Informacje

24.07.2015 17:19 Niemal 1 500 mandatów

Koleje Mazowieckie zwrócą
mandaty za brak PESEL-u

SERWISY:

Dobre wiadomości dla podróżujących Kolejami Mazowieckimi. Uczniowie mogą odwołać się od mandatów wystawianych za brak numeru PESEL w legitymacjach szkolnych. Przewoźnik zapewnia, że Ci, którzy już zapłacili karę, mogą odzyskać pieniądze.

PESEL w legitymacji szkolnej to nowy wymóg ministerstwa, obowiązujący od stycznia. Mimo wielokrotnych apeli ze strony Kolei Mazowieckich, w wielu szkołach prośby o dopisanie numeru w dokumentach zignorowano.

Dane powinien dopisać pracownik szkoły, a obok powinien przybić pieczątkę. Dopiero taka legitymacja uczniowska jest ważna.

Na zmianach ucierpiały dzieci - bez niezbędnego wpisu w dokumencie dostawały karę za nieważny przejazd.

1500 mandatów

O mandatach sypiących się za jazdę pociągami na legitymacji bez uzupełnionych danych pierwsza pisała Gazeta Stołeczna. Od początku czerwca kontrolerzy wlepili uczniom już 1,5 tys. kar. - Skala problemu jest duża, to ponad 30 osób dziennie przy przewozach, których dokonujemy - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Dariusz Grajda, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

Jak podkreśla jednak, KM nie mają sobie nic do zarzucenia. - Problem leży po stronie rozporządzeń i szkół, które nie dopełniły obowiązku narzuconego przez ustawodawcę. Rozporządzenie weszło w życie 23 stycznia, my 31 maja informowaliśmy o nowych zasadach - zapewnia Grajda.

I przypomina, że informację o obowiązku dopisania numeru PESEL KM umieściły na swojej stronie internetowej, w gablotach informacyjnych i za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

- Informację wysłaliśmy do wszystkich szkół podstawowych, gimnazjów i liceów na Mazowszu - dodaje. Podkreśla, że Ministerstwo Edukacji Narodowej jednoznacznie stwierdziło, że legitymacja nieposiadająca dopisanego numeru PESEL jest legitymacją nieważną. - Kontrolerzy dopełnili swojego obowiązku i rzetelnie sprawdzali dokumenty uprawniające do przejazdów - tłumaczy dyrektor.

Będą umarzać

Początkowo KM były nieugięte w sprawie karania uczniów, którzy nie zdążyli uzupełnić danych w legitymacjach szkolnych.

Problem okazał się jednak tak duży, że spółka najpierw odstąpiła od wystawiania wezwań do zapłaty z tytułu braku numeru PESEL w legitymacjach, a potem zadeklarowała, że będzie zwracać pieniądze tym, którzy za mandat już zapłacili.

- Przedłużamy akcję informacyjną do 30 września i do tego czasu nie będzie kar dla uczniów, którzy nie zdążyli zdobyć wpisu - zapewnia Grajda.

Co w takim razie z już wystawionymi mandatami? - Teraz należy zwrócić się z się z wnioskiem o umorzenie wezwania a jeżeli już ktoś zapłacił, może złożyć reklamację i ubiegać się o zwrot kosztów - mówi Donata Nowakowska, rzeczniczka spółki.

Nowy wymóg

Kłopotliwe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej weszło w życie 23 stycznia 2015 r. Określono w nim nowy wzór legitymacji szkolnej uczniów. Przepis wprowadził wymóg wpisywania w nich numeru PESEL, który miał ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej.

kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Vandal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2015 08:51 ~Vandal

  "...kolej zawsze i wszędzie malowana będzie..."


  ~ Official Vandal
  A starzy jak startują do młodych to będzie kończyło się to tak jak ostatnio w Warszawie (jaki ojciec taki syn) ;) widzimy się w nocy KM

 • Beka zKM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2015 08:45 ~Beka zKM

  NFZ i KM mają akurat dużo wspólnego bo z reguły po podróży koleją jesteś tak osłabiony/a że musisz iść do lekarza albo co gorsza wynoszą Cię na noszach z pociągu haha

 • Relacja R60

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2015 08:36 ~Relacja R60

  Wszystko pięknie tyle że kanarzy i tak będą wlepiac mandaty bo stałym tekstem bedzir zapewne "ja o niczym nie wiem " ja klocilem się raz prawie całą dtoge z takim uprzejmym Panem bo chciał wypisać mi mandat za brak peselu kiedy mówiłem mu ze w szkole pani odmówiła mi wpisania go bo stwierdziła że mam tak zniszczona legitymację że muszę KUPIĆ nową (legitymacja była zgieta w pół)

 • izi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2015 03:17 ~izi

  Przepis, który miał ułatwić dostęp do opieki zdrowotnej? Co tu robi kolej ?

 • Realista_Praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2015 10:45 ~Realista_Praga

  lubow~lubow

  to gdzie mamy składać reklamacje, niech powiedzą to na stronie tvn wa-wa

  Lubelska 26 Warszawa Dział Windykacji (czy jakoś tak) -> www.mazowieckie.com.pl

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2015 10:43 ~Yogi

  Polsko czy leci z Tobą pilot ?

 • ddfasfa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2015 09:53 ~ddfasfa

  Jak to u nas nic nie potrafią. Rozumiem przyczynę, dla której pesel jest potrzebny, ale z drugiej strony, jak brać pod uwagę zgrożenia jakie z tego powodu mogą być w przyszłości np. wyłudzenia w bankach, to tego nr nie powinno tam być. Inny indywidualny do 18 roku życia.
  Okres przejściowy jaki powinien obowiązywać powinien być tak elastyczny, żeby to nikomu kłopotów nie sprawiało, oczywiście nie dało się, bo za daleko do łba.

 • Zuzza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2015 00:54 ~Zuzza

  ech~ech

  Opieka medyczna dla dzieci jest bezpłatna! Jeszcze tego by brakowało, żeby dzieci umierały na ulicach naszego teoretycznego państwa! pesel jest i tak wpisany w książeczkę zdrowia dziecka i służy wyłączne do sprawdzenia płatnika: rodzic (nfz rodzica) lub skarb panstwa


  A po Polsku?

 • Bugggi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 23:55 ~Bugggi

  To bardzo ciekawe,bo według rozporządzenia szkoły artystyczne podlegające pod ministerstwo kultury nie muszą mieć peselu...

 • kaskozorzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2015 23:54 ~kaskozorzec

  Jest na legitymacji pieczątka z data ważności legitymacji? Jest. Więc sprawdzana osoba jest uczniem, i kanar może tu skoczyć. To już w jego interesie jest udowodnienie że uczeń nie jest uczniem. Uczeń udowodnił że uczniem jest mając AKTUALNĄ legitymację. Tyle w temacie formalizmów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »