Informacje

13.04.2011 07:56 "rzeczpospolita": porównianie cen biletów LOT i PKP

Kolej przegrywa z LOT-em.
Samolotem taniej niż pociągiem

Lot samolotem ze stolicy do Krakowa, Poznania czy Katowic kosztuje o połowę mniej niż podróż koleją – informuje "Rzeczpospolita". Ruch lotniczy między polskimi miastami od początku roku wzrósł o 25 procent.

"Rz" porównała ceny najtańszych biletów lotniczych w pierwszych dniach maja oraz ceny biletów kolejowych w pierwszej klasie na dzień 12 kwietnia.

Okazało się, że LOT najniższe ceny oferuje na połączenia, pomiędzy którymi pociągi kursują w czasie krótszym niż trzy godziny. I tak z Warszawy do Krakowa samolotem dotrzemy w 65 minut, a pociągiem w trzy godziny. Za podróż (w obie strony) zapłacimy odpowiednio 159 złotych i 307 złotych.

Natomiast do Rzeszowa za 180 złotych w 55 min. dolecimy samolotem, a pociągiem dojedziemy w sześć godzin za 330 złotych. Do Poznania lot zajmie 65 min., a jego koszt to 188 złotych. Podróż pociągiem na tej trasie to koszt 307 złotych za trzy godziny jazdy.

Samolotem taniej będzie też do Wrocławia: 190 złotych (55 min. lotu), podczas gdy za pociąg zapłacimy 331 złotych (prawie sześć godz. jazdy) oraz do Katowic: samolot 194 złote (60 min.), pociąg 307 złotych (prawie trzy godziny).

Kolej kusi: promocjami i punktualnością

Przedstawiciele PLL LOT przekonują, że nigdy nie było otwartej konkurencji z koleją. – W inny sposób kalkulujemy koszty, a dostępność najtańszych miejsc w samolotach jest ograniczona – wyjaśnia Leszek Chorzewski, rzecznik PLL LOT.

Kolej jest w trudnej sytuacji ze względu na remonty torów na wielu trasach. To powoduje, że podróż pociągiem znacznie się wydłuża - tłumaczą jej przedstawiciele. – Po zakończeniu modernizacji linii do Gdańska spokojnie będziemy mogli konkurować z LOT-em na tej trasie. Na razie zawalczymy o klientów promocjami czy dbając o jakość, m.in. o czystość i punktualność naszych pociągów – przekonuje Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Więcej lotów krajowych?

Na razie krajowe połączeni lotnicze ograniczają się do lotów z i do Warszawy. To ma się niedługo zmienić. Do uruchomienia bezpośrednich połączeń między portami regionalnymi przymierza się m.in. Eurolot.

bf/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nie-milosnik polskich pociagow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 12:45 ~nie-milosn…

  Kolej na trasie do Gdanska walczy promocjami? Kpina, od dawna nie moge kupic zadnego promocyjnego biletu! Niby sa, ale w praktyce zero szans na zakup.

 • cabra boy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2011 16:38 ~cabra boy

  lipa i oszustwo, w miesiącu maju nie ma lotu tańszego niż 300 zł - w dodatku w dziwnych godzinach - a najtańszym pociągiem za 53zł w jedyne 6 godzin można się doturlać... zatem art. sponsorowany, albo redaktorzyna dał się wkręcić któremuś z nowych marketingowców LOTu. Dziwne tylko, że nie przewidzieli, że to kłamstwo będzie miało bardzo krótkie nogi i ostatecznie odbije się na na naszym ulubionym powietrznym przewoźniku?

 • adiafora.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.04.2011 15:51 ~adiafora.pl

  Zjawisko uprzywilejowanych “enklaw” społecznych pustoszy budżet państwa.
  Źródło: http://www.adiafora.pl/

  C.D. na stronie – http://www.adiafora.pl/top-tematy/kolej-na-kolej/


  Dlaczego musimy się wstydzić opłakanego stanu infrastruktury kolei? Otacza nas ponura rzeczywistość, dziury w drogach, zdewastowane, pomazane budynki użytku publicznego. Często brudne, śmierdzące, wlekące się z „zawrotna prędkością” 40 km/h pociągi osobowe. Doznajemy w czasie upojnej przejażdżki Polskimi Kolejami S.A takiej turbulencji że mamy wrażenie że „flaki nam się poprzewracały”. Jeżeli mamy na tyle silnej woli i odwagi aby się zdecydować na podroż naszymi kolejami, to przygotujmy się na pasmo nieprzyjemnych doświadczeń jakie w czasie podroży mogą nas spotkać. Nie uwzględnione w rozkładzie (czasie podroży) przestoje na stacjach, zdewastowane przedziały, realna groźba iż hulający przeciąg może „urwać nam głowę”, albo niska temperatura wywoła szok termiczny i zapadniemy w stan śpiączki, która pozwoli nam uzbroić się w „obojętne” ustosunkowanie do sytuacji na kolei. Z błogości komfortu podróży od czasu do czasu wyrwać może nas (nie rzadko) krzyk pijanych i emanujących odorem przepoconych ubrań „towarzyszy podroży”. Te niedogodności „wspanialej przygody” jaką jest przemieszanie się polską koleją od czasu do czasu ukoi głos konduktora, który z drżącym z przejęcia i trwogi głosem komunikuje poraź kolejny że nastąpi nie-przewidywany postój, dodając bez przekonania, że to nie powinno potrwać długo. Kiedy po perypetiach dotrzemy do stacji końcowej, marzymy o jednym, aby otrząsnąć się z tej podroży, która na długo zapadnie nam w pamięci. Z pociągu wychodzimy z jednym przewodnim przekonaniem, aby w miarę możliwości więcej tam nie powrócić. Myśląc o jak najszybszym kupnie środka lokomocji. Albo skorzystania z coraz bardziej korzystnej w stosunku do kolei oferty usług lotniczych. aktualnie pojawiają się coraz bardziej atrakcyjne oferty przewoźników oferujących loty pomiędzy miastami w Pols

 • loo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 18:53 ~loo

  pociąg PKP IC w II klasie z Wawy do Katowic kosztuje 116,10 PLN, a TLK 55 PLN (jedzie 3 godziny).

 • mlynek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 18:20 ~mlynek

  Sami entuzjaści kolei...
  Akurat tak się składa, że PKP jakością usług nigdy nie dorówna żadnemu przewoźnikowi lotniczemu, bo nawet gdyby kazali wyskakiwać ze spadochronem to i tak komfort jest nieporównywalnie większy niż podróżowanie "kiblem" IR na trasie Wwa - Kraków, czy Katowice.
  Co do cen... Kilka miesięcy temu pilna sprawa kazała mi jechać na śląsk, a tu niespodzianka - PKP wpadło na ekstra pomysł - skoro rano przez Katowice przejeżdża EC Polonia, to po co mają jeździć tańsze składy. II klasa - Wwa-Katowice 95 zł. Nawet nie chcę myśleć ile kosztuje pierwsza. Czas przejazdu 3:20 z rozkładu plus pół godziny opóźnienia.

 • AXX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 17:29 ~AXX

  Tylko, że jak się zepsuje pociąg to pasażerowie przesiądą się do innego, a jak się zepsuje w powietrzu samolot to...worek foliowy. Wybieram pociąg.

 • ewadas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 16:53 ~ewadas

  Niech rzepa porówna promocje Lotu z promocjami PKP IC i poda ceny pociągu w II a nie I klasie. Na lotach krajowych jest tylko klasa turystyczna a nie ma biznes.

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 15:41 ~Gość

  to chyba najdroższe bilety PKP z najtańszymi LOTu. zapominają dodać że jest sporo tańszych biletów w PKP. a promocje LOTu nie są codzienne. poza tym do lotniska jeszcze trzeba trochę dojechać a Stacje kolejowe są zwykle w centrach miasta co sprawia że Lot wcale nie musi być krótszy. do tego dochodzą jeszcze opłaty bagażowe które na lotnisku czasami mogą kosztować więcej niż sam bilet. A jeżeli LOT z przyczyn np warunków atmosferycznych się nie odbędzie(co również zdarza się na przy lataniu częściej) to mogę tego dnia nie polecieć a inny pociąg mogę mieć za 2 godziny(albo spóźniony o 2 godziny) wszystko ma swoje plusy i minusy a my nie powinniśmy się sugerować słabym artykułem tylko sprawdzić wcześniej wszystkie możliwości osobiście.

 • pekap

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 14:20 ~pekap

  Dziwne ceny, dziwne. Inne informacje posiadam, no ale cóż...Mam nadzieję, że to nie są działania Kaczki (dziennikarskiej oczywiście ;))...

 • Aborygen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2011 13:38 ~Aborygen

  Demagogiczny tekst, autor zestawia ceny unikatowych promocji Lotu ze standardową ofertą PKP. Testowo wprowadzone, na stronie Lotu przeloty Wwa=>Wrocław, w trzech różnych terminach, pokazują cenę ponad 3x wyższą od podanej przez autora. Zgaduję, że nie inaczej jest na innych kierunkach. To jakby dowodzić, że parkowanie w Centrum czy przejazd metrem są w W-wie bezpłatne, bo parkowanie jest takie week-end, a 31 grudnia Miasto pozwala metrem wracać bez biletu. Skąd ta wnikliwa analiza rynku? z Rzepy?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »