Informacje

08.11.2011 17:03 "na tory wyjadą w grudniu"

Koleje Mazowieckie
kupiły szynobusy

SERWISY:

 

Samorząd województwa mazowieckiego kupił dwa spalinowe szynobusy dla Kolei Mazowieckich. Kontrakt o wartości 12,8 mln zł podpisano we wtorek w Warszawie. Szynobusy mają wyjechać na tory w grudniu.

- Dalszy rozwój województwa nie będzie możliwy bez rozwijania transportu szynowego - zaznaczył Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Na wtorkowej konferencji prasowej zwrócił także uwagę, że dwaj należący do samorządu przewoźnicy kolejowi - Koleje Mazowieckie i WKD - przewożą łącznie ok. 60 mln pasażerów rocznie.

Nowe pojazdy będą kosztować 12,8 mln zł. Z tej kwoty 7,3 mln zł pochodzi z dotacji rządowej, a 5,5 mln zł ze środków województwa.

Szynobusy z PESY

Szynobusy dostarczy bydgoska PESA. Przewoźnik skieruje je na trasy Nasielsk - Sierpc i Kutno - Sierpc. Jak zauważyli przedstawiciele Kolei Mazowieckich, są to trasy mało obciążone ruchem - do pociągu wsiada najwyżej kilkadziesiąt osób. Stąd pomysł, by skierować na nie szynobusy, które są tańsze w eksploatacji, niż używane przez przewoźnika elektryczne zespoły trakcyjne.

Zarząd Kolei Mazowieckich planuje do 2015 r. dokupić jeszcze 22 wagony piętrowe, 13 szynobusów - elektrycznych i spalinowych. Spółka rozważa też zakup 20 elektrycznych pociągów. Równocześnie planowane są także bieżące naprawy i modernizacje eksploatowanego taboru. W ciągu najbliższych czterech lat Koleje Mazowieckie chcą przeznaczyć na naprawy i modernizacje ok. 755 mln zł.

PAP/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • driVer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2011 17:19 ~driVer

  No na trasę Nasielsk - Sierpc KM raczej nie wyślą EZT z prostej przyczyny - brak trakcji... :D

 • miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 14:55 ~miejscowy

  Można się czepiać tego czy owego, ale prawda jest taka, że Koleje Mazowieckie wskrzesiły z martwych transport kolejowy na Mazowszu. Pogonienie Pekapu z Mazowsza było genialnym posunięciem! Wielki plus dla pana wojewody.

  Przypomnijcie sobie jak było za czasów PKP - rok w rok znikały z rozkładów kolejne połączenia regionalne, kolejne stacje kolejowe zarastały drzewami a stopień zdezelowania taboru przekraczał wszelkie wyobrażenie. KM daleko do ideału ale w porównaniu do PKP to niebo i ziemia.

  Kiedyś jak chciałeś dojechać z Sulejówka albo Otwocka do Warszawy MUSIAŁEŚ jechać prywatnym busem. Dziś masz wybór: możesz jechać z prywaciarzem albo pociągiem... w dodatku na bilecie ZTM!

  A teraz Śląsk idzie w nasze ślady powołując do istnienia Koleje Śląskie. Powodzenia ślązaki :)

 • Pan Bułkowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 12:03 ~Pan Bułkowski

  ~klawa
  gdybyś rzeczywiście miała tyle oleju w głowie to byś wiedziała co się dzieje z Elfami, ile ich jest w naprawie, które numery się psują najczęściej (np. 010 KM) i skąd się biorą 60 minutowe opóźnienia bądź odwołane kursy (poc.51320 relacji Dzaiłdowo - Grodzisk Maz.). Widziałabyś ile razy w tygodniu poc. 6628 Elf SKM nie dociera do celu na czas.
  Jak widzisz nie jestem poirytowany tym że pociąg stoi pod semaforem, tylko faktycznymi problemami technicznymi taboru. I jak teraz wygląda twój poziom oleju w głowie? Nadal uważasz że jest na odpowiednim poziomie?

 • klawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 10:47 ~klawa

  ~Pan Bułkowski
  śmieszny jesteś. jeżdżę Elfami i jakoś mam na tyle oleju w głowie żeby nie gadać jak popadnie głupot. ostatnie awarie to nie awarie pociągów tylko kradzieże części infrastruktury na trasie. A to, że pociąg się zatrzyma bo ma czerwone światło to znaczy że ma czerwone światło i zakaz wjazdu ze względu na kradzież a nie zepsucie pociągu. Po prostu macie w tej Warszawie jak na Śląsku. Miej pretensję do sokistów, że nie pilnują tylko spacerki po peronach sobie robią.

 • ence

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2011 05:26 ~ence

  dziwi Mnie ta jedna para drzwi..

 • MK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 21:37 ~MK

  "13 szynobusów - elektrycznych i spalinowych" .. jeśli już to tylko spalinowych .. a nie elektrycznych.. jak zwykle literówka..

 • witek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 21:10 ~witek

  @~Mieszkanie…
  Zamówionre są i w przyszłym roku PESA dostarczy nowe pociągi dla WKD.
  http://www.wkd.com.pl/index.php/pl/news/full/164
  Zamiast trollować wystarczy wejśc na stronę WKD.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 20:49 ~aaa

  PESA i jedna para drzwi? To się młoteczek to wybijania szyby awaryjnej przyda...

 • Pan Bułkowski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 19:55 ~Pan Bułkowski

  Jeżeli Pesa zrobi szynobusy równie awaryjne co nowe Elfy to tylko pogratulować. Węzeł kolejowy w Nasielsku będzie miał wyremontowane tory i najnowsze pociągi, które zamiast wozić pasażerów będą restartowały komputery i kończyły bieg w miejscu startu. To już naprawdę robi się mało zabawne (codzienne awarie Elfów SKM i KM)

 • KK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2011 18:40 ~KK

  Ale w artykule jest nieprecyzyjnie napisane czy na tej trasie jest mozliwosc korzystania z elektrycznych pojazdow. Ja po pierwszym przeczytaniu tez zrozumialem ze zostaly zastapione.

  Mozna to dwojako odebrac.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »