Informacje

07.05.2016 17:30 antyrządowa manifestacja

KOD przeszedł przez miasto.
"Nie pozwolimy na podłą zmianę"

SERWISY:

Pod znakiem trzech dużych marszów upłynęła w Warszawie sobota. Najwięcej uczestników zgromadził marsz Komitetu Obrony Demokracji i opozycji, który przeszedł z placu Na Rozdrożu na plac Piłsudskiego.

TAK RELACJONOWALIŚMY SOBOTNIE MARSZE:

17.00 Według danych policji, w kulminacyjnym momencie zgromadzenie na placu Piłsudskiego było 45 tysięcy osób. Proeuropejska Parada Schumana zgromadziła 2 tysiące osób, a marsz środowisk narodowo-katolickich "Odwagi Polsko" - 4,5 tysiąca.

16.10 Oficjalna część marszu zakończyła się. Gra zespół Big Cyc.

16.08 - Marsz był długo rozciągnięty na odcinku kilku kilometrów. Było spokojnie, piknikowo, tylko politycznie było gorąco podczas przemówień - relacjonował reporter TVN24 Paweł Łukasik.

15.55 - Według danych policji, liczba uczestników jest mniejsza. - W momencie, kiedy zgromadzenie ruszało z placu Na Rozdrożu było 30 tysięcy osób. Zastrzegam, że to wstępne szacunki, bo wiele osób dołączało już w trakcie przemarszu, stali na chodnikach, czy w Parku Ujazdowskim i przyłączali się dużymi grupami - wyjaśnia Mariusz Mrozek, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. - W kulminacyjnym momencie policzymy ludzi na placu Piłsudskiego, wtedy zapewne ta liczba się zmieni - dodał policjant.

I podkreślił, że z punktu widzenia policji najważniejsze jest to, że wszystkie dzisiejsze zgromadzenia przebiegają spokojnie. - Nie przyniosły powodów do interwencji, nie było żadnych incydentów - przekonywał Mrozek.

15.50 Odśpiewano hymn narodowy.

15.38 Przemawia szef Nowoczesnej Ryszard Petru. - Łączy nas, to że jesteśmy najbardziej proeuropejskim narodem i żaden PiS tego nie zmieni. Łączy nas brak zgody na język nienawiści i zawłaszczenia państwa - mówił.

Nawiązał też do problemów w hodowlach koni arabskich. - Konie padają i obawiam się, że będzie ich padać więcej, bo oni są niekompetentni, a dorwali się do władzy - tłumaczył. - Grozi nam chaos w kraju, to oni go tworzą, musimy dać mocne "nie", bo inaczej może być trudniej - ostrzegał.

Zachęcał do dołączenia do marszu, bo "ludzi dobrej woli jest więcej". - Musicie do nas dołączyć, bo wtedy szybciej zakończymy koszmar dobrej zmiany! - apelował.

15.32 - Barbara Nowacka, liderka Inicjatywy Polskiej zauważyła, że uczestnicy manifestacji przyszli mimo różnic, które ich dzielą. A łącza ich szacunek do takich wartości jak: prawa człowieka, prawa kobiet, prawa mniejszości, prawa pracownicze, wolność słowa, demokracja.

- Głosując nad wstąpieniem do UE decydowaliśmy, czy chcemy Polski otwartej, wolnej od korupcji kolesiostwa, przyjaznej, nie wstępowaliśmy do UE Jarosława Kaczyńskiego i Wiktora Orbana, nie wstępowaliśmy do UE pełnej nienawiści, pogardy i ksenofobii. Nie jesteśmy jak Kaczyński i Orban - perorowała.

15.29 - Większośc manifestantów jest już na pl. Piłsudskiego i w jego najbliższej okolicy, ale część uczestników marszu mija dopiero rondo de Gaulle’a

15.23 - Na scenę wszedł szef PO Grzegorz Schetyna. - To będzie długi marsz, który doprowadzi nas do wolnej Polski, do wyborów, w których pokonamy państwo PiS. Długi marsz do zwycięstwa, nie pozwolimy Jarosławowi Kaczyńskiemu na oddzielanie nas od Europy, na żelazną kurtynę. Nie pozwolimy na podłą zmianę! Niech żyje Polska! - krzyczał Schetyna do tłumu i przekonywał, że to "największa demonstracja w wolnej Polsce".

15.15 - Na scenie na placu Piłsudskiego przemawia lider KOD Mateusz Kijowski. Swoje wystąpienie oparł na cytatach z papieża Franciszka, który podczas uroczystości wręczenia nagrody Karola Wielkiego w Akwizgranie mówił o "bogactwie kultur i pięknie przywiązania do otwartości" i "wspierania kultury dialogu wszelki sposobami".

- Jesteśmy i będziemy w Europie. W 2003 r. ponad 13 mln Polek i Polaków zadecydowało, że chcemy dołączyć do Europy. Potwierdziliśmy wszyscy ten strategiczny kierunek, nigdy więcej - wcześniej ani później - tylu Polaków nie stanęło po jednej stronie - powiedział lider KOD.

- Siłę Europy i każdego jej narodu chcemy budować na różnorodności i równości, na wzajemnym szacunku, na solidarności i poszanowaniu godności każdego człowieka - zwracał uwagę Kijowski. - Nie chcemy jednego światopoglądu, jednej religii, jednego prezesa. Obronimy demokrację - zapewniał. - Nie damy się stłamsić, ani poniżyć. Nie damy się podporządkować idei nienawiści i pogardy. Nie damy się podzielić - podsumował lider KOD.

14.57 - Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak podał, że w marszu KOD i opozycji "Jesteśmy i będziemy w Europie" bierze już udział ok. 240 tysięcy osób.


14.52 - Demonstracja narodowców po godz. 14 dotarła na pl. Zamkowy, gdzie Marian Kowalski z Ruchu Narodowego przekonywał w swoim przemówieniu, że uczestnicy odbywającego się tego samego dnia marszu opozycji i KOD "chcą sprzedać Polskę i handlują naszą ojczyzną". "Trzeba wypełnić testament Żołnierzy Wyklętych i podnieść Polskę z kolan" - mówił.

Z kolei szef Ruchu Narodowego, poseł niezrzeszony Robert Winnicki mówił, że Polacy muszą się "przeciwstawić dyktatowi Brukseli". Podkreślał też, że "lewicowo-liberalna gangrena toczy Europę, jest to rak multikulturowy". "Tu są synowie narodu, najwierniejsi z wiernych" - mówił.

14.47 - Czoło marszu "Jesteśmy i będziemy w Europie" przy placu Piłsudskiego.

14.46 - Wiceprezes partii Ruch Narodowy Marian Kowalski przemawiał do uczestników marszu "Odwagi Polsko" na pl. Zamkowym.

14.36 - Czoło pochodu "Jesteśmy i będziemy w Europie" znajduje się na Nowym Świecie.

14.30 - Władze Warszawy ogłosiły, że na marszu KOD i opozycji jest ok. 200 tys. osób.

 


14.15 - Czoło marszu "Jesteśmy i będziemy w Europie" znajduje się na placu Trzech Krzyży.

14.05 - Przy dźwiękach bębnów ulicami Warszawy przeszła w sobotę 17. proeuropejska Parada Schumana, w której maszerowało kilka tysięcy ludzi, głównie młodzież. Do 15.30 działa towarzyszące jej na Krakowskim Przedmieściu Miasteczko Schumana, czyli edukacyjny festyn uliczny.

13.49 - Tak z góry wyglądał marsz "Odwagi Polsko", gdy jego uczestnicy znajdowali się na moście Śląsko-Dąbrowskim.

13.44 - Ruszył marsz KOD-u i opozycji. Przejdą Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i Królewską. Zgromadzenie zakończy się na pl. Piłsudskiego.

13.32 - Nie mogło mnie tu dzisiaj nie być. Wierzę, że można razem działać dla Polski. Głęboko wierzę, że zgoda buduje, a niezgoda zawsze Polskę rujnuje i rujnowała – powiedział na placu Na Rozdrożu Bronisław Komorowski, były prezydent Polski. - Wszyscy doskonale wiemy, że nie przyszliśmy tutaj tylko dlatego, że jest nam razem dobrze. Tylko dlatego, że w Polsce jest źle – przekonywał.


13.23 Kamila Gasiuk-Pihowicz z .Nowoczesnej na marszu KOD i opozycji: wierzymy, że miejsce Polski jest w sercu Unii Europejskiej. W sercu Europy. Rząd PiS odwraca się plecami do Europy. Nie szanuje wartości europejskich.
Zdaniem Gasiuk-Pihowicz przez ostatnie lata w "ekspresie europejskim" Polska zajmowała miejsce w pierwszej klasie, ale "kilka miesięcy rządów PiS spowodowało, że przesiedliśmy się do wagonu towarowego".

13.17 Uczestnicy manifestacji "Odwagi Polsko" mają biało-czerwone flagi i opaski, gdzieniegdzie pojawiają się też flagi ONR, a na jednym z transparentów napisano: "Komitet Obrony Donosicieli to współczesna Targowica". Uczestnicy marszu śpiewają pieśni religijne, kilkanaście osób niesie duży krzyż.

W manifestacji uczestniczy m.in. poseł niezrzeszony i prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki, Marcin Dybowski (Krucjata Różańcowa za Ojczyznę), a także Marian Kowalski z Ruchu Narodowego.

13.15 Jarosław Kalinowski w imieniu PSL na marszu KOD i opozycji: - Niech wszyscy sobie w Polsce uświadomią: jesteśmy pierwszym pokoleniem Rzeczypospolitej od lat, które nie doświadczyło wojny. To też zasługa Unii Europejskiej. Powstała po to, żeby okropieństwa II wojny nigdy się nie powtórzyły.

13.11 - Na marszu KOD przemawia Grzegorz Schetyna, szef PO. - Zaczynamy długi marsz. Jesteśmy dzisiaj razem. Nie pozwolimy na łamanie demokracji - powiedział do zebranych.

13.08 - Były prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył wcześniej w Paradzie Schumana, teraz bierze udział w marszu KOD i partii opozycyjnych.

13.03 - Marionetki prezesa PiS, prezydenta i premier RP niesione przez uczestników marszu "Jesteśmy i będziemy w Europie", współorganizowany przez Komitet Obrony Demokracji oraz partie opozycyjne.


12.53 - Marsz "Odwagi Polsko" wkroczył na most Śląsko-Dąbrowski. Przeprawa jest zablokowana.


12.46 - Marsz "Odwagi Polsko" na ulicach. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami.


12.39 - uczestnicy marszu KOD przygotowują się do marszu. Zablokowany jest plac Na Rozdrożu.


12.38 - Zarząd Transport Miejskiego przypomina, ze w czasie przemarszów z utrudnieniami muszą liczyć się pasażerowie linii: 102, 105, 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 160, 166, 171, 175, 178, 180, 190, 222, 503, 507, 517, 518, 521, 527, a także 4, 7, 9, 13, 18, 20, 22, 23, 24, 25, 26.

12.34 - Marsz "Odwagi Polsko" przed katedrą uchwyciła kamera TVN24.

12.31 - Na Paradzie Schumana jest piętrowy autobus z napisem "Berlin pozdrawia Warszawę", który przyjechał wraz z burmistrzem Berlina Michaelem Muellerem. W paradzie biorą też udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz dyplomaci oraz młodzież. Wielu uczestników ma żółte i niebieskie baloniki nawiązujące do flagi UE.

 

 

12.15 - Sprzed katedry św. Floriana na Pradze wyruszył marsz "Odwagi Polsko"
Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią. Dalej dojdą do Rynku Starego Miasta, a później ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem na Skwer ks. Twardowskiego.


12.13 - Ruszyła Parada Schumana. Przypominamy trasę:

Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską i Krakowskim Przedmieściem, skąd docelowo dojdzie na skwer Hoovera.

12.02 - W Paradzie Schumana bierze udział Bronisław Komorowski, były prezydent Polski.

11.47 - Trwają przygotowania do marszu Komitetu Obrony Demokracji na placu Na Rozdrożu.

Trzy marsze

Członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego przechodzą przez miasto pod hasłem "Odwagi Polsko!". Organizatorzy zgłosili udział ok. 80 tys. osób.
Narodowcy przejdą al. Solidarności, mostem Śląsko-Dąbrowskim, ul. Kapucyńską, Miodową, Kapitulną, Piekarską, Zapiecek, Świętojańską, Dziekanią, Kanonią. Dalej dojdą do Rynku Starego Miasta, a później ulicami Zapiecek, Piekarską, Podwale, przez pl. Zamkowy, Senatorską, Kozią i Krakowskim Przedmieściem na Skwer ks. Twardowskiego.

Pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" organizowana jest manifestacja Komitetu Obrony Demokracji. Chcą zamanifestować przywiązanie do wspólnych europejskich i pokazać sprzeciw wobec "łamania zasad demokracji". Organizatorzy zadeklarowali udział ok. 100 tys. osób.
Uczestnicy marszu przejdą z al. Szucha, Al. Ujazdowskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem i Królewską. Zgromadzenie zakończy się na pl. Piłsudskiego.

Trzeci przemarsz to Parada Schumana organizowany z okazji Dnia Europy. Organizatorzy przewidują, że weźmie w niej udział ok. 5 tys. osób. Parada przejdzie Senatorską, Wierzbową, Moliera, Królewską i Krakowskim Przedmieściem, skąd docelowo dojdzie na skwer Hoovera.PAP,ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Runia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 22:21 ~Runia

  Bl0toBl0to

  Wczoraj było "TU JEST POLSKA" - i taką Polskę chcemy - otwartą, uśmiechniętą, nie szukającą zawiści i zemsty, nie będącą obłudną i nie knującą nocami, nie dzielącą jednego Narodu na lepszych i gorszych, dbającą i szukającą rozwiązań i konsensusu jeśli pojawia się rozdźwięk. Takiej Polski chce Naród, a nie zaprzedanej jednej sekcie o skrajnych poglądach i rujnującej nasz kraj wewnątrz i na zewnątrz !!! Brawo !!! Polacy są z Wami całym sercem ! Buziak ! :-))))  Nikomu nie dałam prawa wypowiadać się w moim imieniu, więc warto byłoby się podpisywać za siebie, a nie za cały naród; wygląda mi to na wypowiedź osoby powiązanej z partią odsuniętej od władzy (PO). To wy PO-wcy dzielicie naród i wprowadzacie chaos. Dajcie pracować rządowi, a nie cały czas mu przeszkadzacie. Kampania wyborcza skończyła się, wybory przegraliście.

 • Molinek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 18:26 ~Molinek

  Niesamowite jest, że w Polsce jest tylu ułomnych ludzi, którzy wierzą w te brednie o obronie demokracji. Kilka dni temu pojawiło się poważne oskarżenie, że Polska sztucznie zwiększyła swoje PKB, kto jest choć trochę kumaty to rozumie do czego to prowadzi.
  Długi, które mamy dzięki PO będą spłacały jeszcze nasze wnuki.

  Jest mi wstyd, że w Polsce jest tylu kretynów, którzy dają się nabrać oszustom, którzy doprowadzili nasz kraj do ruiny.

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 18:19 ~piotr

  240 tys ludzi buhahahahahahahaha

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 14:10 Bl0to

  Wczoraj było "TU JEST POLSKA" - i taką Polskę chcemy - otwartą, uśmiechniętą, nie szukającą zawiści i zemsty, nie będącą obłudną i nie knującą nocami, nie dzielącą jednego Narodu na lepszych i gorszych, dbającą i szukającą rozwiązań i konsensusu jeśli pojawia się rozdźwięk. Takiej Polski chce Naród, a nie zaprzedanej jednej sekcie o skrajnych poglądach i rujnującej nasz kraj wewnątrz i na zewnątrz !!! Brawo !!! Polacy są z Wami całym sercem ! Buziak ! :-))))

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 14:08 Bl0to

  Wczoraj było "TU JEST POLSKA" - i taką Polskę chcemy - otwartą, uśmiechniętą, nie szukającą zawiści i zemsty, nie będącą obłudną i nie knującą nocami, nie dzielącą jednego Narodu na lepszych i gorszych, dbającą i szukającą rozwiązań i konsensusu jeśli pojawia się rozdźwięk. Takiej Polski chce Naród, a nie zaprzedanej jednej sekcie o skrajnych poglądach i rujnującej nasz kraj wewnątrz i na zewnątrz !!! Brawo !!! Polacy są z Wami całym sercem ! Buziak ! :-))))

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 13:26 ~jar

  Gość~Gość

  PO to ma tupet, zniszczyli Polskę, a teraz nie mogą przeżyć że PiS wykonuje zmiany.

  chciałeś napisać że PIS jeszcze bardziej Ją niszczy.
  trybunał rozwalony,Janów zniszczony,puszcza zniszczona(będzie),TVP zadłużona na 20mln na wypłaty bo nikt nie ogląda,Szydło zadłużyła Polskę dwa razy więcej niż ryży...mozna by wymieniać bez liku "dobrą zmianę"

 • Dekoder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 12:41 ~Dekoder

  Ja chce kod, ja chce żreć osmiorniczki

 • Bl0to

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 12:35 Bl0to

  Wczoraj i dziś firmy hejtujące komentarzami na rzecz pis maja zapewne pełne ręce roboty. No w końcu sam Towarzysz Jarosłaff usiadł do Internetu (dziwne, że bez browarka!). Ale z drugiej strony student tez człowiek i musi jakoś zarabiać więc jak najbardziej pozdrowionka dla takich firm. Tak czy siak, przeciw pis było 64% obywateli, czyli tu jest większość. Brawo dla Polaków i za takie inicjatywy ratowania Polski prze KOMUNĄ !

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 11:21 ~Gość

  PO to ma tupet, zniszczyli Polskę, a teraz nie mogą przeżyć że PiS wykonuje zmiany.

 • waws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2016 11:01 ~waws

  ola~ola

  nie mogę słuchać ani oglądać tych KOD-owców.Oni za pomocą ciemnoty prostych ludzi tak niestety to prawda,chcą obalić obecny rząd.Dla tych ludzi Komorowski,Wałęsa i Kwaśniewski to autorytety(pierwszy złodziej,drugi zdrajca kolegów,trzeci obrzydliwy komuch).Ludzie opamiętajcie się, oglądajcie program Republika wreszcie dięki tej telewizji ujrzycie rzeczywistą prawdę,usłyszycie wielu wspaniałych mądrych ludzi.Dla mnie PIS jest wspanialą partią,jest czymś na co czekałam tyle lat.

  republiki nie da się oglądać. Tam są takie pomyje mam czasami wrażenie że ci ludzie są po narkotykach

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »