Informacje

21.08.2014 20:35 decyzja rady warszawy

Kolejne zmiany w okręgach wyborczych

SERWISY:

Rada Warszawa przyjęła w czwartek kolejne, uwzględniające zastrzeżenia komisarza wyborczego, zmiany dotyczące podziału stolicy na okręgi w wyborach do rad dzielnic. Decyzją radnych zmieni się przynależność do obwodów wyborczych kilkuset mieszkańców Pragi Północ.

Przyjęte przez radę miasta zmiany dotyczą łącznie 649 mieszkańców jednej kamienicy przy ul. Targowej oraz kilku domów o parzystych numerach na początku ul. Białostockiej.

Zastrzeżenia do zmian

Pierwsze przed listopadowymi wyborami zmiany dotyczące okręgów wyborczych Rada Warszawy uchwaliła na początku lipca. Dotyczyły one 12 stołecznych dzielnic (Ursus, Żoliborz, Wola, Wilanów, Wesoła, Wawer, Rembertów, Praga-Południe, Ochota, Bielany, Białołęka oraz Bemowo) i były inicjatywą magistratu. Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej w ratuszu Jarosław Jóźwiak uzasadniał wtedy, że zmiany były motywowane potrzebą dostosowania granic okręgów do liczby mieszkańców zameldowanych i wpisanych do rejestrów wyborczych.

Zastrzeżenia do podziału na okręgi wyborcze zgłosiła komisarz wyborczy w Warszawie sędzia Dorota Tyrała. Komisarz dopatrzyła się nieprawidłowości na Pradze Południe, Pradze Północ, w Rembertowie, Wawrze oraz Wilanowie, i w związku z nimi wezwała radę miasta do zmiany części uchwał.

"Ta historia jest zadziwiająca"

Czwartek był ostatnim przed wyborami dniem, w którym rada miasta mogła zdecydować o zmianach w okręgach i uwzględnić zastrzeżenia komisarza wyborczego. Nadzwyczajne posiedzenie radnych zostało zwołane na wniosek prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz; jedynym punktem obrad było głosowanie nad projektem uchwały zmieniającym podział na okręgi wyborcze Pragi Północ.

- Poprzednia uchwała zakładała jedynie przeniesienie mandatu między okręgiem drugim a trzecim. Uchwała, którą dziś zaproponowaliśmy zakłada, że mandaty pozostają bez zmian, zmienia się tylko przynależność grupy kilkuset wyborców. (...) Komisarz zaakceptował podział jako wypełniający jego postanowienie - wyjaśnił Jóźwiak.

Radni opozycji mieli zastrzeżenia do propozycji ratusza. Wskazywali m.in., że zmiana przynależności grupy mieszkańców sprawi, że będą oni musieli pokonać dłuższa drogę do lokalu wyborczego.

- Ta cała historia ze zmianami w okręgach wyborczych jest zadziwiająca. Zwoływanie kolejnej sesji w nadzwyczajnym trybie świadczy po pierwsze o tym, że uchwały były źle przygotowane (...); po drugie słabe uzasadnienia tych dokumentów sprawiają, że mam poważne wątpliwości czy okręgi wyborcze nie są skrojone pod oczekiwania Platformy Obywatelskiej - powiedział PAP wiceprzewodniczący klubu radnych PiS Dariusz Figura.

PO gra?

Inny radny Maciej Maciejowski (niezrzeszony) nazwał zmiany w okręgach wyborczych "grą Platformy Obywatelskiej, która chce ocalić władzę w samorządach za pomocą zaniżania frekwencji".

- W przypadku dzisiejszych zmian dotyczących Pragi Północ przypomnę, że my tego projektu nie przedkładaliśmy z własnej inicjatywy. Ta zmiana została wskazana w postanowieniu komisarza wyborczego - ripostował Jóźwiak.

Uchwały bronił też przewodniczący klubu PO Jarosław Szostakowski. - Ponieważ zmieniły się normy przedstawicielskie ze zmianami wystąpiła pani komisarz, nie Platforma Obywatelska, bo przypominam, że to nie PO mianuje komisarzy wyborczych - przekonywał.

Wybory samorządowe, na mocy podpisanego w czwartek przez premiera Donalda Tuska rozporządzenia, odbędą się 16 listopada, a ich druga tura – tam, gdzie będzie to konieczne w przypadku wyborów prezydentów miast, burmistrzów i wójtów - 30 listopada. Kampania wyborcza formalnie rozpocznie się 27 sierpnia - w dniu, w którym decyzja szefa rządu ma się ukazać w Dzienniku ustaw.

O SPRAWIE ZMIAN W OKRĘGACH WYBORCZYCH JUŻ PISALIŚMY:

 

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marcin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 20:30 ~Marcin

  A jam mam propozycję głosujmy na wszystkich oprócz partii ze świecznika zobaczymy jak się zachowają jak im sie wpuści w tryby nowych nie związanych z układzikami i nie będących od lat przy korycie (tylko nie dajcie się zmanipulować że należy wybierać tych co mają szansę bo to wy jesteście tymi co dają szansę nie oni)

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 14:19 ~Xavery

  Ferrus~Ferrus

  Po prostu IDZCIE NA WYBORY!
  Zadne PO/PIS/SLD itp. Glosujcie ale nie dajcie sie manipulowac sondazom!!! GLOSUJCIE  Cóż na klasyczny przykłąd manipulacji:) Bo niby jakie przesłanie ma powyższy tekst? Jest obiektywny? Ma działać na rzecz frekwencji? Nie, tekst ten zaleca z subtelnością młota parowego głosowanie na tych którzy borykają się z marnymi sondażami a najwyraźniej jeszcze nie zaznali słodyczy czerpania z koryta... No ale nadal jest zbyt dużo wyborców łasych na takie fałszywe lepy.
  Trzeba iść na wybory i głosować na tego na kogo się uważa. Manipulacjom z każdej strony mówimy stanowcze "NIE":)

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 14:05 ~Xavery


  Ferrus~Ferrus

  Po prostu IDZCIE NA WYBORY!
  Zadne PO/PIS/SLD itp. Glosujcie ale nie dajcie sie manipulowac sondazom!!! GLOSUJCIE
  Grzyb~Grzyb

  W poprzednich wyborach nie poszedłem na grzyby, tylko do urny, a jednak wygrała PO. To trochę zniechęcające.


  Wybory to nie totolotek, nie gra się po to by wygrać lecz po to by wybrać. W 2005 też wygrali ci którzy nie chciałem żeby wygrali ale to nie jest dla mnie powód aby marnować swój głos.

 • Grzyb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.08.2014 07:37 ~Grzyb

  Ferrus~Ferrus

  Po prostu IDZCIE NA WYBORY!
  Zadne PO/PIS/SLD itp. Glosujcie ale nie dajcie sie manipulowac sondazom!!! GLOSUJCIE

  W poprzednich wyborach nie poszedłem na grzyby, tylko do urny, a jednak wygrała PO. To trochę zniechęcające.

 • Ferrus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 22:32 ~Ferrus

  Po prostu IDZCIE NA WYBORY!
  Zadne PO/PIS/SLD itp. Glosujcie ale nie dajcie sie manipulowac sondazom!!! GLOSUJCIE

 • Trybun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 21:15 ~Trybun

  Platforma kombinuje po swojemu jak by tu sobie "ułatwić". Myślę, że można sobie darować już "wybieranie" bo i tak wygra PO w samorządowych, prezydenckich i parlamentarnych.

 • Opty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2014 20:48 ~Opty

  Małe kombinatorzyki majstrują koło okręgów wyborczych w nadziei, że nikt tego nie zauważy. Jak zwykle, nie doceniają nas.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »