Informacje

17.11.2017 16:05 na obozowej

Kolejarze przeniosą bunkier z czasów wojny

SERWISY:


Bunkier z czasów II wojny światowej, który stoi na drodze inwestycji kolejarzy, zostanie przeniesiony. Operacja odbędzie się przy Obozowej i potrwa kilkanaście godzin.

"Między 18 a 19 listopada wykonawca przeniesie bunkier z czasów II wojny światowej przy ulicy Obozowej w inne miejsce na placu budowy" – poinformowały Polskie Linii Kolejowe.

To schron, który miał być wyburzany, ale wojewódzki konserwator wpisał do rejestru zabytków ten i inne schrony znajdujące się na linii obwodowej.

Operacja zajmie kilkanaście godzin, a od poniedziałku 20 listopada wznowione zostaną prace przy budowie wiaduktu. Jak zapowiadają kolejarze, sposób prowadzenia robót będzie wymagał zmian w organizacji ruchu podczas weekendów. Na razie szczegóły nie są znane.

Będą nowe przystanki

To nie jedyne prace, jakie toczą się na linii obwodowej.

"Przy peronie nr 8 stacji Warszawa Zachodnia wykonane zostały już fundamenty pod nowe wiaty i układane są elementy nowej platformy. Na przystanku Warszawa Wola i Młynów wykonawca zainstalował prawie wszystkie ścianki peronowe. Stoją  słupy, na których będzie nowe zadaszenie. Na Warszawie Obozowej wylewane są  fundamenty oraz układane podstawy peronów. Między Warszawą Zachodnią a Warszawą Gdańską układane są nowe tory. Przygotowane są słupy do rozwieszenia nowej sieci trakcyjnej" – wyliczają kolejarze.

Zmienia się też sytuacja przy wiaduktach. Nad Wolską jedno przęsło zostało już umieszczone na nowych podporach. Wykonawca stawia drugą konstrukcję. Z kolei przy Kasprzaka wykonano fundamenty. Tworzone są podpory pośrednie i przyczółki, trwają roboty zbrojarskie i betonowe.

Przy Zawiszy wykonawca zrobił podpory oraz zainstalował nową konstrukcję. Rośnie także nowa kładka przy Prądzyńskiego - wykonano podpory pod schody i przęsło.

Prace za blisko 200 mln

PKP PLK planują przywrócenie ruchu pociągów pasażerskich między Warszawą Gdańską a Zachodnią w połowie 2018 roku. Za 196 milionów złotych powstaną dwa nowe przystanki: Warszawa Obozowa i Warszawa Powązki.

"Budowa nowego węzła przesiadkowego Warszawa Młynów zwiększy możliwości komunikacyjne w stolicy – pasażerowie swobodnie przesiądą się z pociągu do metra przy ulicy Górczewskiej. Linia obwodowa będzie pełniła ważną rolę podczas przebudowy linii średnicowej. Wówczas pojada nią pociągi dalekobieżne" - twierdzą kolejarze.

ran/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Pik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2017 14:22 ~Pik

  Od lata tworzą się tam wielkie korki. Takie dziadostwo uznać za zabytek to tylko PiS potrafi. Niech go postawią na Nowogrodzkej

 • wst

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2017 09:19 ~wst

  Specjaliści od filmowania wydarzeń! :-))

 • fido

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.11.2017 06:55 ~fido

  Przeniosą na plac Piłsudskiego, będzie jak znalazł ,,budowla do celów obronnych,,

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 20:12 ~kubat

  Toms~Toms

  I bardzo dobrze. Nasz rząd tak uwielbia historię i pomniki to może niech zrobi ścieżkę dydaktyczną w okolicach linii kolejowej z wyeksponowanymi i opisanymi bunkrami.

  Łatwiej wysadzić niż PKiN, ale tego widocznie "armia" Antoniego jeszcze nie ćwiczyła.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2017 18:47 ~Toms

  I bardzo dobrze. Nasz rząd tak uwielbia historię i pomniki to może niech zrobi ścieżkę dydaktyczną w okolicach linii kolejowej z wyeksponowanymi i opisanymi bunkrami.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »