Informacje

07.02.2017 19:53 działka na placu defilad

Kolejne zarzuty za reprywatyzację.
"Nie dopełnili obowiązku"

SERWISY:

 

Jerzy M., Gertruda J.-F. oraz Mariusz P. usłyszeli we wtorek zarzuty. Śledczy szacują, że przez ich zaniechania miasto straciło ponad 62 mln zł.

- Podejrzani nie dopełnili obowiązku dbania o środki publiczne, obowiązku podejmowania decyzji w oparciu o prawidłowo dokonane ustalenia i wykonywania swoich obowiązków ze szczególna starannością - powiedziała Anna Zimoląg, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Dodała, że zarzuty są związane z procedurą zwrotu działki obywatelowi Danii przy pl. Defilad (przedwojenny adres: Chmielna 70), i przyznania prawa do użytkowania wieczystego tej działki innym osobom, przez co miasto straciło ponad 62 mln zł. - Chodzi o to samo postępowanie, w którym w zeszłym tygodniu zatrzymano pięć osób - mówiła rzecznik.

Nie zgromadzono dowodów, nie sprawdzono

- W toku postępowania administracyjnego dotyczącego zwrotu działki wbrew obowiązującym przepisom nie zgromadzono wszystkich niezbędnych dowodów np. nie sprawdzono, czy obywatel Danii otrzymał odszkodowanie. A przyznano mu takie odszkodowanie - powiedziała prokurator.

Wyjaśniła, że podejrzanym Mariuszowi P. oraz Gertrudzie J.-F. Grozi kara do 10 lat więzienia, ponieważ ich decyzje wiązały się z korzyściami majątkowymi dla innych osób. Natomiast Jerzemu M. grozi do 3 lat więzienia.

Zimoląg poinformowała, że podejrzani złożyli szczegółowe wyjaśnienia, które pokrywały się z dowodami już zgromadzonymi w tej sprawie. Jak dodała, prokuratura jeszcze nie zdecydowała, jakie środki zabezpieczające zastosuje wobec podejrzanych. Ma to ogłosić w środę.

Urzędnicy zostali zatrzymani w poniedziałek. Mariusz P. to kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy.

Gertruda J.-F. Jest naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, a radca prawny Jerzy M., który w przeszłości pełnił funkcję koordynatora samodzielnego wieloosobowego stanowiska pracy radców prawnych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, nie jest już zatrudniony w ratuszu.

To kolejne zatrzymania

W poprzedni wtorek prokuratura przedstawiła dwa zarzuty związane z korupcją i oszustwem byłemu urzędnikowi stołecznego ratusza Jakubowi R. i trzy adwokatowi Robertowi N., któremu ws. "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości w Warszawie zarzucono korupcję, oszustwo i podrobienie pełnomocnictwa.

Były zastępca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Warszawy Jakub R. według prokuratury przyjął od Roberta N. korzyść majątkową w wysokości 2,5 mln zł w zamian za decyzje dotyczące ustanowienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości przy Placu Defilad 1.

Według prokuratury, podrobionym przez Roberta N. dokumentem posłużyła się przed sądem trzecia z zatrzymanych osób - Alina D. (matka Jakuba R., także jest adwokatem). Kobieta odpowie za posłużenie się sfałszowanym dokumentem. W sprawie zarzuty usłyszeli również Wojciech R. (ojciec Jakuba R.) i Mariusz L. Obaj mężczyźni, tak jak wszyscy zatrzymani, usłyszeli zarzuty udziału w oszustwie na szkodę spadkobierców polskiego generała Tadeusza Kasprzyckiego (ostatniego ministra spraw wojskowych w II RP - PAP). Straty spadkobierców generała prokuratura szacuje na 27 mln zł.

W środę Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia zdecydował, że Jakub R., Robert N., Wojciech R. Alina D. trafią do aresztu na trzy miesiące. Wobec piątego z zatrzymanych Mariusza L. prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenie 500 tys. zł, zakaz opuszczania kraju i zatrzymanie paszportu oraz zakaz kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi.

PAP/kz/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 14:59 ~nick

  Jasne. Poszperajcie sobie w Biuletynie Informacji Publicznej. Każdy urzędnik, nawet jeśli nie pełni funkcji kierowniczych, gdy ma uprawnienia do wydawania decyzji administracyjnych w imieniu prezydenta, musi skłądać oświadczenie majątkowe. I tak wychodzi, że pani, która rejestrowała mi samochód, zwykły podinspektor w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich dla Dzielnicy Mokotów zarabia rocznie ponad 80 000. Chyba trochę za dużo... Niektórzy zasuwają w korpo za 50 000, a wymagania i poziom stresu są nieporównywalnie większe...


  rob~rob

  Tak to jest. Zarabiasz 3k zł , ciut więcej niż pani na kasie w Lidl lub Biedronka. A decydujesz o milionach....
  Toms~Toms  3k zł to sporo więcej jak kasjer z dyskontu, a nie ciut więcej. Nawet jeśli mówimy o brutto. Ale tacy urzędnicy to mają więcej jak 3 tys brutto. Mają dodatki, wysługi itd. Mogą mieć 3,5 na rękę.

  To nie jest pani czy pan co siedzi i przyjmuje w okienku papierki.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 11:01 ~Toms

  rob~rob

  Tak to jest. Zarabiasz 3k zł , ciut więcej niż pani na kasie w Lidl lub Biedronka. A decydujesz o milionach....  3k zł to sporo więcej jak kasjer z dyskontu, a nie ciut więcej. Nawet jeśli mówimy o brutto. Ale tacy urzędnicy to mają więcej jak 3 tys brutto. Mają dodatki, wysługi itd. Mogą mieć 3,5 na rękę.

  To nie jest pani czy pan co siedzi i przyjmuje w okienku papierki.

 • witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2017 10:17 ~witek

  Aha, to teraz łapówkarstwo nazywa się "zaniechaniem" i "niedopełnieniem obowiązków",ciekawe ile przytulili "pod stołem".

 • rob

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 22:45 ~rob

  Tak to jest. Zarabiasz 3k zł , ciut więcej niż pani na kasie w Lidl lub Biedronka. A decydujesz o milionach....

 • ksiądz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 22:29 ~ksiądz

  Wyborca~Wyborca

  Krążą plotki, że HGW już nie wróci z urlopu z kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycji.

  Wyjazd z Polski nie gwarantuje bezkarności.

 • hgjhk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 22:21 ~hgjhk

  a co z Sasinem

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 21:52 ~Wyborca

  Krążą plotki, że HGW już nie wróci z urlopu z kraju, z którym Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycji.

 • buracki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 21:27 ~buracki

  A pani HGW uciekła jak tchórz ???
  Ale skandal !

 • facepalm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2017 20:54 ~facepalm

  kiedy Hania się poda za tą aferę do dymisji? Brak jakiejkolwiek kontroli nad podwładnymi doprowadził do ogromnych strat dla miasta i państwa.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »