Informacje

08.08.2013 16:30 435 tysięcy złotych

Koleje Mazowieckie ukarane za jazdę z otwartymi drzwiami

SERWISY:

Urząd Transportu Kolejowego skontrolował pociągi Kolei Mazowieckich. Kontrolerzy zarzucają, że składy notorycznie jeżdżą z otwartymi drzwiami narażając pasażerów na utratę życia lub zdrowia. W związku z tym urząd nałożył na przewoźnika 435 tys. złotych kary.

Urząd Transportu Kolejowego ustalił, że niezamknięte drzwi w pociągach z logo Kolei Mazowieckich nie były rzadkością. Przewoźnik nie próbował się nawet usprawiedliwiać. Za lekceważenie bezpieczeństwa pasażerów kolejarze muszą teraz zapłacić 435 tys. złotych kary.

Narażanie bezpieczeństwa pasażerów

- Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nałożył na przewoźnika kolejowego Koleje Mazowieckie karę pieniężną w wysokości 435 tyś. zł za naruszenie zakazu stosowania bezprawnych praktyk naruszających zbiorowe interesy pasażerów w transporcie kolejowym, polegających na niezapewnieniu podróżnym odpowiednich warunków bezpieczeństwa – precyzuje Maciej Domański, rzecznik UTK i dodaje, że przewoźnik tolerował jazdę pociągów z otwartymi drzwiami.

Ocena kontrolerów są dla KM bezlitosne. - Spółka nie zapewnia właściwego poziomu bezpieczeństwa narażając tym samym pasażerów na utratę zdrowia i życia – twierdzi Domański.

Potwierdzają to skargi, które wysyłali podróżni. Ich liczba dowodzi, że pociąg jadący z otwartymi drzwiami to nie była jednorazowa wpadka.

Otwarte drzwi przy każdej kontroli

- Odnotowujemy polepszanie się stanu taboru, ale otwarte bądź niezaryglowane drzwi spotykamy przy każdej kontroli. Niechlujstwo polega na tym, że konduktor widząc i zgłaszając otwarte drzwi nie zamyka ich na klucz – punktuje Maciej Domański.

Urząd nie nakłada kary od razu. Jest to ostateczność, gdy przewoźnik uporczywie nie stosuje się do jego zaleceń i uwag.

– Jeżeli kontrolerzy podczas jazdy zauważą nieprawidłowości, to wystawiane jest wezwanie do jej usunięcia – mówi rzecznik. Kolejnym krokiem jest cofnięcie "przeglądu technicznego". – Gdy pojazd wciąż jest niesprawny, to zostaje on wyłączony z eksploatacji. Traci świadectwo sprawności technicznej. Dopiero, gdy przewoźnik pozostawi go w ruchu UTK nakłada karę. Może to być nawet 5000 euro za jeden dzień użytkowania każdego wagonu – wyjaśnia Domański.

"Brak współpracy i całkowite zaniechanie"

Wysokość kary wynika z wielu czynników Poza liczbą dni i wagonów, w których doszło do awarii, uwzględnia także przychody spółki, dotychczasową "karalność" i współpracę z UTK. Z tym także nie było najlepiej.

- Spółka pozostawała bierna przez cały czas trwania postępowania stwierdzającego naruszenie, a przed wydaniem decyzji nie wypowiedziała się, co do dowodów i materiałów zebranych w sprawie. Brak zaangażowania przewoźnika, a w szczególności całkowite zaniechanie chociażby próby usprawiedliwienia zaistniałych nieprawidłowości, wskazują na lekceważący stosunek spółki do tak ważnej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo pasażerów – wytyka Domański.

"Winna zła pogoda i osoby trzecie"

Jak informuje UTK Koleje Mazowieckie cała winą obarczają "osoby trzecie" i złą pogodę. - Spółka absolutnie nie wiąże stwierdzonych przez prezesa UTK nieprawidłowości z niewłaściwą praktyką utrzymaniową i nieprzestrzeganiem przez jej pracowników wymagań związanych z bezpieczeństwem, obarczając winą osoby trzecie i powołując się na złe warunki atmosferyczne, jako przyczynę niesprawnego układu zamykania drzwi – podaje Maciej Domański.

Spółka otrzymała czas do 23 sierpnia na naprawienie niesprawnych wagonów. UTK prosi pasażerów o zgłaszanie wszystkich przypadków jazdy z otwartymi drzwiami. Informację o numerze bocznym uszkodzonego pociągu i dacie zajścia przesyłać można na adres pasazer@utk.gov.pl.

Prośbę o komentarz przesłaliśmy do Kolei Mazowieckich. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Internauta nagrał przejazd pociągiem przy otwartych drzwiach:


wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • km pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2013 20:01 ~km pracownik

  Panie Majewski wywalili Pana z kryta bo za bardzo chcial Pan zrobic dobrze.Teraz wielki pan chce pokazac jaki to jest urabura.Wstydze sie za pana.Troche oglady .Wlasna ambicja panu na to nie pozwala?Zenada .Tak to jest jak burak dorwie sie do stolka.Smutne to ale prawdziwe.

 • pasazer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2013 10:13 ~pasazer

  Szanowne pasazery a kto te drzwi otwiera?Napewno nie obsluga.Buraki ze wsi co to podaja sie za miastowych Warszawiakow mieszka toto 100km od. Wawy a kultury zero.Rodowity warszawiak na to sobie nie pozwoli.Troche kultury a jak lepiej sie zyje.

 • witold

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 13:36 ~witold

  modernizowane wagony nie maja klimatyzacji. Sprawą modernizacji i wyrzucania pieniędzy w błoto powinno sie zając CBA

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 10:42 ~karol

  jakies 7 lat temu jechalem starym piętrusem z panienka nad pilice. drzwi otwarte, wiatr we wlosach... wspaniala rzecz.

 • Cath

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 10:36 ~Cath

  Gdyby pociagi KM jezdzily troche szybciej (a nie 10 km/h), albo nie np staly po 10-15 minut w szczerym polu to moze daloby rade wytrzymac przy zamknietych drzwiach. Zmiencie tabor i predkosc jazdy, to moze wtedy otwieranie drzwi nie bedzie potrzebne.

 • qwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 09:47 ~qwe

  jeżeli zrobią klimatyzacje tra siasie w-wa wileńska - małkinia to ludzie nie będą otwierać drzwi. Inaczej sie nie da w nowych pociągach okna się uchylają, zero powietrza 50 stopni. Wykończyć się można!!

 • kaspijczyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 22:09 kaspijczyk

  I dzięki bogu, są normalni pasażerowie, którzy ratują innych przed potwornym upałem!
  Chwała im za to!

 • bbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 19:46 ~bbb

  Ja pierdziu. Jeszcze 30 lat temu w większości tak się jeździło i problemu nie było. Niedługo będą sprawdzać czy masz czapkę zimą. ALe durnota.

 • rav

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 19:18 ~rav

  pasager~pasager

  Bóg zapłać, że wreszcie ktoś się za to zabrał - sam codziennie jeżdzę Kolejami M. i otwarte drzwi to plaga! To naprawdę jest niebezpieczne!

  a Ty jesteś kretyn... ciekawe o której jeździsz pociagami?? pewnie o 4 rano lub po 21 bo wtedy jest chłodno... a przejedź się w godzinach popołudniowego szczytu a zobaczysz jak jest "cudownie" gorąco w pociagach KM... sauna za darmo - no prawie za darmo = koszt biletu. dobrze że czasem ktoś trzyma otwrte drzwi bo jak są zamknięte i jest tłum a za oknem w słońcu 50st to można wyzionąć ducha... ogarbnij się...

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.08.2013 18:46 ~Gość

  I o co chodzi? KAŻDE drzwi wagonu muszą posiadać możliwośc AWARYJNEGO otwarcia bezpośrednio przez pasażera. Jeżeli taka możliwość zostanie zablokowana na stałe - wagon RÓWNIEŻ nadaje się do rewizji... Mechanik (maszynista) zamyka drzwi zdalnie przed każdym ruszeniem składu ze stacji - a pasażerowie potem je otwierają w trakcjie jazdy korzystając z awaryjnego otwarcia - bo im gorąco, bo mają taką fantazję, bo są po prostu bezmyślni...
  Ile takich drzwi jest w starszych jednostkach? Z ilu takich jednostek składa sie przeciętny pociąg "podmiejski"? Sporo... konduktor musiałby bez przerwy chodzic i je zamykać, bo, kiedy zamknie i pójdzie dalej - to i tak otworzą znowu. A ilu konduktorów jedzie w takim pociagu? Jeden? Dwóch? Nie wiecej, bo "oszczedzać trzeba na kosztach"... To nie jest tak, że drzwi są zepsute - są SPRAWNE i dlatego można je otworzyć podczas jazdy zrywając plombę na dźwigni zabezpieczenia!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »