Informacje

08.11.2012 20:11 Ekspozycje Muzeum Historii Polski

Koleje losów rodzin rozdzielonych podczas wojny, powstanie Solidarności. Niezwykłe e-wystawy

SERWISY:

Dwie nowe ekspozycje dotyczące Solidarności i transformacji politycznej w Europie pokazało Muzeum Historii Polski na platformie Google Cultural Institute. Uroczyste otwarcie wirtualnych wystaw odbyło się w czwartek w Pałacu Staszica w Warszawie.

Wystawy opracowane przez Muzeum Historii Polski zostały udostępnione w internecie razem z 11 innymi nowymi ekspozycjami przedstawiającymi wydarzenia związane z upadkiem żelaznej kurtyny. Kuratorami wystaw, poza Muzeum Historii Polski, są instytucje partnerskie z Niemiec i Rumunii. Każda z nich przedstawia konkretne historie związane z przełomowymi wydarzeniami tamtego czasu, wykorzystując archiwalne dokumenty, materiały zdjęciowe i filmowe, a czasem także osobiste relacje świadków.

Uroczyste otwarcie internetowych wystaw odbyło się z udziałem m.in. dyrektora Muzeum Historii Polski dr Roberta Kostro, pierwszego ministra edukacji III RP prof. Henryka Samsonowicza oraz przedstawicieli prezydenta RP - ministra Macieja Klimczaka oraz prof. Tomasza Nałęcza.

- Dzisiaj otwieramy wystawy, która mają szansę dotrzeć do setek tysięcy, może nawet milionów ludzi na całym świecie. Po zaprezentowaniu poprzednich internetowych ekspozycji, w tym wystawy o Janie Karskim, odnotowaliśmy kilkadziesiąt informacji prasowych z całego świata Chin, Malezji, Tajwanu, Indii, Pakistanu - także z takich miejsc, do których żadna polska wystawa prawdopodobnie jeszcze nie dotarła i pewnie nigdy nie dotrze - powiedział podczas uroczystości Robert Kostro.

Pierwsza z wystaw opracowanych przez Muzeum Historii Polski - Solidarność i upadek żelaznej kurtyny jest opowieścią o powstaniu ruchu Solidarności i - jak twierdzą organizatorzy - impulsie, jaki oddolne polskie ruchy społeczne dały innym narodom za żelazną kurtyną do odzyskania wolności.

Przetłumaczą na 22 języki

Druga wystawa - Rozdzieleni przez historię (1939-1989) - to zebrane przez kuratorów muzeum wspomnienia członków rodzin rozdzielonych przez II wojnę światową i epokę komunizmu. Cztery historie polskich rodzin ukazują różne koleje losów z czasów wojny i okupacji. Prezentacja zbudowana jest na podstawie osobistych wspomnień pisemnych i ustnych, przeplatanych prywatnymi zdjęciami, dokumentami i listami.

Obecnie nowe wystawy muzeum dostępne są w trzech językach (po polsku, angielsku i niemiecku), ale już wkrótce zostaną przetłumaczone na w sumie 22 języki narodowe.

Uruchomieniu wystaw towarzyszyła odbywająca się w czwartek w Pałacu Staszica w Warszawie debata z udziałem m.in. prof. Tadeusza Cegielskiego z Instytutu Historycznego UW, Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski i Alicji Białeckiej z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przeprowadzona została także pokazowa lekcja historii przy wykorzystaniu internetu z udziałem uczniów z warszawskiego LXXXIII L.O. im Emiliana Konopczyńskiego, prowadzona przez Michała Zarychtę z Muzeum Historii Polski.

Google Cultural Institute to projekt, który ma na celu zachowanie i prezentowanie online najważniejszych dzieł kultury i sztuki. Wśród wcześniejszych projektów znalazły się m.in. przeniesienie do internetu archiwów Nelsona Mandeli i instytutu Yad Vashem czy digitalizacja zwojów znad Morza Martwego. W ramach projektu historycznego w pierwszej połowie października zaprezentowano na platformie 42 wystawy poświęcone historii XX wieku. Wśród nich znalazła się ekspozycja poświęcona Janowi Karskiemu przygotowana przez Muzeum Historii Polski i dwie dotyczące historii Holokaustu wystawy przygotowane przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

PAP//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Historyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 22:27 ~Historyk

  Następna wystawa nosić bedzie tytuł: "Rozdzieleni pogonią za kasą" i obejmować bedzie okres od 1980 roku

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 20:34 ~www

  wystawa dedykowana rodowitym termosom

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »