Informacje

08.03.2016 19:00 Od Dworca Wileńskiego do stacji Bródno

Kolejne pozwolenia na budowę stacji II linii metra

SERWISY:

Wojewoda mazowiecki wydał kolejne cztery decyzje dotyczące rozbudowy II linii metra. Pozwolenia dotyczą odcinka północno-wschodniego od stacji Dworzec Wileński do stacji Bródno. Warszawski ratusz może rozpoczynać prace.

Dokumenty w sprawie uzyskania pozwoleń na budowę ratusz wysłał do wojewody już w grudniu ubiegłego roku. Do wtorkowego poranka udało się pozyskać dwa pozwolenia – na stację i wentylatornię na Targówku. Po południu wojewoda poinformował o kolejnych czterech – od stacji Dworzec Wileński do stacji Bródno.

"Miasto Stołeczne Warszawa może rozpocząć prace budowlane, które zgodnie z projektem obejmują m.in.: budowę stacji nr C17 o roboczej nazwie Targówek, przebudowę stacji Dworzec Wileński, budowę dwóch wentylatorni, tuneli oraz infrastruktury technicznej (torów odstawczych, wejść, wind, klatek schodowych itp.)" – czytamy w komunikacie prasowym.

Wojewoda wydał dotychczas 6 decyzji o pozwoleniu na budowę dla II linii metra. Stołeczny ratusz złożył w sumie 13 wniosków, 7 postępowań jest w toku.

Decyzję wojewody skomentowała w mediach społecznościowych Hanna Gronkiewicz-Waltz. "Otrzymaliśmy kolejne pozwolenia na budowę. (...) Czekamy jeszcze na ostatnie - stacje C16 (Szwedzka)" - napisała na Twitterze.

Wojewoda zwolnił dyrektora

We wtorek rano "Gazeta Stołeczna" informowała o zwolnieniu urzędnika, który odpowiadał za pozwolenia na budowę stacji. Chodziło o szefa wydziału infrastruktury Piotra Sobuckiego, którego zastąpiła Maria Szwałko.

– Zwolniona została osoba, która odpowiada za ten obszar działania w służbach wojewody. O przyczyny proszę pytać wojewody, my nie zgłaszaliśmy żadnych uwag do pracy pana dyrektora – potwierdza Jacek Wojciechowicz.

Wiceprezydent dodaje też, że nie sądzi, aby w całej sprawie chodziło o względy polityczne. – Wszyscy pracujemy dla Warszawy i Mazowsza – przekonywał.

"Nie zakładamy opóźnień"

Metro Warszawskie pod koniec października wybrało wykonawców rozbudowy drugiej linii metra. Zadanie podzielone zostało na dwa odcinki, tzw. 3+3. Pierwszy z nich dotyczy budowy trzech stacji i tunelu na zachód, w głąb Woli. Tutaj wybrano ofertę tureckiego Gülermak. Odcinek wschodni, w stronę Targówka, ma budować włoskie Astaldi.

Jak zapowiadał wówczas prezes metra Jerzy Lejk, umowy z wykonawcami miały zostać podpisane w marcu lub kwietniu. Czy w związku ze zmianami kadrowymi w urzędzie wojewody spodziewane są opóźnienia? – Na razie termin marca i kwietnia pozostaje aktualny. Liczę, że wszystkie decyzje dostaniemy lada dzień. Nie wierzę, żeby polityka miała grać tu rolę. Liczyć się powinny wyłącznie kwestie merytoryczne  – mówi Wojciechowicz.

W rozmowie z "Gazetą Stołeczną" rzeczniczka wojewody zapewniała, że zmiany wśród pracowników nie będą miały wpływu na realizację inwestycji. – Jeszcze mieścimy się w terminach. Część upływa w tym tygodniu, pozostałe później. Nie ma żadnego zagrożenia, przeciwnie, wkrótce będą dobre wiadomości – mówiła.

II linia metra wraz z nowymi sześcioma stacjami będzie miała długość ponad 13,5 km. Jak zapowiadały władze miasta podczas ogłoszenia przetargu, pierwszy przejazd wstępnie planowany jest na początek 2019 roku. Wiceprezydent Wojciechowicz zapewniał, że na razie nie ma informacji o opóźnianiach. Wszystko zależy jednak od daty podpisania umowy i ewentualnej procedury odwoławczej.

Tak wyglądało otwarcie centralnego odcinka II linii:


kw/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zalpl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 13:19 ~zalpl

  Tepo budowy w metra jest porazajace.Moze za 50 lat skoncza....

 • saper

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 10:26 ~saper

  CIEKAWE KIEDY TO WŁOSCY "SPECJALIŚCI" ZACZNĄ PIERWSZE PRACE I KIEDY ZAKOŃCZĄ??

 • Bedzie Metro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 10:05 ~Bedzie Metro

  W artykule jest błąd, ponieważ nie zostało wydane żadne pozwolenie na stację Bródno, tylko na stację Targówek, dwie wentylatornie V16 i V18 oraz na przebudowę stacji Dw. Wileński. Mam nadzieję, że ten błąd zostanie skorektowany.
  PS. Jeżeli jest błąd w moim komentarzu, pisać :)

 • Degenerat_z_Targówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 09:46 ~Degenerat_…


  Kam~Kam

  dlaczego miasto inwestuje w kierunku Pragi Północ? patologia i tak to wszystko zniszczy!!!
  Prażanin~Prażanin

  W centrum też nie budujcie, bo tam hipsternia i tak nie będzie korzytać bo to zbyt mainstreamowe. I na zachodzie Warszawy też nie budujcie, bo tam same słoiki, które nie wiedzą co to metro. Taka logika :-)


  Ucz się synek od starszych. Pan Prezydent powiedziałby "ludzie drugiej kategorii" a Najjasniejszy Pan "ludzie gorszego sortu". Patologia, patologia. Obcych słówek się zachciało? Inteligent ze Śródmieścia się znalazł!

 • czytaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 09:25 ~czytaj

  ja Wisła~ja Wisła

  Pani Prezydent, czy Państwo zrobicie coś z Bulwarami [...]


  http://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje,news,od-65-do-81-mln-zl-piec-firm-chce-skonczyc-bulwary,195768.html

 • Dosia125

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 09:23 ~Dosia125


  Kam~Kam

  dlaczego miasto inwestuje w kierunku Pragi Północ? patologia i tak to wszystko zniszczy!!!
  Prażanin~Prażanin

  W centrum też nie budujcie, bo tam hipsternia i tak nie będzie korzytać bo to zbyt mainstreamowe. I na zachodzie Warszawy też nie budujcie, bo tam same słoiki, które nie wiedzą co to metro. Taka logika :-)


  Sam jesteś patologia. Inaczej takiego komentarza byś nie napisał. A Praga jest fajnym miejsce. Po rewitalizacji takie kołki umysłowe będą się lansować na Pradze.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 09:20 ~Gość

  Całkowity bezsens budować metro na Bródno, ale wspomnicie moje słowa :) potem będzie ból i płacz, co tu robić jakoś tych mieszkańców trzeba przewieźć, ale jest ich za dużo, a m2 jeździ niemalże puste...

 • time66

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 08:58 ~time66

  Zaraz zaraz, to nasz ten wojewoda ? No dobra, wojewodę się zmieni a decyzje anuluje. Będzie kasa na pomniki.

 • boleks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 08:50 ~boleks

  "Prace budowlane, które zgodnie z projektem obejmują m.in.: budowę stacji nr C17 o roboczej nazwie Targówek, przebudowę stacji Dworzec Wileński..."
  Nie rozumiem tego, to stację Dworzec Wileński nie zbudowano od razu w układzie docelowym? I teraz trzeba ją będzie przebudowywać? Po co te dodatkowe utrudnienia dla pasażerów, jakby nie można było zbudować to od razu jak trzeba?

 • Prażanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.03.2016 08:11 ~Prażanin

  Kam~Kam

  dlaczego miasto inwestuje w kierunku Pragi Północ? patologia i tak to wszystko zniszczy!!!

  W centrum też nie budujcie, bo tam hipsternia i tak nie będzie korzytać bo to zbyt mainstreamowe. I na zachodzie Warszawy też nie budujcie, bo tam same słoiki, które nie wiedzą co to metro. Taka logika :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »