Informacje

01.06.2017 16:27 plany na najbliższe lata

Koleje Mazowieckie idą na duże zakupy. Pociągi policzą pasażerów

SERWISY:


Koleje Mazowieckie uruchamiają System Automatycznego Zliczania Pasażerów. Zamontowano specjalne urządzenia w 69 pojazdach. Ale to nie koniec inwestycji spółki. Kolejarze ogłosili, że zamierzają kupić 71 nowych pociągów i wybudować nową halę.

- Chcemy poznać szczegółowe preferencje naszych podróżnych. Dzięki systemom liczącym będziemy mieli wiedzę o tym jak rozkładają się potoki pasażerskie, jakie odcinki na danej trasie cieszą się największym zainteresowaniem, na których stacjach jest największa wymiana pasażerów, w jakie dni najczęściej korzystają oni z połączeń - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Grajda, członek zarządu KM.

- Ta wiedza pozwoli nam lepiej dopasować się do oczekiwań pasażerów - dodał.

Za pomocą GPS

Oprócz zasadniczej funkcji zliczania podróżnych urządzenia posiadają aplikację umożliwiającą współpracę z innymi systemami liczącymi, a przez to możliwość tworzenia zintegrowanych raportów zbiorczych dla konkretnego pociągu, stacji czy linii.

System identyfikuje stacje i przystanki za pomocą GPS. Czujniki zamontowane nad drzwiami na zasadach przecięcia podwójnej wiązki świetlnej określają kierunek przemieszczania się podróżnych oraz ich liczbę. Wyniki z każdych drzwi przekazywane są do komputera pokładowego, a ten przekazuje dane do serwera spółki. Tu dane są przetwarzane w jeden raport dla stacji.

Kolejne zatrzymania i kolejne raporty stacyjne tworzą raport dla pociągu. Następnie raporty z pociągów tworzą raporty dobowe dla linii, a te tworzą raporty dla linii w interesującym przedziale czasowym (tygodniowe, miesięczne, kwartalne, roczne). W System Automatycznego Zliczania Pasażerów firmy Dilax są wyposażone pojazdy ER 75 "Flirt" oraz wagony piętrowe zarówno firmy Bombardier, jak i PESA.

Z klimatyzacją

Koleje Mazowieckie zapowiedziały także duże zakupy. Spółka ogłosiła przetarg na dostawę 71 nowych pociągów. Szacują, że kontrakt jest warty ponad 2,2 miliarda złotych. Do 2022 roku 39 pojazdów typu ezt z floty mazowieckiej spółki ma zostać wycofanych. Dlatego potrzebne będą nowe.

- Pozyskanie nowych pojazdów przełoży się także na zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów po Mazowszu. Będziemy mogli również zwiększyć zestawienie pociągów, a równocześnie zapewnić większą rezerwę taborową, co wpłynie pozytywnie na realizację rozkładu jazdy pociągów - zapowiedział Czesław Sulima, członek zarządu KM.

Nowe pociągi mają być klimatyzowane, monitorowane, wyposażone w platformę dla niepełnosprawnych, toalety, monitoring i internet.

Będzie nowa hala

Koleje szukają też partnera prywatnego na budowę hali napraw w Sochaczewie. Wszystko dlatego, że brakuje miejsca, w którym można utrzymywać i naprawiać pojazdy. Umowa ma zostać zawarta na 20 lat.

Szacunkowa wartość inwestycji wyniesie ponad 1,3 mld zł netto. Rozpoczęcie budowy hali w Sochaczewie planowane jest w drugiej połowie 2018 r., a zakończenie w 2020 r.

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.06.2017 10:03 ~gość

  Ciekawe kto im przyjdzie do pracy za 1800 zł?

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 15:08 ~Piotr

  Jak poprosicie, to takie dane podadzą wam sami pasażerowie, wypełniając ankietę w internecie.
  Takie dane może wam podać także konduktor. Jeżeli go już nie ma, to taniej będzie go zatrudnić niż budować system do liczenia za miliony.

 • pdkowiann

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 14:52 ~pdkowiann

  No najważniejszy ten internet. Jak nic innego potrzebny w pociągu! Bez tego ani rusz. No wsiąść się nie da, jak nie ma internetu!

 • Nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 11:02 ~Nick

  greg~greg

  Byłoby fajnie, gdyby KM również zajęła się chamowatymi i wyglądającymi jak kibole kontrolerami biletów w swoich pociągach.

  Problem z nimi to mają chyba głównie ci co nie mają biletu. To raz, a dwa w naszych realiach to trzeba mieć wygląd kibola, żeby móc pracować w tym "zawodzie".

 • RaffaeloInformatyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 09:44 ~RaffaeloInformatyk

  25lat za pozno

 • Ludzi peleton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 08:56 ~Ludzi peleton

  Ciekawe czy zamontują w pociągach na trasie Warszawa-Siedlce to co się dzieje rano i popołudniu w pociągach to masakra !

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2017 08:14 ~greg

  Byłoby fajnie, gdyby KM również zajęła się chamowatymi i wyglądającymi jak kibole kontrolerami biletów w swoich pociągach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »