Informacje

14.11.2011 11:17 wnioski o przyśpieszone karanie rozpatrzone

Kolejne wyroki ws. zamieszek dopiero w grudniu

Kolejne wyroki w sprawie zamieszek na ulicach Warszawy, do których doszło 11 listopada, zapadną najprawdopodobniej dopiero w grudniu. W sprawach 95 osób, wobec których prokuratura wydała wniosek o ukaranie w trybie przyspieszonym, Sąd Okręgowy w Warszawie na razie nie może orzec - w większości przypadków z powodu braków w materiale dowodowym.

- W większości tych spraw sąd podjął decyzję o odroczeniu rozpoznania. Sąd doszedł do wniosku, że należy uzupełnić postępowanie dowodowe, chce przesłuchać jeszcze innych świadków i dlatego rozprawy zostały odroczone na terminy grudniowe - poinformował Wojciech Małek, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.

 Czekają na wyrok

Jak dodał Małek, spośród 95 osób, wobec których prokuratura wydała wniosek o ukaranie w trybie przyspieszonym, 82 osoby oskarżono o wykroczenia. 10 osobom postawiono zarzuty popełnienia przestępstwa, a w przypadku trzech wnioski o przyśpieszone ukaranie zwrócono do prokuratury. Niewykluczone, że kwalifikacja tych czynów ulegnie zmianie, gdyż policja nadal zbiera materiał dowodowy w sprawie zamieszek na ulicach Warszawy.

Do zamieszek na ulicach stolicy doszło 11 listopada, w 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po starciach z policją, na Nowym Świecie, pl. Konstytucji i pl. na Rozdrożu, zatrzymano w sumie 210 osób. 95 z nich stanowili obcokrajowcy, w większości niemieccy działacze lewicowych organizacji.

Wczoraj Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał na trzy miesiące więzienia bez zawieszenia i 300 złotych grzywny trzech z uczestników zamieszek. Dwaj dostali wyrok za napaść na policjanta, trzeci za udział w nielegalnym zgromadzeniu. Skazani sami przyznali się do winy.

Sąd oprócz nich zajmował się też 10 zatrzymanymi Niemcami i trzema kolejnymi Polakami. Sprawa Niemców została odroczona do stycznia, bo konieczne jest uzupełnienie materiału dowodowego. Wszyscy mogą wrócić do Niemiec. W sprawie Polaków sąd poprosił prokuraturę o opinię z zakresu psychiatrii.

 

Zarzuty dla chuliganów

Na podstawie materiałów, które zebrała policja podczas piątkowych zamieszek, ok. 66 ich uczestnikom postawiono zarzuty. W 46 przypadkach zarzuty stawiała prokuratura, w ok. 20 pozostałych - policja.

35 osób dostało ciężki zarzut czynnej napaści na funkcjonariuszy o charakterze chuligańskim m.in. poprzez rzucanie kamieniami i cegłami. Za taki czyn grozi nawet 10 lat więzienia. Nie podlega on jednak rozpoznaniu w trybie przyspieszonym i w tych sprawach prokuratura poprowadzi normalne śledztwo, w ramach którego będzie uzupełniany materiał dowodowy.

baj//bgr/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ojoj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:53 ~ojoj

  Oooo a to ciekawe! Bandyci na zdjęciach dziwnym trafem mają albo czapeczki albo szaliczki w czerwono-biało-zielone barwy.

 • gnidatusca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:34 ~gnidatusca

  oooo,

  widzę ze system się zamyka i komentarzy niesłusznych nie zamieszczacie!

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 15:29 ~obserwator

  Marsz sie odbył pomimo akcji zaczepnej policji. W marszu wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy ludzi, którzy spokojnie przeszli zmienioną trasą.
  W tym czasie policja nawalała sie ze swoimi prowokatorami na placu Konstytucji.
  Wszystko medialnie poszlo bez zarzutu i w przyszłym roku ludowa władza, czyli nowa nomenklaturowa partia, zakaże wszelkich niezaleznych manifestacji. BRAWA DLA STRATEGA TUSKA, HGW, SZECHTERA I BLUMSZTAJNA ORAZ TĘCZOWEJ PARTII PALIKOTA! BRAWA!

 • qqqqqq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.11.2011 12:28 ~qqqqqq

  Wyroki w grudniu i w tym miesiacu beda kolejne zadymy 13 grudnia, 30 lat w tym roku,wiadomo pod czyim beda domem i znowu sceny.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »