Informacje

04.02.2017 07:00 REMONT LINII OBWODOWEJ

Kolej wybuduje nowe przystanki
i wiadukty. Od marca utrudnienia na Woli

SERWISY:

Dwa nowe przystanki, nowe tory i większa przepustowość - takie zmiany czekają linię obwodową na odcinku od Warszawy Gdańskiej do Warszawy Zachodniej. Remont ruszy w marcu, a to może oznaczać duże utrudnienia na Woli, gdzie trwa budowa metra. Kolejarze zapowiadają remont wiaduktów nad ulicami: Obozową, Kasprzaka i Wolską.

Remont wyceniony na 160 milionów złotych obejmie dwa odcinki. Zmodernizowana będzie linia 20 pomiędzy Warszawą Gdańską a Warszawą Zachodnią oraz linia towarowa 509 między Warszawą Gdańską a Warszawą Gołąbki. Przebudowane zostaną tory, sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, a także przystanki. Dużą zmianą będzie powstanie węzła przesiadkowego przy stacji Warszawa Koło, z którego będzie można dogodnie przesiąść się do innych środków komunikacji miejskiej.

- Na linii 20 przebudowane zostaną przystanki Warszawa Koło, Warszawa Kasprzaka i ósmy peron na stacji Warszawa Zachodnia. Pociągi zatrzymają się także na nowych stacjach: Warszawa Obozowa i Warszawa Powązkowska. Wszystkie perony będą wyposażone w nowe wiaty, oświetlenie, tablice informacyjne, monitoring oraz megafony. Znikną także bariery architektoniczne dla osób niepełnosprawnych - zapowiada Karol Jakubowski z PKP PLK.

Dzięki modernizacji zwiększy się przepustowość linii, polepszą się warunki przejazdów nie tylko pasażerskich ale także towarowych. To szczególnie ważne, ponieważ w trakcie remontu linii średnicowej (przebiegającej przez śródmieście) pociągi pojadą właśnie remontowanym odcinkiem, przez stację Warszawa Gdańska.

Skrócą trasę pociągów

W trakcie prac modernizacyjnych linii obwodowej odcinek torów od ulicy Kozielskiej do Warszawy Zachodniej będzie wyłączony z ruchu. Pociągi kursujące na tej trasie zakończą kursy na stacji Warszawa Gdańska. To umożliwi sprawne przeprowadzenie prac na wszystkich obiektach i wiaduktach. Od nowa mają zostać wybudowane te nad ulicami Obozową, Kasprzaka i Wolską.

- Docelowo powstaną nowe konstrukcje o wyższych parametrach technicznych, umożliwiające przejazd większej liczby cięższych pociągów. Wspólnie z miastem skonsultujemy i ułożymy dokładny harmonogram przy przebudowie wiaduktów kolejowych, tak aby prace możliwie nie nakładały się na siebie - zapowiada Jakubowski.

Przebudowa wiaduktów oznaczać będzie duże utrudnienia dla kierowców na Woli, gdzie trwa budowa II linii metra. Kolejarze jednak nie mają zamiaru zamykać ulic pod wiaduktami. W trakcie najcięższych prac nie wszystkie jezdnie będą jednak czynne.

- Najważniejszym założeniem przy skoordynowaniu robót będzie zapewnienie dobrej komunikacji mieszkańcom i ograniczenia zmian w organizacji ruchu. Najcięższe prace rozbiórkowe wiaduktów planujemy wykonać w trakcie wybranych weekendów, przy zmienionej organizacji ruchu - dodaje rzecznik PKP PLK.

Szczegółowe informacje o objazdach i utrudnieniach zostaną podane po zakończeniu konsultacji z urzędem miasta.

Kiedy na Bemowo?

Nadal nie wiadomo kiedy pociągi osobowe pojadą remontowaną linią 509 prowadzącą na Bemowo. Prawie 10 lat temu władze dzielnicy Bemowo występowały o uruchomienie pociągów SKM na tej linii łączącej stacje Warszawa Gdańska i Warszawa Główna Towarowa.

- Analizujemy możliwości zmiany funkcjonalności tej linii, natomiast ewentualne rozbudowywanie tej linii o nowe elementy np. infrastruktury pasażerskiej będzie możliwe w momencie zakończenia remontów linii obwodowej i średnicowej - podsumowuje Jakubowski.

Mateusz Dolak (m.dolak@tvn.pl)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • AnnaS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2017 16:48 ~AnnaS

  Ciekawe kiedy ruszy zapowiadana od dawna budowa linii tramwajowej na Kasprzaka?

 • Zyga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 23:47 ~Zyga


  Zyga~Zyga

  Takiej głupoty to dawno nie widziałem... Nie dość, że od pkp koło nie mam czym dojechać do wola park (budowa metra), to jeszcze pociągi mi zabierzecie, Brawoooo kurka wodna..brawo. Geniusz który zamyka cała trasę od gdańskiego do zachodniej niech się puknie w głowę i to porządnie...
  snikers~snikers


  523 jezdzi

  "Tylko" nie staje na wszystkich przystankach...

 • Zygmunt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 21:05 ~Zygmunt

  Skoro zamykają ruch między Gdańską a Zachodnią to ciekawe czy S3 lub KMka lotniskowa będzie częściej kursowała czy poprostu sardynki będą siedziały na dachu pociągu.

 • Hucpa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 17:57 ~Hucpa

  Pamiętam jak budowano te przystanki - rok 1987-88 i wtedy ruchu nie zamykano. A sprawa druga: co z tymi wiaduktami się dzieje ze je trzeba zmieniać- tylko o kasę chodzi?

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 16:21 ~Obserwator

  Do tego jeszcze tramwajarze mogą sparaliżować ul. Kasprzaka i Wolska koło Redutowej swoim poronionym pomysłem zamiany tunelu przy Redutowej na torowisko tramwajowe

 • snikers

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 14:33 ~snikers

  Zyga~Zyga

  Takiej głupoty to dawno nie widziałem... Nie dość, że od pkp koło nie mam czym dojechać do wola park (budowa metra), to jeszcze pociągi mi zabierzecie, Brawoooo kurka wodna..brawo. Geniusz który zamyka cała trasę od gdańskiego do zachodniej niech się puknie w głowę i to porządnie...


  523 jezdzi

 • obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 14:18 ~obserwator

  I owszem są utrudnienia. Ale i tak są to może lepiej, że jednocześnie? Inaczej się rozciągną w czasie i będą trwały dłużej. Nie jestem tym też zachwycony, ale wierzę, iż wszystkie się skończą mniej więcej w jednym czasie.
  A zabytki - no cóż, są zabytki i zabytki. Nie wszystko, co wybudowano dawno musi być zabytkiem, jeżeli utrudnia rozwój.

 • Irokez

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 12:59 ~Irokez


  Irokez~Irokez

  Szkoda, że przy okazji szlag trafi kilka schronów tylko dlatego, że jakiś pajac w PKP stwierdził "tak bo tak".
  taki tam~taki tam


  Zabierz sobie te schrony do domu, a ludziom daj normalnie żyć w tym mieście.

  Na co jakiekolwiek zabytki, ślady przeszłości. Najlepiej zburzyć wszystko, co nie? Nawet, jeśli nie ma takiej potrzeby, jak przy tej inwestycji.

 • kapusta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2017 09:40 ~kapusta

  Rewelacja do domu trzeba będzie latać śmigłowcem. Zaraz zaraz przecież mnie nie stać więc będę chodził pieszo.

 • Zyga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2017 21:59 ~Zyga

  Takiej głupoty to dawno nie widziałem... Nie dość, że od pkp koło nie mam czym dojechać do wola park (budowa metra), to jeszcze pociągi mi zabierzecie, Brawoooo kurka wodna..brawo. Geniusz który zamyka cała trasę od gdańskiego do zachodniej niech się puknie w głowę i to porządnie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »