Informacje

02.08.2017 15:52 poznańska i marszałkowska

Kolejne kamienice pod lupą komisji. Wezwani lokatorzy i brat Jakuba R.

SERWISY:

Poznańska 14 i Marszałkowska 43 - to kolejne nieruchomości, których zwrotom przyjrzy się niebawem komisja weryfikacyjna. Jawne posiedzenia w tej sprawie odbędą się odpowiednio 30 sierpnia i 6 września. Wśród wezwanych świadków będą m.in. lokatorzy i brat Jakuba R., byłego wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Nowe informacje są efektem niejawnego posiedzenia komisji, które odbyło się w poniedziałek po południu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dlaczego akurat Poznańska i Marszałkowska? - Te dwie nieruchomości są już dobrze opracowane. Mamy dużą wiedzę na ich temat. Dlatego uważamy, że możemy przeprowadzić rozprawę, a potem wydać decyzję - mówi nam Sebastian Kaleta, członek komisji weryfikacyjnej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Obie sprawy jednak istotnie różnią się od poprzednich (Twardej, Chmielnej i Siennej). Dotyczą bowiem kamienic, w których do dziś mieszkają lokatorzy niepewni swojego dachu nad głową. - Lokatorzy zwracali się do nas z licznymi apelami. Będą wzywani, zresztą po raz pierwszy, zarówno do sprawy Poznańskiej, jak i Marszałkowskiej - mówi Kaleta.

Brat urzędnika

Kamienica przy Marszałkowskiej 43 została zwrócona w grudniu 2010 roku, natomiast Poznańska 14 - w czerwcu 2013 roku. W obu transakcjach uczestniczył m.in. znany adwokat Robert N., który dziś przebywa w areszcie we Wrocławiu z prokuratorskimi zarzutami, a także inne znane w warszawskiej reprywatyzacji nazwiska.

Marszałkowską 43 mecenas N. odzyskał dla brata byłego urzędnika Jakuba R. - Adama. Jak pisały w sierpniu dziennikarki "Gazety Wyborczej", decyzja zwrotowa w tej sprawie podpisana została przez samego Jakuba R., który w 2010 roku był wiceszefem miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami.

Jak mówi nam Sebastian Kaleta, komisja postanowiła wezwać na przesłuchanie Adama R. oraz dwie kobiety, które odsprzedały mu roszczenia.

Kupiony spadek

Poznańską natomiast odzyskali od miasta spadkobiercy dawnych właścicieli, którzy niedługo po reprywatyzacji - jak pisała "Wyborcza" sprzedali swój spadek mecenasowi Robertowi N.

O tym, w jaki sposób dochodzi do skupowania spadków mówili w wywiadzie dla tvnwarszawa.pl Bożena Jasińska i Marta Sieciarz z Komitetu Obrony Lokatorów.

- W dużym uproszczeniu: jest adwokat i jakiś starszy człowiek. Człowiek ma spadek, który obejmuje kilka nieruchomości. Adwokat mówi, że z tymi nieruchomościami są same problemy, nie można ich odzyskać, trzeba coś zapłacić, a w grę mogą wchodzić lewe interesy. Jednocześnie deklaruje, że może człowieka z tego problemu wybawić. Ten się zgadza. Idą do notariusza i adwokat kupuje spadek. Osoba, która sprzedaje taki spadek, jest często starsza i nieświadoma tego, co robi. Potem okazuje się, że rzecz dotyczy np. 20 kamienic - opisywała Jasińska.

W piątek decyzja o Siennej

Zanim jednak komisja weryfikacyjna zajmie się nowymi nieruchomościami, pozostaje kwestia Siennej 29 - działki, którą badała pod koniec lipca.

- Decyzję w tej sprawie planujemy ogłosić już w najbliższy piątek, po niejawnym posiedzeniu jakie mamy zaplanowane na ten dzień - podsumowuje Kaleta.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z POSIEDZENIA W SPRAWIE SIENNEJ 29:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • znna

    zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2017 13:44 ~znna

    Oby udało się dobrać do R. Na dzień dobry trzeba unieważnić bezprawne przejęcie kamienicy przy ul. Kazimierzowskiej.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »