Informacje

23.10.2013 20:28 problemy pasażerów

Koleje Mazowieckie protestują.
"PKP PLK źle przygotowała remont"

SERWISY:

Koleje Mazowieckie uważają, że spółka PKP PLK źle przygotowała modernizację linii Warszawa-Skierniewice, a remont i ciągłe awarie powodują, że ludzie nie mogą dojechać pociągiem do szkoły i pracy. PKP PLK odpowiada, że nie wszystkie opóźnienia są jej winą.

O problemach z dotarciem do Warszawy internauci tvnwarszawa.pl informowali we wtorek. Donata Nowakowska, rzeczniczka Kolei Mazowieckich, przyznawała, że jest ciężko. Jak poinformowała w środę PAP, przewoźnik wystosował do zarządcy infrastruktury protest przeciw złej organizacji remontu.

Remont psuje wizerunek KM

- Nie dość, że na linii trwa remont i trzeba było ograniczyć liczbę pociągów, to jeszcze ciągle psują się tam rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przez to nasi pasażerowie nie mogą dojechać normalnie do pracy czy szkoły - powiedziała Nowakowska. Dodała, że powoduje to niezadowolenie i protesty pasażerów, odbija się też negatywnie na wizerunku spółki.

Rzeczniczka przypomniała, że tylko w tym tygodniu awarie rozjazdów na stacji Pruszków, Grodzisk Mazowiecki i urządzeń na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Pruszków spowodowały opóźnienia pociągów na masową skalę. Ponadto bardzo, jak dodała, sytuację utrudniają powtarzające się awarie urządzeń sterowania ruchem i rozjazdów na stacji Radziwiłłów Mazowiecki.

Zależało na utrzymaniu ruchu

Rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec wyjaśnił w rozmowie z PAP, że remontując linię spółka ma do wyboru trzy warianty prowadzenia robót: zamknąć linię na czas prowadzenia prac, remontować ją przy utrzymaniu ruchu, ale znacznie ograniczając liczbę pociągów, albo utrzymać się tyle pociągów ile się da. - W innych krajach europejskich prawdopodobnie zamknięto by linię na czas modernizacji, ale przewoźnikom zależało, by utrzymać ruch w tym czasie - wyjaśnił rzecznik.

Dodał, że nie wszystkie utrudnienia na linii są winą PKP PLK. - W ciągu ostatnich 12 dni mieliśmy do czynienia z kilkudziesięcioma usterkami, z których 39 proc. dotyczyło urządzeń sterowania ruchem, kolejne 39 proc. to awarie taboru, 22 proc. stanowiły przyczyny zewnętrzne, np. potrącenie osoby przechodzącej przez tory w niedozwolonym miejscu, obrzucenie pociągu kamieniami, czy interwencja służb medycznych. To powoduje komplikacje nie na jednym torze, lecz całkowitą blokadę linii kolejowej - wyjaśnił Siemieniec.

Modernizacja linii ma się zakończyć w 2015 r. W ramach prac kolejarze wymienią tory, przebudują sieć zasilającą, zlikwidują przejazdy i wymienią wyeksploatowane urządzenia sterowania ruchem. Wartość całej inwestycji na odcinku Warszawa – Skierniewice przekracza 1,8 mld zł.

PAP

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • CSM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2013 16:44 ~CSM

  Wszyscy komentujący krzyczą bo z Grodziska i Pruszkowa nie mogą dojechać na czas do pracy, gdzie mają conajmniej kilka możliwości dojazdu: WKD, miejscówki, SKM, KM, a co powiedzą CI ci co jadą ze Skieniewic na 7.00 do pracy i wysiadają na Wschodnim
  A powrót na Śrudmieściu - wyścig szczurów, bo każdy pociąg pasuje, a ten co mieszka dalej jak nie będzie na czas czeka conajmniej gdzinę.

 • arienka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.10.2013 12:32 ~arienka

  Nie dosc, ze nie mozna dotrzec do pracy, to jeszcze podnosi sie ceny biletow. Wkurza mnie, ze czwarty dzien z kolei nie moge dotrzec do pracy na czas, a juz drugi kanar tego dnia upomina sie o bilety. Za te utrudnienia powinnismy jezdzic za darmo.

 • KLO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 14:54 ~KLO

  [cytat_1705300]
  [cytat_1705130]
  Można jeździć WKD-ką na bilety KM. Poniżej link do info na ten temat

  MOŻE Z WIOSKI TYPU PODKOWA LEŚNA, ALE NIE Z MIASTA
  [/cytat_1705300]

 • Shulze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 13:24 ~Shulze

  [cytat_1705130]
  Można jeździć WKD-ką na bilety KM. Poniżej link do info na ten temat

 • nicki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 12:28 ~nicki

  Szkoda tylko, że jak remontują to wszystko jednocześnie w kompletnym chaosie

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 12:18 ~janek

  w innych krajach europejskich inaczej by zaplanowano remonty - moze mniej pociagów, ale za to więcej wagonów, informowanie na biżąco czasowe łączenie biletów aby ludzi emogli wsiadac we wszystkich przewoźników itd itd. Poza tym tam - na zachodzie - linie dbają i klientów bo ci mogą dostać sute odszkodowania, a u nas odpowiedzi na reklamcje są jak z kalki: przepraszamy, nie nasza wina, nasz regulamin nie przewiduje rekompensaty w takiej sytuacji. I spadaj na bambus kliencie, bo mamy cię gdzieś a jak bedziesz się awanturowal to zamkniemy linię i możesz nam skoczyć. To jest polskie myślenie panów zarządzających kolejami... o.

 • Shulze

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 12:17 ~Shulze

  Jestem tylko ciekaw czy ktoś decyzyjny, odpowiedzialny za front robót w spółce za nie odpowiedzialnej choć raz miał niewątpliwą "przyjemność" podróżowania w takich warunkach w jakich obecnie my podróżni dojeżdżający do Warszawy z Grodziska, Milanówka lub Pruszkowa.
  Może jakby spóźniał się do pracy 4 razy w ciągu tygodnia i zbierał ochrzan od przełożonych, może by zmądrzał? Może? Tylko po co ten odpowiedzialny za remont ma się zniżać do podróżowania w takich warunkach?

 • Łukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 12:06 ~Łukasz

  A co się dzieje na linii KM7, to dopiero horror. W tym tyg. żaden pociąg, którym jechałem, nie był na czas. Dziś po tym wypadku to zrozumiałe, ale w pozostałe dni? Czy KM mi wytłumaczy, dlaczego stojąc na Ochocie i czekając na KM701 do Dęblina, widzę w międzyczasie masę pociągów kończących na Wschodnim? Czemu - jak już jest wiadomo, że coś będzie nie tak - któryś z pociągów kończących na Wschodnim nie zostanie przemianowany na KM701 i nie zabierze czekających ludzi do domu? a tak czekam 40 min i obserwuję pociągi z dwoma jednostkami przewożące max 20 pasażerów (w obu jednostkach) każdy, po czym wreszcie przyjeżdża KM701 (40 min spóźnienia) jako jedna jednostka !?! i zaczyna się horror. BEZ SENSU. Ktoś zrobił badania, z których wynika, że linia średnicowa jest przeciążona, ponieważ mało jest pociągów przelotowych, tj. nie kończących na Wschodnim/Zachodnim. I zgadzam się z tym. Czy KM jest w stanie odpowiedzieć, dlaczego tak się dzieje? Czy rzeczywiście łatwiej jest puścić pociąg ze Skierniewic do Warszawy Wschodniej, a zaraz za nim pociąg z Zachodniej do Dęblina? Czy ktoś zyskuje na - bezsensownych moich zdaniem - wozokilometrach? Czy nie lepiej te km przebyte średnicą zamienić w km przebyte na trasach kolejowych z pociągiem wypełnionym ludźmi?

 • pasażer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 11:11 ~pasażer

  to co się dzieje teraz na pkp czy km to naprawdę przechodzi ludzkie pojecie . Dziś zamiast ogłaszać komunikaty że jest wypadek , żeby ludzie wysiadali na warszawa włochy to nie, ludzi trzymali jak bydło w pociagach po 40 minut w polu. I z godziska do zachodniej pociag jechał prawie dwie godziny i codziennie się coś dzieje. Wysadzić w powietrze ten cały burdel by należało bo inaczej nzwac tego nie można. Czy nie mogą sie dogadać się z WKD żeby można było jeździć na jednym bilecie, czy nie mogą dać jakiś pociągów przyspieszonych? czy tam sa ludzie którzy myślą chociaż w 1% procencie ?

 • Misupysiu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2013 10:20 ~Misupysiu

  Tak, 2015.
  Modernizacja obejmuje również budowę tunelu pod tą linią w Grodzisku Mazowieckim. Myślicie, że taki tunel wykopie się w miesiąc?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »