazuje też gdzie pojadą kierowcy po zamknięciu jakiejś drogi na czas remontu i którędy można poprowadzić objazdy. Pozwala także na ocenę efektywności inwestycji komunikacyjnych. Po raz pierwszy przygotowany będzie także model ruchu rowerowego.

Pełny raport z WBR 2015 zawierający zestawienia opisujące zachowania komunikacyjne mieszkańców Warszawy (m.in. liczb podróży wykonywanych w ciągu doby w określonych celach, wykorzystywanych środków transportu i czasów podróży) oraz wielkości ruchu i liczby pasażerów komunikacji zbiorowej zostanie opracowany do końca listopada. Model ruchu będzie gotowy do końca maja 2016 r.

jb/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.09.2015 08:25 ~wawa

  And192~And192

  Do Nick: ci z plecakami to albo bezdomni, którzy mają tam cały majątek albo młodzi prepersi. Ci ostatni są zawsze przygotowani na wojnę, meteoryt czy inną zagładę i mają w plecaku kompas, dwie puszki z mielonką, termos z herbatą, kocyk i nóż składany. Najogólniej: świry. Pozdrawiam.


  Wydaje mi się że w dużej mierze są to np. uczniowie z napchanymi plecakami którymi walą wszystkich zamiast je kulturalnie zdjąć. albo kobiety z torebkami tak wielkimi że mogłyby tam schować namiot z wyposażeniem...

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2015 12:14 ~wkurzony

  Wszystko fajnie, ale dlaczego nie da sie zamieścić informacji o trasie, o tym oc było po drodze, o tym dlaczego tak a nie inaczej?
  Np. podam że rowerem z jednego do drugiego miejsca, i tępak z urzędu uzna że jechałem ulicami ze ścieżką rowerową, a akurat ja wybierałem te, gdzie mnie nikt nie wpycha na chodnik i nie każe przejeżdżać po niebezpiecznych przejazdach rowerowych - wolę jechać jak człowiek w jezdni a nie po tych bublach co miasto rowerzystom serwuje.
  Albo zaznaczę że pieszo szedłem z jednego miejsca do drugiego i pewnie założą że nadkładałem drogi, tylko dlatego że mam dwujezdniową barierę po drodze bez przejścia dla pieszych. A co ja będę jak jakiś wschodniak zaiwaniał do najbliższego przejścia, wolę jak w Berlinie przechodzić w dowolnym (byle bezpiecznym) miejscu.
  I również mogę napisać dlaczego tak rzadko korzystam z samochodu gdy poruszam się po mieście, bo chociażby wyjazd z osiedla na główne ulice jest debilny - nie mogę skręcać w lewo, muszę w prawo i zawracać na najbliższym skrzyżowaniu. No bo przez trzy pasy skrętów w lewo za często nie robią. No a do tego na tej jezdni jedzie całe gówno z poza Warszawy i z obrzeży i blokuje ją dokumentnie, więc sam wyjazd w prawo, dojazd do skrzyżowania i zawrócenie zajmuje mi tyle ile prawie cała trasa rowerem do pracy. Tak gównianie robione jest to miasto, że zawsze ważniejszy dla urzędników jest nie mieszkaniec, tylko ten co przejeżdża pod moimi oknami.

 • LLU

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2015 10:50 ~LLU

  And192~And192

  Do Nick: ci z plecakami to albo bezdomni, którzy mają tam cały majątek albo młodzi prepersi. Ci ostatni są zawsze przygotowani na wojnę, meteoryt czy inną zagładę i mają w plecaku kompas, dwie puszki z mielonką, termos z herbatą, kocyk i nóż składany. Najogólniej: świry. Pozdrawiam.

  A Ty do której z tych grup się zalicza bo niedopisales :D pewno zapomniales

 • OverLord

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2015 10:13 ~OverLord

  Ale mi anonimowa ankieta: "Gdzie byles wczoraj o 00:01". Miejscosowsc, Ulica, Nr Domu.....No ciekawe gdzie bylem po polnocy w srodku tygodnia?

 • Merc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2015 09:29 ~Merc

  gość~gość

  Te wszystkie ankiety to bzdury nad bzdurami.

  Oczywiście, lepiej jest czerpać informacje o tym, czego ludzie chcą z malkontenckich komentarzy na różnych forach.
  Od dawna wiadomo, że jest to najwiarygodniejsze źródło wszelkiej wiedzy!

 • And192

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2015 08:18 ~And192

  Do Nick: ci z plecakami to albo bezdomni, którzy mają tam cały majątek albo młodzi prepersi. Ci ostatni są zawsze przygotowani na wojnę, meteoryt czy inną zagładę i mają w plecaku kompas, dwie puszki z mielonką, termos z herbatą, kocyk i nóż składany. Najogólniej: świry. Pozdrawiam.

 • mlynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2015 06:50 ~mlynek

  Pierwsze nieoficjalne wyniki badania.
  Jeśli chodzi o linie: likwidować, skracać, zmuszać do przesiadek
  Infrastruktura: zwężać jezdnie, budować ścieżki rowerowe.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2015 23:54 ~nick

  Jedne z najbardziej denerwujących zachowań w komunikacji miejskiej: trzymanie sporych plecaków na plecach w zatłoczonych autobusach/metrze/tramwaju oraz blokowanie drzwi.

 • Ftt5y

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2015 23:04 ~Ftt5y

  Strata czasu, pieniędzy i zasobow ludzkich

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.09.2015 21:07 ~gość

  Te wszystkie ankiety to bzdury nad bzdurami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »