Informacje

18.03.2019 11:43 24. partia ogłoszeń

Kolejne "śpiochy" do wybudzenia

SERWISY:

Ratusz opublikował kolejną partię ogłoszeń dotyczących tak zwanych "śpiochów". O osiem budynków przejętych dekretem Bieruta przez lata nie upomnieli się właściciele. Jeśli nie zgłoszą roszczeń w ciągu pół roku, nieruchomości ostatecznie staną się własnością miasta.

Ogłoszenia zostały zamieszczone w prasie i na stronie internetowej ratusza 15 marca. Dotyczą one nieruchomości zlokalizowanych pod następującymi adresami: Bizmutowa (obecnie rejon Kalorycznej i Dłutowskiej na Mokotowie), Drewniana 12 (Śródmieście), Elsnera 6 (Mokotów), Nowolipie 48 (Wola), Pratulińska 53 (Targówek), Smoleńska 26 (Targówek), Syrokomli 13 (Targówek) i Toruńska 25 (Targówek).

Pół roku na zgłoszenie roszczeń

Nieruchomości te są określane "śpiochami", ponieważ zostały objęte dekretem Bieruta i jeszcze w latach 40. ubiegłego wieku złożone zostały wnioski o ich zwrot. Później ani wnioskodawcy ani ich spadkobiercy nie zabiegali już o ich odzyskanie. W konsekwencji status prawny tych budynków pozostał nieuregulowany. Jest to przeszkodą dla poważnych inwestycji czy obrotu nimi.

Osoby, które przed 1950 r. złożyły wnioski dotyczące zwrotu jednej z ośmiu wspomnianych nieruchomości mają teraz sześć miesięcy na zgłoszenie się do urzędu miasta. Jeśli to zrobią, w ciągu trzech kolejnych miesięcy będą musiały przedstawić dokumenty potwierdzające ich prawo do danej nieruchomości.

Jeśli to się nie stanie, postępowanie dekretowe zostanie umorzone, a nieruchomość pozostanie w zasobach miasta.

154 "śpiochów" wróci do miasta

Jak informuje ratusz, ogółem na podstawie "małej ustawy reprywatyzacyjnej" wydano już blisko 90 decyzji dotyczących "śpiochów", dzięki czemu miasto odzyskało 77 nieruchomości, w których jest 360 lokali miejskich.

Wiadomo już, że do miasta wróci drugie tyle adresów - nikt nie zgłosił do nich roszczeń i wkrótce wydane zostaną decyzje o ich umorzeniu. Gdy to nastąpi, będzie to oznaczało, że na ponad 200 adresów opublikowanych w ogłoszeniach, 154 stanie się własnością miasta.

Uregulowanie sprawy "śpiochów" - podkreślił ratusz - jest możliwe dzięki "małej" ustawie reprywatyzacyjnej.

Została ona uchwalona w 2015 roku. Wprowadziła między innymi ograniczenie handlu roszczeniami na terenie stolicy, a także dała podstawę do odmowy zwrotu nieruchomości służących obecnie celom publicznym.

W lutym 2017 roku rozpoczęto publikacje ogłoszeń o "śpiochach". W dwudziestu trzech partiach, w kraju i za granicą (we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Izraelu) ukazały się ogłoszenia dotyczące 229 takich nieruchomości.

W styczniu 2018 roku w Biurze Spraw Dekretowych rozpoczęto wydawanie decyzji umarzających postępowania reprywatyzacyjne.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że komisja weryfikacyjna do spraw reprywatyzacji chce znów wezwać na przesłuchanie byłą prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz:

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • hipokryzja ratusza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2019 16:50 ~hipokryzja ratusza

  Tak z innej beczki. Parking samochodowy na dziedzińcu ratusza??? A gdzie rowerki, DDR i słupki?
  Czyżby jedynie dla mieszkańców ratusz zarezerwował te wspaniałe rowerki i zwężenia i likwidacje, a sam, z pełnym poświęceniem, korzysta z "blachosmrodów" i przestronnego parkingu?

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2019 14:15 ~iza

  co którzy byliby chętni, siedzą w areszcie, ale może znajdą się naśladowcy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »