Informacje

20.03.2019 21:53 START PROCESU

Kolejna aktorka pozywa za smog. Proces o "prawo do oddychania"

SERWISY:

 

Przed śródmiejskim sądem rozpoczął się proces wytoczony przez Katarzynę Ankudowicz, w którym pozywa ona państwo i władze Warszawy za zaniechania w dziedzinie ochrony powietrza. Artystka domaga się 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Chce je przekazać na cel społeczny.

Katarzyna Ankudowicz złożyła pozew w marcu ubiegłego roku. Dotyczy on odpowiedzialności za zanieczyszczenie powietrza (tak zwany smog) w Polsce i naruszenie przez to jej dóbr osobistych. Aktorka żąda 10 tysięcy złotych, które chce przekazać na jedno z warszawskich hospicjów.

Początek procesu

W środę przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieście ruszył proces w tej sprawie.

Zeznawali między innymi pracownicy urzędu miasta odpowiedzialni za kwestie ochrony środowiska. Aktorka nie pojawiła się w sądzie. Reprezentował ją radca prawny Oskar Lipiński.

Pełnomocnik aktorki wnosił między innymi o wyznaczenie terminu na ustosunkowanie się pozwanych do tego, czy kwestionują oni fakt, że "na terytorium RP miały miejsce przekroczenia dobowe norm zanieczyszczenia powietrza" oraz czy pozwani kwestionują wyniki badań dotyczących jakości powietrza. Wskazał między innymi raport Najwyższej Izby Kontroli.

Z kolei pełnomocnicy Skarbu Państwa wskazywali, że "okoliczność zanieczyszczenia powietrza jest rzeczywiście faktem powszechnie znanym", ale powódka nie przedstawiała żadnych dowodów na okoliczność wpływu smogu "na jej dobra osobiste i jej życie".

"Stan powietrza zależy od pogody"

Zeznania składał między innymi zastępca dyrektora Biura Ochrony Środowiska Warszawy, który stwierdził, że stan powietrza w głównej mierze zależy do warunków pogodowych. - To są sytuacje przemijające. Stan zmienia się w ciągu dnia, a nawet w ciągu godziny - argumentował.

Dopytywany o to, jakie działania podejmuje miasto w walce ze smogiem wskazywał między innymi na wprowadzenie systemu warszawskiego indeksu powietrza oraz wypracowanie systemu wczesnego powiadamiania mieszkańców przed zagrożeniami, wynikającymi z jego złego stanu. Zapewniał też, że miasto współpracuje w tej kwestii z ościennymi gminami.

- Informujemy mieszkańców na bieżąco o stanie powietrza przy pomocy komunikatów – mówił na sali rozpraw. Dodał też, że Warszawa zamierza zakupić stacje referencyjne i około 100 czujników, które będą rozmieszczone w różnych częściach miasta.

"Maseczki powinny być konsultowane z lekarzami"

Na pytanie, czy mieszkańcy z powodu smogu powinni nosić maseczki, odpowiedział, że "powinno być to konsultowane z lekarzami", a dopytywany, czy miasto badało, jak wymienione przez niego wcześniej działania wpłynęły na poprawę jakości powietrza, stwierdził, że "badań medycznych nie było w tym zakresie, gdyż jest to za krótki okres czasu".

Kolejny świadek podkreślał z kolei, że w walce ze smogiem pomaga straż miejska. - Ma uprawnienia wejścia na teren posesji i sprawdzenia opału, który jest stosowany w gospodarstwie - zeznawał.

Kolejna rozprawa została zaplanowana na 24 kwietnia.

Przygotowują pozew zbiorowy

- Dobra osobiste w przypadku każdego człowieka mają charakter indywidualny. Naszej klientce nie chodzi o to, że nie są podejmowane żadne działania, ale że te działania są spóźnione, niewystarczające i nieskuteczne od wielu lat - powiedział reprezentujący aktorkę mecenas Oskar Lipiński.

Stwierdził również, że w przygotowaniu kancelarii jest pozew grupowy, do którego może przystąpić każdy, kto uważa, "że jego prawo do oddychania czystym powietrzem zostało naruszone". Do pozwu przystąpiło już około 200 osób. - Będziemy żądali ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę i krzywdę tym właśnie stanem zanieczyszczenia powietrza - mówił w sądzie.

Akcja "Pozywam za smog"

Katarzyna Ankudowicz jest inicjatorką kampanii "Pozywam za smog". Oprócz niej pozwy przeciwko Skarbowi Państwa i władzom lokalnym dotyczących zanieczyszczonego powietrza zdecydowali się też złożyć między innymi dziennikarz Mariusz Szczygieł i aktorzy Jerzy Stuhr i Lesław Żurek .

W styczniu przed tym samym sądem wygrała aktorka Grażyna Wolszczak, która złożyła podobny pozew. Jednak Wolszczak zdecydowała się pozwać jedynie Skarb Państwa, wycofała natomiast pozew przeciwko stołecznemu ratuszowi.

Do zmiany zdania przekonał ją miejski program walki z zanieczyszczeniem powietrza. Zastrzegła jednak, że jeśli w ciągu dwóch lat nie zauważy zmian i realizacji obietnic Rafała Trzaskowskiego, ponownie pozwie miasto.


PAP/mp/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • waedf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.03.2019 14:55 ~waedf

  Smog to ściema.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 14:48 ~warszawiak

  Proponuję powrót do Pasłęka i nie zatruwanie atmosfery miasta swoimi fobiami. Ja tu mieszkam od urodzenia i nie życzę sobie głupot w moim mieście.

 • mico

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 09:33 ~mico

  I co te pozwy mają na celu?
  Jedno jest pewne - im więcej takich pozwów tym szybciej w Warszawie będzie całkowity zakaz poruszania się samochodami osobowymi jak również całkowity zakaz używania kominków domowych, za to będzie obligatoryjny nakaz podłączenia się do centralnej sieci ciepłowniczej wszystkich nieruchomości. Może to i dobrze. W sumie życie jest ważniejsze niż wygoda w dotarciu do pracy. Poza tym jak na ulicach będą TYLKO autobusy to wiadomo że będzie ich GRUBO więcej, i na większej ilości ulic.

 • fim473

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 09:27 ~fim473

  Może niech każdy kto mieszka w Warszawie złoży pozew , Nie do sądu , a do lekarza.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 08:59 ~aaa

  kukiełkowy~kukiełkowy

  A kto to ta Pani aktorka, bo nie znam?

  Nie każdego aktora trzeba znać, są setki aktorów teatralnych, którzy grają role drugoplanowe o których prawie nikt nie wie, że są. Dopóki nie spróbują zabłysnąć.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2019 07:37 ~nick

  We łbie się poprzewracało. Lepiej szanowna "aktorka" wzięłaby się do jakiejś uczciwej pracy. Jak się nie podoba w mieście, to może trzeba wrócić do siebie na wieś?

 • Mnnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 20:53 ~Mnnnn

  OlO~OlO

  A może by tak jej wytoczyć proces za przeprowadzkę z Pasłęka do Warszawy i zatruwanie miasta. Sama jest elementem przez który powietrze jest tak zanieczyszczone. Parcie na szkło i nic innego.


  Nie wiedziałam, że przeprowadzka 20 lat temu powoduje teraz smog :-D Nie ośmieszaj się.

 • Daro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 19:26 ~Daro

  Kolejna gwiazdeczka inteligentna inaczej..
  Żenada i obciach..

 • LMG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 18:50 ~LMG

  Za PO nie było smogu.

 • OlO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 18:41 ~OlO

  A może by tak jej wytoczyć proces za przeprowadzkę z Pasłęka do Warszawy i zatruwanie miasta. Sama jest elementem przez który powietrze jest tak zanieczyszczone. Parcie na szkło i nic innego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »