Informacje

30.08.2017 12:17 areszt tymczasowy

Kolejne zatrzymania
w sprawie SKOK Wołomin

Kolejne zatrzymania w sprawie śledztwa dotyczącego SKOK Wołomin. Tym razem zarzuty usłyszeli Mariusz G. i Dominik de V.

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani 23 sierpnia na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

- Usłyszeli zarzuty wprowadzenia w okresie od 17 sierpnia 2010 roku do 30 sierpnia 2013 roku do obrotu gospodarczego pochodzących z przestępstwa środków pieniężnych w łącznej kwocie 12.680.000,00 zł, czyli przestępstwa tak zwanego "prania brudnych pieniędzy" - informuje Marcin Saduś, rzecznik prokuratury.

133 podejrzewanych

Po przesłuchaniu prokuratura wnioskowała o trzymiesięczny areszt. Sąd się przychylił. - Ponadto w dniu dzisiejszym wobec Tomasza S., czwartego podejrzanego, który uczestniczył w procederze, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego w kwocie 100.000 zł, a także zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu - dodał Saduś.

Rzecznik przypomina również, że status podejrzanych w tej sprawie mają już 133 osoby, którym łącznie przedstawiono 200 zarzutów. - Przedkładania nierzetelnych, bądź podrobionych dokumentów w celu uzyskania kredytów, jak też pomocnictwa, oszustw na szkodę SKOK Wołomin, polegających na wyłudzeniu kredytów, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw takich jak oszustwa kredytowe i zabór w celu przywłaszczenia środków płatniczych w znacznych kwotach na szkodę SKOK Wołomin, dokonywania transferu środków płatniczych pochodzących z przestępstw popełnionych na szkodę SKOK Wołomin tak zwane pranie brudnych pieniędzy, przy czym zaznaczyć należy, że chodzi o wielomilionowe kwoty - wylicza Saduś.

Śledztwo od 2011 roku

Śledztwo dot. nieprawidłowości w SKOK Wołomin zostało wszczęto w 2011 r. w Warszawie, na podstawie ponad 80 zawiadomień o nieprawidłowościach zgłoszonych do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Dwa lata później w Gorzowie Wlkp. ruszyło postępowanie dotyczące pierwotnie wyłudzania kredytów z banku PKO BP, w którym pojawił się wątek ogromnych wyłudzeń kredytów na szkodę Kasy z Wołomina.

Obecnie to właśnie gorzowska prokuratura prowadzi największe postępowanie ws. SKOK Wołomin, w którym bada działalność grupy przestępczej mającej wyłudzić w ciągu kilku lat z tej Kasy pożyczki na kwotę ponad 1 mld zł. Ustala ona m.in., czy członkowie zarządu wołomińskiego SKOK od 2009 do końca 2013 r. dopuścili się przestępstw, które skutkowały wyrządzeniem tej instytucji szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.

Jednym z głównych podejrzanych w sprawie jest b. oficer Wojskowych Służb Informacyjnych Piotr P., który zasiadał w Radzie Nadzorczej SKOK Wołomin i miał kierować procederem.

kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • OLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 23:08 ~OLO

  ale wynika z działalności WSI I PO

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 14:15 SEBBAX

  dlaczego jeszcze PiS nie zabrał głosu i nie chce wyjaśnienia tej afery z upadającymi SKOKami ? czy może dlatego, że SKOK finansował wiele rzeczy, czy może dlatego, że osoby z PiS na tym także się wzbogaciły (jeden z senatorów)... W tej aferze jest wiele niedomówień i kwoty są dużo większe niż Amber Gold...

 • Endrju

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.08.2017 13:35 ~Endrju

  A może warto powołać komisję śledczą, bo przestępstwo jest zdecydowanie większej wartości, niż afera Amber Gold, no ale nie wynika w działalności PO, więc trzeba zamieść pod dywanik po cichu, krzycząc głośno jaką aferą jest Amber Gold. Takie mamy czasy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »