Informacje

16.12.2010 15:02 Prostest czesko-rosyjskiego konsorcjum

Kolejne odwołanie w przetargu na wagony metra

Krajowa Izba Odwoławcza po raz kolejny będzie musiała zająć się sprawą przetargu na 210 nowych wagonów dla warszawskiego metra. W czwartek odwołanie w tej sprawie złożyło konsorcjum czeskiej Skody i rosyjskiego Wagonmaszu, którego oferta nie została wybrana- podaje PAP.

 Jak dodał, dotychczas nie wpłynęło odwołanie hiszpańskiej firmy CAF, która została z przetargu wykluczona. O takiej możliwości na początku grudnia mówił Dariusz Gomółka z CAF. Termin na złożenie odwołań mija w czwartek o północy.

Ponowna ocena ofert

W październiku metro zdecydowało, że najkorzystniejsza ofertę w przetargu złożyło konsorcjum Siemensa i Newagu. Od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej odwołali się dwaj pozostali oferenci - hiszpańska spółka CAF oraz konsorcjum Skody i Wagonmaszu.

Te odwołania KIO uznała w połowie listopada i nakazała Metru Warszawskiemu ponowną ocenę ofert. W uzasadnieniu orzeczenia podkreślono, że odwołujący się nie mieli pełnego wglądu w treść oferty złożonej przez Siemensa - klauzulą tajności opatrzone były w niej m.in. informacje dotyczące mocy silnika w wagonach tego producenta.

Jednocześnie KIO uznała, że metro prawidłowo odrzuciło ofertę CAF i wykluczyło tę firmę z postępowania przetargowego. Powodem było m.in. niewniesienie przez tę spółkę wadium i nieuprawnione dokonanie zmian w treści oferty.

Drugi raz zwyciężył Siemens i Newag

Na początku grudnia MW poinformowało, że dokonało ponownej oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej z nich. Ponownie zwyciężyło konsorcjum Siemensa i Newagu, którego oferta uzyskała maksymalną liczbę 100 punktów. Powtórnej ocenie MW poddało też ofertę Skody i Wagonmaszu - ta uzyskała w sumie 83,80 punktów. W obu przypadkach punkty przyznane w poszczególnych kategoriach były identyczne, jak w pierwszym postępowaniu.

Rozpatrując oferty powtórnie MW wzięło pod uwagę tylko dwie - Skody i Wagonmaszu oraz Siemensa i Newagu. Rzeczniczka KIO Agnieszka Trojanowska powiedziała wówczas PAP, że zgodnie z orzeczeniem Izby MW powinno jednak ponownie zbadać wszystkie złożone oferty i ponownie wykluczyć CAF z przetargu, bo do tej czynności Izba nie zgłosiła zastrzeżeń. ZAstrzegła, że zaistniałą sytuację Izba oceni, jeśli ponowiona zostanie procedura odwoławcza.

 pap/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • KaMiKaDzEoo8

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 19:34 KaMiKaDzEoo8

  Źle podpisują umowy...Dziękujemy Tobie Zimo, nie doróbką, awariami. Przez to mają wymówki, że to nie przez nich, transport wagonów pewnie dlatego każdy rezygnuję...Mało dali.Tanio wybierają i jak ma być dobrze...

 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 16:20 ~marek

  odwołujący się od decyzji powinien wpłacać kaucję, która w przypadku odrzucenia odwołania przepadałaby, to jedyny sposób na tasiemcowate postepowania przetargowe

 • yurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 16:00 ~yurek

  Mówiłem. Koniec końców będziemy jeździć ruskim szajsem.

 • bzooora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.12.2010 15:54 bzooora

  To jest jakaś paranoja. Ile w tym kraju może być odwołań, sadów piątej, dziesiątej instancji?! Żeby np. za dziesiątym razem uniewinnić? To znaczy, że decyzje nic nie znaczą. Po co w ogóle budować metro jeżeli odwołania dotyczące wagonów skończą się w 2020?...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »